Kuzey Işığı SAHTI (BJCP-27AI)

Oturduğum bölgeye uzak sayılabilecek parkın yakınlarından geçerken tadına ve kokusuna güvendiğim ardıç aklıma düştü ve parka yönelip bir kaç dal kestim. Tohum bu sene azdı, onu da evin yakınındaki parktan toplama düşüncesiyle yeteri kadar dalı torbaya doldurdum.

Bir önceki yıl yaptığım versiyondan farklı olarak mayayı wlp300 kullandım. 15-20 gün önce arkadaşıma yaptığımız buğday birasının krauseninden toplanmış mayadan çok memnun kaldık. Uygun ortamı sağlayınca hem karanfil hemde baskın muz tadını aldık. Sahti de istenen tat olduğu için bu reçetede de düşük sıcaklıktan başlayıp sonrasında ısıyı yükseltmeyi plânlıyorum.

Önce mayşeleme suyunu hazırlamak için 90⁰C de 50 dk kadar ardıç dallarını çok az ardıç tohumuyla beraber beklettim.

Decoction yapacaktım ama elektrikli ocağın azizliğine uğrayınca 350gr melanoidin eklemesi yaptım.
Ve reçete;

Malesef tek aksilik ocakta yaşanmadı, geç farkettim nedense 3-4 ⁰C lik fark vardı, ondan dolayı mı bilmiyorum ama verimlilik 60 bile çıkmayacaktı. Biraz uğraştırdı ama sonunda herşey yoluna girdi.

Ve ilki gibi açık fermentasyon

Tabii ki o kadar uğraşın sonunda bir birayı hakkettim.

18 Beğeni

Hocam berraklık için özellikle yaptığınız bir şey var mı acaba?

2 Beğeni

Newton, Sayın Hocam. Sonuçta tortu da yerçekimine karşı koyamıyor.

4 Beğeni

İsim çok havalı olmuş yalnız. Güneyden gelen Kuzey ışığı

2 Beğeni

Bir de ölmeden kendilerini görebilseydim :slight_smile:

1 Beğeni

Bi de hocam Sahti mi Sahtı mı?
(gıcığım)( :slight_smile: )

1 Beğeni

Evet öylesin :slight_smile:
Ersoy abi dururken bana söz söylemek düşmez :wink:

1 Beğeni

Çalışmaya başlamış 13.5 ⁰C deki ortamda, kova içi 15-16⁰C. Hatta ilk maya hasadını yaptım;

Ardından yeni tabakanın oluşması 5dk bile sürmedi. Bu gidişle 2 gün sonra kapalı fermentasyonu başlatıp, kademe kademe 25⁰C lere çıkarım.

7 Beğeni

Oksidasyon riski konusunda ne düşünüyorsunuz?

1 Beğeni

Oksidasyon diye bir şey mi var :slight_smile:
Şaka bir yana, açık fermentasyon için mi soruyorsun, esprisine mi?

2 Beğeni

Esprisine soruyordum.
No oksidasyon no cry.

1 Beğeni

Benim bu seneki sahti olmadı. Sanırım topladığım ardıçta sorun var. Öyle buram buram Ardıç kokusu yok ve kötü bir tat var. Birkaç şişe buluşmaya ayırdım, gerisi Ardıç kokulu kolonya olacak :wink:

8 Beğeni