Menegin Kölsch | Lager (5B) | İzevbir 2024 2.'lik Ödülü

Artık yeni kölsch sezonunu açma vakti. B40 ın sirkülasyon problemini çözmek adına ve aynı zamanda hazır ortam 12-14 ⁰C lerdeyken sık kaybatma dönemini açmış bulunuyorum.
Bu sefer nispeten daha kolay bir reçete olsun istedim ve genen aklıma kölsch geldi.
Stili inceleyelim…

KOLSCH
Genel İzlenim
Malt, meyve ve şerbetçiotu karakterinin hassas bir dengesine, orta derecede acılığa ve iyi zayıflatılmış ancak yumuşak bir bitişe sahip, ince, parlak berrak, soluk bir bira. Bu birada tazelik büyük bir fark yaratır, çünkü narin karakter yaşla birlikte hızla kaybolabilir.

Aroma
Düşük ila çok düşük taneli-tatlı malt aroması. Hafif bir meyve aroması (elma, armut veya bazen kiraz) isteğe bağlıdır, ancak hoş karşılanır. Düşük çiçeksi, baharatlı veya bitkisel şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Aromatiklerin yoğunluğu oldukça hafiftir ancak genellikle dengeli, temiz, taze ve hoştur.

Görünüm
Orta sarı ila açık altın. Parlak berraklıktadır. Kalıcı olmayabilen narin beyaz bir kafaya sahiptir.

Lezzet
Malt, meyvemsilik, acılık ve şerbetçiotu arasında hassas bir lezzet dengesi, temiz, iyi zayıflatılmış bir bitiş. Orta ila orta-düşük taneli maltlık, çok hafif ekmek veya bal notalarına sahip olabilir. Meyvemsilik neredeyse algılanamaz bir tatlılığa sahip olabilir. Orta-düşük ila orta acılık. Düşük ila orta-yüksek çiçeksi, baharatlı veya bitkisel şerbetçiotu aroması; çoğu orta-düşük ila orta düzeydedir. Başlangıçta nötr-taneli ila hafif maltlı tatlı bir izlenime sahip olabilir. Yumuşak, yuvarlak damak tadı. Sonu yumuşak, kuru ve hafif gevrektir, keskin veya ısırıcı değildir. Fark edilebilir bir tatlılık kalıntısı yok. Lezzet bileşenleri arasındaki denge değişebilirken, hiçbiri güçlü değildir.
Ağız hissi
Orta-hafif ila orta gövde; çoğu orta-hafiftir. Orta ila orta-yüksek karbonatlaşma. Pürüzsüz ve yumuşak, ancak iyi zayıflatılmış ve ağır değil. Sert değil.

Yorumlar
Almanya’nın Köln kentinden geleneksel, üstten fermente edilmiş, lagerlenmiş bir biradır. Köln bira fabrikaları kendilerini denge ile farklılaştırır, bu nedenle değerlendirme yaparken stil içinde bir dizi varyasyona izin verin. Daha kuru versiyonlar, IBU seviyelerinin gösterebileceğinden daha fazla hoppier veya daha acı görünebilir. Hassas lezzet profili iyi yaşlanmaz, bu nedenle oksidasyon kusurlarına karşı dikkatli olun. Köln’de Stange adı verilen uzun, dar 20cl’lik bir bardakta servis edilir.

Tarihçe
Köln’de Orta Çağ’dan beri üstten fermantasyonla bira üretme geleneği vardır, ancak şu anda Kölsch olarak bilinen bira 1800’lerin sonunda soluk lagerlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Aslında Köln’de alttan fermantasyon yasaklanmıştı. Kölsch, Kölsch Konvansiyonu (1986) tarafından korunan bir unvandır ve Köln ve çevresindeki bira fabrikalarıyla sınırlıdır. Konvansiyon birayı basitçe “hafif, yüksek oranda zayıflatılmış, şerbetçiotu vurgulu, berrak, üstten fermente edilen Vollbier” olarak tanımlamaktadır.

Karakteristik Malzemeler
Geleneksel Alman şerbetçiotu. Alman Pils, Pale veya Viyana maltı. Zayıflatıcı, temiz Alman ale mayası. Ara sıra az miktarda buğday maltı kullanımı. Mevcut ticari uygulama 15 °C civarında fermente etmek, bir aya kadar donma noktasına yakın soğuk kondisyonlamak ve taze servis etmektir.

Stil Karşılaştırması
Cream Ale veya biraz German Pils’i ile karıştırılabilir.
Ticari Örnekler
Früh Kölsch, Gaffel Kölsch, Mühlen Kölsch, Päffgen Kolsch, Reissdorf Kölsch, Sion Kölsch, Sünner Kölsch

Yine bu bilgiler ışığında aşağıdaki reçeteyi oluşturdum.Kölsch @Msk nın hayatımıza soktuğu ve her sene mutlaka kaynattığım bir stil. Belki bu sene biraz daha erken oldu ama makineyi de daha iyi tanımak adına iyi oldu.


Gerisini bekleyip göreceğiz :beers:
Bu arada maliyet;

7 Beğeni

Mayayı hesaplayıcı otomatik mi ekliyor, sanki para vermiş gibi 200 tl yi yapıştırmışsın😉

1 Beğeni

Yevmiye hesap etmiyorum, elektirik, su. Sonuçta bugün 2 paket lager maya 200 den de fazla tutar. Israr etme başkan, fiyat çok artar :wink:

3 Beğeni

Sen nasıl müslümansın pazarlık sünnettir, daha ayağımız alışacak

3 Beğeni