Mahşerin İki Atlısı: Ketçap - Ranch

Bilenleriniz bilir, çalışma hayatının türlü keyiflerinden kendimi mahrum bırakmaya karar vermiş durumdayım bir süredir.

Dolayısıynan, zamanım evde geçiyor ve zaten hominigırtlak bir karakter olan bendeniz için seçenekler sonsuz.

Hazır gökyüzü sınırken işe başlayayım dedim ve tüketmeyi sevdiğim ancak serbest piyasa koşullarında mali ağırlığı son dönemde hafiften artmış bazı şeyleri evde yapmayı deneyeyim istedim.

12 Beğeni

Ketçapla devam ediyorum.

Malzemeler şöyle:

• 685 ml domates rendesi
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı pekmez
  • 1/3 su bardağı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı soğan tozu
  • 1 çay kaşığı sarımsak tozu
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kereviz tuzu

Öncelikle malzemeleri toparladım:

Sonra her şey cumburlop tencereye.

Kaynayana kadar karıştıralım, kaynamaya başlayınca en küçük ocağın en kısık ayarına alalım.

Yaklaşık 45 dakika 1 saat kadar kaynayacak.

Wola!

Daha pürüzsüz bir doku isterseniz süzgeçten geçirmenizi öneririm.

Süzgeçte kalanı sakın atmayın, oldukça leziz. Tam ekmeğe sürmelik ya da tosta eklemelik.

Ben bu aşamada biraz daha kıvamlı bir ketçap istediğim için 15 dakika kadar daha kaynattım ve tam da altı yanmak üzereyken hatırlayıp ocaktan aldım. Soğudukça katılaşıyor, dolayısıyla gerek yokmuş.

Son durum şöyle oldu:

Tadı tam ticari ketçap gibi olmadı. Acılığı biraz fazla olmuş. Ne olduğunu ifade edemediğim birşeyler var, tam anlamıyla memnun kalmadım bu tariften ama denemeye devam edeceğim.

Yeşım genç ne de olsa.

10 Beğeni

sanırım 3. hardal olacak ama 4. ne ola ki ?

1 Beğeni

İyi şeyler bekleyenlere gelir demiş atalarımız. :stuck_out_tongue:

Eline sağlık @BoBo

Hardal tarifi @EmrU

2 Beğeni

Mükerreriyet kurumuna saygımız ne olacak peki?
Redundenci denen bir şey yok mu?

1 Beğeni

O tariften hardal yapmıştım çok güzel olmuştu. bakalım @BoBo dan neler gelecek :slight_smile:

1 Beğeni

Bu akşam benim çok sevdiğim ama görünüşe bakılırsa henüz tam anlamıyla beceremediğim Ranch sosla karşınızdayım. Sesini bile işitebiliyorum kulaklarımda, eminim ki @menegin “Abicim madem beceremedin, neden paylaşıyorsun?” diye başlayacak ve sonra da, “Gerçi bizler senin her zaman sergilediğin mükemmeliyete alışmış insanlarız, arada olan ufak tefek aksaklıklar bizim sana olan hayranlığımızı kesinlikle eksiltemez!” diyerek bitirecek. Eh, çok haklı ama yine de deneyim deneyimdir.

Neyse… Malzemeler şunlar:

• 1/2 çay bardağı krema
  • 1/2 çay bardağı kefir
  • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1 tutam sarımsak tozu
  • 1 tutam soğan tozu
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam ince kıyım dereotu
  • 1 tutam ince kıyım maydanoz

Benim sıkıntım evde süzme yoğurt olmamasından kaynaklandı. Lan nolcak, normal yoğurt koyarım dedim, dediğimi de yaptım aslında ama o zaman da biraz cıvık oldu.

Önce kremayı çırpıp biraz havalandırıyoruz.

Sonra diğer tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın.

En son olarak incecik kıyılmış dereotu ve maydanozu ekleyin.

Ve baammm!

Sizde de bende olduğu gibi biraz cıvık olursa salata sosu olarak da kullanabilirsiniz. Ben biraz koyulaşabileceğini umarak buzdolabına koydum, bir iki güne çıkar kokusu.

Afiyet olsun.

8 Beğeni

Senin bu büyük bir problemin biliyor musun

Bi de Engin onu demez

1 Beğeni

Aman tek derdimiz bu olsun.

Evde köftelik bulgur olmayınca pirinç ile çiğ köfte yapıp sonra da bu olmadı diyen birinden bahsediyoruz. O yüzden ne şaşırırım ne de fikir beyan ederim.

1 Beğeni

Pirinçle suşi yapılabiliyorsa gayet de çiğ köfte yapılabilir bence.

Yoğurdu süzmeye üşenen ranchi ekmek banarak yermiş

Fikir beyan etmediğin çok yerinde olmuş valla.
Bi de B6-12 vitamini ve balık yağı tavsiye ediyorum.

En azından dipsosu bardakla içmiyorum ben.

Bize içirdin ama. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına

1 Beğeni

Bknz: Amerika’yı yeniden keşfetmek

Daha önce keşfedenler bunu kendilerine sakladılarsa keşif keşiftir.
Bknz: Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.

Mayonez tarifini paylaşırken bilmediğim ama şimdi öğrendiğim bir mevzu var ne yazık ki: Salmonella.

Mayonez için çiğ yumurta kullanıyoruz ve ne yazık ki bunun sonucunda Salmonella’ya yakalanma riski söz konusu. Herhangi bir soruna yol açıyor olmak istemediğim için mayonez kısmını siliyorum.

Yurtdışında pastorize edilmiş yumurta satılıyor ama ben hiç görmedim ülkemizde. Yumurtanın evde pastorizasyonu hakkında birkaç bir şey de okudum ama çok verimli bir yöntem bulamadım henüz.

1 Beğeni