Makina Yapımı İle İlgili Destek

Ağzı darsa sıkıntı yaşarsınız.

1 Beğeni

Bence bu tip güğümlerden güzel fermenter olur ancak eğer BIAB yapacaksanız kaynatma kazanı olarak pek uygun değiller. Torba kullansanız çıkarması neredeyse imzansız ya da çok uğraştırır, sepet yaptırsanınz ağzı dar olduğu için uzun ince bir sepet olur bu da hem @Msk nın belirttiği gibi malt yatağının sıkışmasına hem de toplam malt kapasitesinin oldukça düşmesine sebeb olur.
Ama eğer iki ya da üç kazanlı sistem kurarım ve bununla mayşeleme yapmayıp sadece kaynatma yaparım derseniz olabilir.
Bir de bu güğümler genellikle yüksek sıcaklıkta çalışmak için dizayn edilmedikleri için ilerleyen zamanlarda sıkıntı çıkarabilirler. Bunu aldığınız yere sorsanız daha net bilgi vereceklerdir.
Belirttiğiniz gibi bir tencere alıp onu çevirmekte fayda var. Kapasite olarak 45lt yerine 70lt öneririm eğer bu güğüm sonrasında fermenter olarak kullanılacaksa.

8 Beğeni

O zaman ben bunu fermenter olarak kullanayım.

Güzel paslanmaz bir tencere buldum 42.5 litre. Onu alıp omun üzerinden devam edeyim. 42.5 yeterli olur herhalde.
Güğüm 50 litre bu arada.

1 Beğeni

Süt güğümü çok güzel bir fermenter ama üzerine taktığınız sarı-prinç parçalar asit ortamda korozyona uğrar. Onları paslananmaz çelikle değiştirmeden fermentasyon yapmayın bence.

1 Beğeni

Arkadaşlar güğümle ilgili detaylı açıklamayı yapmışlar. İlave olarak 40-45 litre ve üstü kaynatma yapacağınız sitemde sadece elektrikli ısıtıcı kullanacaksanız, min 4500-5000 w rezistans kullanmalısınızki evdeki tesisat bunu kaldırmaz. Ek tesisat gerekli olur. Maksimum 35 litre hacimde 3500 w civarı bir rezistansla (evdeki tesisat yeniyse) kaynatma kazanı iş görür düşüncesindeyim

6 Beğeni

Burada bulamadım paslanmaz ama sıvı ile teması yok. Üst taraftan hava kilidi olarak kullanıyorum.

Aklımda bulundurayım bunu. Teşekkürker.

Paslanmaz nipel/valf vs için benim sıklıkla kullandığım iki site aşağıdaki gibi;

PÇS Paslanmaz ve METALAVM

1 Beğeni

Süt güğümlerini her görüşümde başaşağı çevirince “silindirokonik” mayalama tankı elde edilebileceğini düşünürüm. Fakat altına musluk, üstüne kapak derken yapılacak modifikasyonlar gözümü korkutur. Ama temiz paslanmaz çelik işçiliğine sahip bir atölyeye erişimim olsa maliyetleri değerlendirecek kadar ciddiye alırdım kendi fikrimi.

4 Beğeni

Teşekkürler. Linkleri kaydettim.

1 Beğeni

Benim kazanım 35 lt / 3000w ve iş görüyor. Evin tesisatı ile ilgili bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Kaynatma veriminin 1 saate 5 lt varan kaynamaya bağlı olarak iyi olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Merhaba harun bey izmirden nereden boyle bir kazan alabilirim

Slm yeni gördüm msji tepecikte 2.el mutfak esyalari satan biyer var hacinin yeri adida gideceginde haber ver tlfnlada yonlendiririm

2 Beğeni

Ben oraya baktim daha once, kazanlar beni tatmin etmemişti. Gida çarşısında su ısıtıcısı satan bir firmadan satin almıştım ben elektrikli kazanı.

bende bu hafta almaya niyetliyim 30-40lt kazandan… yeri yada direk maps link atma şansınız varmı acaba :slight_smile: Bu arada teşekkürler, çok kıymetli bilgi, gıda çarşısını epey dolaştım fakat sıfır ürünler şuan felaket pahalı…Bit pazarıda taşındı malum… Sizin yer epey iş görecek bu sebeple …

1 Beğeni

Slm konum yok ama tlf ile tarif edebilirim

merhaba, ben de 4000w rezistans için ısı kontrolü yapabileceğim bir sistem istiyorum. siz yaptınız mı projenizi?

Standart ev içinde kullanmayı düşünüyorsanız ve elinizde hazır rezistans yoksa 3500w’ ı geçmemenizi öneririm.

2 Beğeni

bunu dikkate alacağım. hatta en fazla 3000w bakacağım. Isı kontrolü ile ilgili bir tavsiyeniz var mı?

1 Beğeni

Manuel ve fiyat olarak uygun bir sistem için PID ve SSR kombinasyonu düşünülebilir. Hassasiyetten biraz ödün verilerek belki kuluçka sistemleri için kullanılan dijital termostatlar da kullanılabilir. Genellikle 10 amperlik (maks 2200w) olurlar ama 30A lik olanlarını da bulmak mümkün. Örnek(30A) olarak bunu inceleyebilirsiniz.
Otomatik bir sistem kurmak isterseniz piyasada ücretli ve ücretsiz olarak bulabileceğiniz yazılımlar ile bir sistem kurabilirsiniz. Ücretsiz olanlara bir örnek olarak daha önce paylaşılan Craftbeerpi konusunu inceleyebilirsiniz. Gerçi şuanda 4.versiyonu çıktı ama donanım kısmı aynı olacak neticede. Buna benzer başka uygulamalarda mevcut.

3 Beğeni