Maya Bankası Oluşturma ve Starter Hazırlama

Sorun olacağını zannetmem bir haftalık sürede.

2 Beğeni

Peki aşağı çöken maya kısmı üsteti berraklaşmış ile karıştırıp direk dökmek ile ayırıp dökmek arasındaki fark nedir?

üstte birikmiş kısımda oluşabilecek farklı tatları boş yere biraya geçirmeyin. Üstteki bol oksijenlenmiş bir bira. Sonuçta istediğiniz maya alt kısımda ve üsttekini mümkün olduğu kadar döküp kalanını da karıştırıp fermenterin içindeki mayşeye katabilirsiniz.

2 Beğeni

Ben de maya yıkama sonrası artan maya miktarıyla şöyle amatör bir deneme yaptım. Sadece yarı maya ve yarı su eklemesi şeklinde. Gliserin falan yok. Belki günün birinde fermantasyon denemesi yaparım ve sonuçlarını yazarım buraya :blush:

Falcon tüp olarak steril olanlardan almak istiyorum. İki çeşit var anladığım kadarı ile; steril-Aseptik ve steril-DNA & RNS free. Üreticinin açıklaması aşağıdaki gibi;

steril-Aseptik:
Aseptik tüpler bakterilerden arındırılmış 10.000 sınıfı steril alanlarda yüksek sterilite kontrolü altında üretilirler.

steril-DNA & RNS free:
Steril tüpler bakterilerden arındırılmış 10.000 sınıfı steril alanlarda üretildikten sonra gama ışınları ile yeniden steril edilirler. Steril tüpler “DNase, RNase, pirojen” içermediklerini belgeleyen test sertifikası ile teslim edilirler.

Steril-Aseptik yeterli olur diye düşünüyorum ama siz ne tavsiye edersiniz? Sterilizasyon ile uğraşmamak için steril olanlardan almak istiyorum ama yukarıdaki iki versiyon arasında yaklaşık iki kat fark var, değer mi emin olamadım.

2 Beğeni

ilk kullanımdan sonra tekrar steril etmen gerekecek o yüzden ben uygun fiyatlı olanı alırdım

2 Beğeni

Pril ile yıkamak çözüm olur diyenler de var.

2 Beğeni

Pcr ( polimerase chain reaction) çalışmayacaksan dnase, rnase ve apirojen olanlar gereksiz.
Pril değil de belli bir süre kaynatmak yine vahşi organizmalara yeterlidir diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Tekrar kullanacağın için ben de steril almanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Starsan ile tüp içlerine ve kapağa fısfıs. Bi kase içerisinde mikrodalgada en yüksek watta 2 dk çevrim ile yıllardır sorun yaşamamıştım. Bana göre en pratik yöntem böyleydi.

7 Beğeni

Mikrodalga bak bunu denicem kaynatmadan daha kisa surede sonuc alinir

1 Beğeni

2dk çevirme errtmiyor mu? Ben 30-45 sn korka korka çeviriyorum.
Bir de mikrodalga’ya koyarken içlerine az da olsa su-starsan koyuyormusun?
Bir yerde okumuştum, aklımda böyle kaldı, eğer içinde su olmayan bir nesne mikrodalga’ya konur ise aslında dezenfekte etmiyor diye aklımda kaldım, ama bu aklımda kalan ne kadar doğru kaldı emin olamıyorum …

Starsan ile fısfıs yapınca yeterince ıslanıyor zaten.

Mikrodalga fırın 2.4 Ghz frekansta çalışarak, su moleküllerinin, kendi ekseninde hızla dönmesini sağlar. Moleküllerin hızlı dönüşüyle beraber yemek/içecek ısınır . Yani, aslında mikrodalga içine koyulan yemeği değil de yemeğin içindeki suyu ısıtarak çalışır.

*Alıntı

2 Beğeni

Starter için oda sıcaklığı (30-35°) sorun olur mu?

Olur (20 karakter karakter)

1 Beğeni

Neden? (20 karakter)

1 Beğeni

Abi ben bunun tam sebebini bilmiyorum ama @menegin e daha önce lager mayasını oda sıcaklığında çoğaltmamda sıkıntı olur mu diye sormuştum ve olumsuz bir cevap vermemişti. Buna istinaden bu cevabı verdim.

Bundan yola çıkarak mayanın her ortamda çoğaldığı ama belli bir tat, ester, aroma, fenol gibi unsurların maya tarafından belli bir sıcaklık aralığında oluştuğu gibi bir sonuca vardım.

1 Beğeni

Tamam da, “sorun olur mu” diye sormuş, sen de “olur” demişsin. (20 karakter)

Sorun olmaz, starter da kullandığınız su 30 ⁰C civarında olmalı zaten.
Maya çoğaltmayı soruyorsanız onda da sorun olmaz.

2 Beğeni

Abi ben aslında olur derken yani mayayı çoğaltabilirsin anlamında demiştim. Yanlış anlaşışmaya sebep olmuş bu. Yani sorun olmaz. Olur yapabilirsin demek istemiştim. Kusuruma bakmayın.

2 Beğeni