Lager Maya kullanımı (Alt Fermentasyon)

Merhaba sayın forum sakinleri,
W-34/70 maya ile İlk defa alt fermentasyon yapacağım. Isı kontrollü bir buzdolabım var ve 12 santigrat derecede fermentasyonu başlattım.
Ne kadar süre ile bu sıcaklıkta tutmalıyım, diasetil dinlendirmesini kaçıncı günde başlatıp, kaç gün, kaç derecede yapmalıyım.
Daha sonra cold crash mı yapmalıyım?
Lagering denen şey aslında tam olarak nedir vs.?
Kısacası kafam karmakarışık, forumda konuyla alakalı aramalar yaptım ancak detaylı net bir bilgi edinemedim.
Tam anlamıyla bu tür mayalar ile fermentasyon nasıl yapılır bilenlerden ve üstadlardan rica ediyorum. Şimdiden vereceğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim.
Umarım başlığı doğru yere açmışımdır, hatam varsa affola.

1 Beğeni

Öncelikle estağfurullah. Bu işin gerçek üstatları var forumda, onlar da yazarlar ama ben de kendi bildiğim yanlış yunluş bilgileri ekleyeyim.

• Diasetil dinlendirmesini fermentasyonun üçte ikilik kısmı tamamlandığında yapıyoruz.Yani mesela 1055 başlangıç yoğunluğuna sahip ve 1010 ile tamamlanacağını öngördüğünüz bir fermentasyon var. 1055-1010 hesabı ile 45 birimlik bir düşüş öngörüyorsunuz demektir. Bunun üçte ikisi 30 birim yapar ve bu da, yoğunluk 1025’e geldiğinde diasetil dinlendirmesine geçebilirsiniz.

• Diasetil dinlendirmesi sırasında fermentasyon tamamlanınca cold crash aşamasına geçebilirsiniz.

• Lagering denen şey de biranın düşük sıcaklıklarda bekletilip dinlendirilmesidir.

Yanlış bildiklerim varsa düzelten çıkacaktır illa ki.

Kolay gelsin.

6 Beğeni

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
Bir sorum daha olacak, lagering kaç derecede yapılmalı?
Şişede mi yada kovada mı yapılmalı?

İki türlü de yapılabilir diye biliyorum ben.
Mümkünse 2-3 dereceler olabilir.

2/3 değil mi hesaplandığında?

Mümkünse ikinci bir kovaya aktarıp dip tortusundan kurtulduktan sonra. Ben olsam ve mümkünse larger birayı;

• 4 5C derecelerde kallavi çoğaltılmış mayayı ekleme.
  • 9 10C derecelerde fermantasyon
  • Sonlara doğru diasetil rest için sıcaklık yükseltme.
  • Cold crash
    1. Kovaya aktarım.
  • 2 3C derecelerde lagering.
  • şişeleme
    Şeklinde yapardım.
5 Beğeni

Aslında forumdaki lager reçetelere bakarak da yol alabilirdiniz, ben mayaların optimum ısılarına bakarak seçiyorum fermentasyon sıcaklıklarını zira her lager mayanın farklı bu ısı dereceleri, genelde 17 gün civarında bir ölçüm alırım eğer istediğim fg aralığına düşmüşse oda sıcaklığına alırm 2 gün sonra tekrar ölçüm alırım fg aynıysa 2 gün sıfır derecede cold crashe alıp sonrasında 2. kovaya aktarırım ve @BoBo nun örneğindeki gibi 1055 og li birr bşrada sıfır derecede 5 hafta bekler ve o şekilde şişelerim.

6 Beğeni

Bi de şunu unutmamak lazım ki lager yazılır, @Durul olarak okunur. :slight_smile:

1 Beğeni

w 34-70 ben oda sıcaklıgında çogaltıyordum ama :cry:

Bildiğim kadarıyla bizler de öyle yapıyoruz… Yani en azından ben… Paniğe mahal yok. :slight_smile:

3 Beğeni

Doğru, çok doğru.
Hemen güncelleyeyim.
Teşekkürler.

1 Beğeni

Estağfrullah teveccühünüz hocam

1 Beğeni

Yok yok, sizin kadar özen gösterenimize denk gelmedim henüz.
Elinize sağlık muhterem…

1 Beğeni

w34-70 ideal 12-15 yazıyor diyi bu kez bende 11.9-13.9 arası ayarladım termostatı bakalım nasıl olacak

Çok çok özür. İnsan yazma özürlü olunca böyle anlaşılması normal. Doğrusu:
-Kallavi çoğaltılmış mayayı 4-5C derecelerde ekleme.

3 Beğeni

Maşallah forum derya deniz
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

3 Beğeni

Cuma ve cumartesi zoomlarımız var, gelin canlı canlı sorularınıza yanıtlar bulun, bira tokuşturalım, tanışalım.

5 Beğeni