Meyvemsi / Ekşi Tat

İlk defa evde bira yapıyorum. Butik biranın başlangıç kitini kullandım ve bugün 8. gün. Kova sıcaklığı hep 18-22 derece arasındaydı fakat bugün hidrometre ile ölçüm yaptığımda biraz tadına baktım ve bira tadından çok şarabı andıran meyvemsi bir tat vardı. Hidrometrede 1020-1025 değerini ölçtüm. Şişeleyip bekletince düzelir mi yoksa bira bozulmuş mudur?

3 Beğeni

Öncelikle hoş geldiniz. En önemlisinden başlıyorum; 1020 şişelemek için çok erken bir ölçüm. Kitler genellikle 1006-1010 değerleri arasında bitiyor. Hep bahsettiğimiz gibi “farklı günlerde yapılan ölçümlerde iki kere ayrı değerin ölçülmesi” gerekli şişeleme için.
Diğer konu meyvemsilik. Büyük ihtimalle ticari biralara benzemediği için böyle düşündünüz. Ticari bize alıştırılan biralar genellikle lagerlenmiş biralar. Bu tarz biralar daha sek, nötr tatlara sahip ve berrak biralardır. Bunun için soğuk fermantasyon be uzun süre lagering gerekli. Sizin bahsettiğiniz kit ise ale türünde yüksek ısı değerlerinde fermente olan, daha puslu ve aromatik bir çeşit. Bahsettiğiniz meyvemsi ve ekşi tat fermantasyon tamamlandıktan sonra biraz dinlenince ve soğutulunca azalacaktır ama tamamen düz bir tat olmayacaktır

5 Beğeni

Detaylar videoda var.

2 Beğeni

Ve tabii hoş geldiniz. :slight_smile:

2 Beğeni

ahahahahahahahahahfjfkglfjgklfjgkrlgjrkel :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Cevabınız için teşekkür ederim. Evet 1010-1005 aralığında şişeleyeceğim. Hava çıkışında hareketlilik olması şişelemeye engel değil demi.

Teşekkürler önerileri dikkate alıcam :slight_smile:

Hava kilidinde aktivasyon şıra içinde çözülmüş karbondioksidin tahliyesi olabilir. Hidrometre ölçümü net cevabı verir.

2 Beğeni