Menegin Quad (Quadrupel)

Kabak, hıyar, domates derken ve hâlâ havalar Belçikalı için uygunken, bir büyük bira yapmak gerekir düşüncesiyle aşağıdaki reçeteyi oluşturdu(k)m.
Tek eksik Candy kaldı, bakalım candy yapmayı becerebilirsem bu hafta kaynatmaya çalışacağım.

19 Beğeni

D90 olmasa da 9 u yakaladım sanırım

Denemeye devam :slight_smile:

8 Beğeni

24 Kasım’da aşağıdaki şekilde fermentere girdi;

4. Gün sonunda 18 ⁰C den 25 ⁰C e çıkarttım.

Korkum 3.gün sonunda oluşan bu tablonun ısı yükselmesiyle tekrar etmesi.

Çünkü Wlp530 epeyce coşkulu çalışıyor

13 Beğeni

Akşamüstü fıçıya aktarmak için fermente evine gittim. (Bir çok fermente ürün var içeride, o yüzden fermente evi dedim.) Daha önce bu sirke sinekleri neden fıçı etrafında dolaşıyor diye merak etmiştim.

Meğerse fıçıda çok ufak bir delik varmış ve fıçı çeperlerine işlemiş şarap kalıntılarına gelmişler muhtemelen. İçindeki suyu boşaltmak için tıpayı çıkarttığımda yüzeyde bir katman gördüm ve küf sandım. Boşalttığımda sürpriz vardı;

Quadrupel, sirke anasının kalıntılarının besini olmasın diye pms, kaynar su (defalarca) starsan ve alkol ve son kez yine kaynar sudan geçirdikten sonra quadrupel i fıçıya aktardım. Sami kurşun sıksaydın dedi hatta :slight_smile: Bir süre yeni mola noktasında dinlendikten sonra buzdolabında 4-8 ⁰C de 10-15 gün kadar bekleteceğim.
Umarım tekrar sirke oluşumu gibi bir sıkıntı yaşamam.

8 Beğeni

Bugün fıçıdan tekrar fermenter aldım, 12 ⁰C de 1 hafta bekleteceğim.

Sonrasında 4 ⁰C de 15 gün daha bekletme plânım var.

9 Beğeni

Acayip bir şeye dönüşmüş, bir Belçika atasözü ne der bilemiyorum ama her içtiğinde tadı bir başka.
Eşlikçisi ve sosu kardeşten, eyvallah @Msk. Sayende çıtır çıtır patates yeme şansım oldu. Sos zaten harika, ellerine sağlık…

11 Beğeni

Sonuncusunu @Ozerrock ile içince ve bir ton candi yapınca (!) St. Bernardus, Westvleteren çakması yapayım diye yola çıktım ama yine maltlara göre kervan yolda dizildi.
Reçete;

Malt miktarını yüksek görünce son ürünü 22 litre olarak sınırlandırdım. Halbuki 1.5 kg ı candi idi :slight_smile:

Mayşeleme;

Decoction;

Keyif;

Maliyet;

5 Beğeni

Fiyat hesabındaki malt fiyatları güncel fiyatlar mı?

1 Beğeni

Çok karakterli, evet.

1 Beğeni