Mayalar ve Eşdeğerleri

16 Beğeni

16 Beğeni

İçerik gayet güzel de, yaşadığımız ülke kötü…

1 Beğeni

Bir bakarsınız ülke değişir. İçeriği kaydedin bence her ihtimale karşı.

1 Beğeni

Çok değerli bilgiler, eline sağlık Hocam…

Merhaba arkadaşlar benim maya ile ilgili bir sorum var.
Malumunuz çok pahalandı bu küçük arkadaşlar.
İnternette gördüm fermentasyondan sonra şişeye aktarırken dibinde kalan tortuyu alıyorlar sonra onu kavanozda buzdolabında bekletip tekrar bira yapacağı zaman ordan mayayı çoğaltıp bedavadan maya kullanıyorlar.
Ben şişe dolumu yaparken dibindeki tortular da akıp gidiyor engelliyemiyorum.
Acaba diyorum kuru mayayı aldık daha hiç kullanmadan çoğaltıp çoğaltıp kullanabilir miyiz ?
Var mıdır bu işin oluru ? Sonuçta onlar da üreyen canlılar diye düşündüm.
Dipnot : Tabi ki ekipman olmadan manyetik karıştırıcı falan pahalı şeyler :smiley:

2 Beğeni

ay çok teşekkür ederim ben görmemişim bu başlığı :blush:

Fermentör olarak musluksuz bir kap kullanıyorsanız sifonlama yaparak birayı başka bir kaba alın. Böylece tortu elinizde kalır.

Tortuyu yıkayarak sonraki parti için yeterli miktarda maya alabilirsiniz. Sürekli aynı stili kuruyorsanız sizin için ideal. Yeni parti kaynatma ile önceki partiyi şişeleme vakitlerini birbirlerine yakın denk getirenlerin tüm tortuyu yeni mayşeye aktararak da mayalama yaptığını görmüştüm. Bu da bir seçenek.

Yıkanmış mayada 4-5 nesil sonra mayayı sıfırlamak öneriliyor. Şahsen benim o kadar yaşayan yıkanmış mayam olmadı. Dolapta 1 ayın üstüne çıkınca ölüyor mübarekler. O yüzden çok uzun tutacaksam arada beslemeye çalışıyorum.

Son olarak yıkanmış mayayı mayşeye katmadan önce her zaman canlı olup olmadığını kontrol etmek lazım. Maltları süzdükten sonra ufak bir cezveye bir miktar mayşe alıp 10 dk kaynatın, hızlıca 25 dereceye getirip yıkanmış mayanızı buna ekleyin. Asıl mayşe kaynayıp soğuyana kadar mayaların ne durumda olduğunu oradan anlarsınız.

3 Beğeni

Süper taktik. Bunu deneyeceğim. :blush:

jelatin kullandığımız kovadan elde ettiğimiz mayayı yıkarken dikkat etmemiz gereken bir husus var mı?

Jelatin kullanılmış biradan hiç tortu yıkamadım. Ama düz mantık olarak bakarsak; jelatin sadece çökelmeyi arttırıyor, mayaları öldürmüyor. Farklı bir süreç uygulamak gerekeceğini düşünmüyorum.

1 Beğeni

Hocam benim kova tortusundan alıp 8 kere kullandığım maya olmuştu.US05 veya benzeri bilindik bir mayaydı. Dedim gidebildiğim yere kadar gitsin bakalım ne olacak, sonuçta kitin yanından çıkan mayadan iyidir. 5-6 kova yaptıktan sonra ‘’ eee neden önermiyorlar ki bir şey olduğu falan yok’’ derken 8. kovam şimdiye kadar yaptığım en kötü biram olmuştu oldu. Ve birdenbire 7 iyiydi. Bu arada belirteyim peşpeşe yani aynı gün kurarım kovaları öyle arada 1 gün bile beklemez. Şişeleme,kova tortusu alma,kova temizliği,yeniden kurulum gibi. Başkası olsa hayatta içmez dökerdi ben bile zor içmiştim. Tat profli öyle bozulmuştu ki tarif edemem içilmesi lazım. Bu arada birada kötü koku,kontamine olması falan hiç yoktu öyle şeyler. Ferm. 1006-1007de falandı. Sadece olması gerekenden biraz daha bulanıktı ama öyle olması gerekenden bulanık biralarım çok olmuştu. Cold crash mdiir nedir ondan hiç yapmam.

1 Beğeni