Maya Vişneli Saison

Selamlar. Oda sıcaklığında fermente olabilecek hem de hiç kaynatmadığım değişik bir saison kaynatmayı düşünüyorum. Renk ile oynayamadım brewfather da vişne suyunu ekleyemedim bir türlü takılmayalım o yüzden :smiley: Vişne suyunu soğutma esnasında 76 dereceye düştükten sonra kazana ekleyeceğim. Önerilerinizi bekliyorum. Sevgiler

Maya Vişne Saison

Saison

7.2% / 14.8 °P

Recipe by

Berk Canıgür

All Grain

Jet30

65% efficiency

Batch Volume: 23 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 29.72 L

Sparge Water: 5.47 L

Total Water: 35.19 L

Boil Volume: 28.54 L

Pre-Boil Gravity: 1050

Vitals

Original Gravity: 1060

Final Gravity: 1005

IBU (Tinseth): 28

BU/GU: 0.47

Color: 8.3 EBC

Mash

Temperature — 63 °C60 min

Temperature — 70 °C10 min

Malts (6.49 kg)

5.5 kg (79.8%) — Weyermann Barke Pilsner — Grain — 3.5 EBC

740 g (10.7%) — Weyermann Wheat Malt, Pale — Grain — 3.9 EBC

250 g (3.6%) — Weyermann Munich I — Grain — 16 EBC

Other (400 g)

400 g (5.8%) — Briess Dextrose — Sugar — 2 EBC — Boil — 15 min

Hops (20 g)

20 g (28 IBU) — Magnum 13.9% — Boil — 60 min

Miscs

10 g — Coriander Seed — Boil5 min

5 g — Rosemary — Boil5 min

2 l — %100 Vişne Suyu — Flameout

Yeast

1 pkg — Mangrove Jack’s M29 French Saison Ale 87.5%

Fermentation

Primary — 30 °C14 days

8 Beğeni

Ben 20 lt american wheat tabanına 5 lt ananas suyu eklemiştim, 2lt nin az geleceğini düşünüyorum, us-05 mayayla mayşelemiştim, bir de bu american wheat mayşesinin 5 lt sini 20 lt ananas suyuna eklemiştim 1 kg de şeker ile ve mj cider mayasıyla cider yapmıştım ,fg 1002 idi, sonuçta bu ciderda sonuna kadar eşlik eden köpük opmuştu keza ananaslı american wheatte de

1 Beğeni

Anladım, ben çok ekşi olur mu diye tereddüt ettim açıkçası, biraz daha arttırabilirim tabii ki.

Bu meyve suyunun içerisindeki koruyucular mayanın çalışmasını baskılar mı acaba?

Valla hiç düşünmedim orasını ve bir fikrim de yok açıkcası :face_with_raised_eyebrow: yabancı sitelerde araştırırken meyve suyunun kullanıldığını çok gördüm o yüzden ekledim, olumsuz bir şey okumadım.

2 Beğeni

%100 olan meyve sularından kullanılabilir tabii ki.
Vişne var mıydı emin değilim ama elma olduğunu biliyorum.

2 Beğeni

Hiçbir şey olmuyor Ben daha önce ananas eklemişti bir sıkıntı olmamıştı. Ayrıca meyve suyuyla cider yapıyoruz onda mayanın baskılaması olmuyor, çalışıyor. Sonuçta %100 meyve suyu olsa bile içinde koruyucu var

2 Beğeni

Mayaya etki etmiyor demekki koruyucular.

1 Beğeni

Mayaya etki etmez de, visne suyu “visne” karakterini ne kadar korur onu bilemedim. Mutlaka icilir birsey cikar, o kesin ve yaparsaniz ne cikacagini da ogrenmis oluruz ama bence visne suyunu fermantasyon sonunda, yani bira temeli beklenen fg’ye geldikten sonra baska bir kovaya aktarip oyle ekleyerek fermantasyonun tekrar baslamasina izin verme secenegi de degerlendirilmeli. Aslinda visne suyu, kendi gravitesi temel alinacak bir hesapla “speise” olarak da eklenebilir.

6 Beğeni

@BoBo %100bulmaya çalışacağım gurme market tarzı yerlerden, @ers abi ben de içindeki şeker fermentasyon sırasında sindirilsin bir daha şeker miktarını düşünmek zorunda kalmayayım ikinci fermentasyona almayayım diye düşünmüştüm, bir dahaki sefere dediğini de yaparım denerim tabii ki. O zaman bu şekilde yapayım peki miktar yeterli mi yoksa @Durul un dediği gibi arttırayım mı miktarını?

1 Beğeni

Ben bugün 20lt için 4kg vişne 1kg kiraz ekledim belki oran fikir verir.

2 Beğeni

Bence vişne suyunu speise olarak kullanmak en mantıklısı. Bir dahaki buğdayda buluşalım.

2 Beğeni

@Msk teşekkürler fikir için. @BoBo abi değerlendireceğim, belki kaynama sonunda kullandıktan sonra speise olarak tekrar kullanırım. Herhalde haftaya kaynatın güncellerim tekrar konuyu. Teşekkürler fikirler için.

3 Beğeni

Bence bir bardak duz ticari lager al ve bu is icin kullanacagin visne suyunu azar azar ekleyip deneyerek en uygun miktari orantilama yoluyla belirle ve Istersen belirledigin miktardan bir tik azini kullan. Fermantasyon sonunda tadip az bulursan biraz daha ekleyebilirsin.

6 Beğeni

Abi bu yöntemde eklenen vişne suyundaki şekerler henüz sindirilmemiş olduğu için kovaya ekleyip şişelediğimiz bira ile farklı tat profilinde olur değil mi?

3 Beğeni

Abi ben vişne çok kullandım, buğday, imperial stout, brown ale gibi reçetelerde, yani vişne suyunu içeceğin bira bardağına şendi yaptığındaki tat, koku gibi opmuyor elbette ama vişne ekşiliği ve tadı az da olsa geliyor; belki en etkili yöntem gem 2.fermentasyonda hem de speisse olarak kullanılabilir; bir de bu şekilde yapıp ısıya tabi tutup veya metabisülfit miydi fermentasyonu bitiren öyle bişey kullanılarak maximum verime çıkılabillir

2 Beğeni

Tabii oyle ama kesin bir fikir verir. Ayrica o sekerli hal de cok hos oluyor. Belki siselerken laktoz eklemesiyle taklit edilebilir.

4 Beğeni

Abi laktozu ben London Brown ale yaparken kullandım tarife uygun ve tadını pek beğenmedim,belki ben yanlış kullandım az veya fazla bilemiyorum ama başka bir küçük denemede deneyeceğim tekrar. Söylediğin diğer yöntemi de deneyeceğim bira üstüne meyve suyu ilave. @Durul söylediklerini de değerlendireceğim iyice okuyup çok sağol

2 Beğeni

Ya sahiden bu kriekçiler vişnenin karakterini nasıl koruyabiliyor? Tamamen mayadan geldiğine inanmakta zorlanıyorum.

2 Beğeni

Onların yöntemi farklı. Vişne suyu değil, vişnenin tamamını kullanıyorlar ve o vişnenin üzerinde yıl geçiriyor lambic.

5 Beğeni