Msk Belgian Witbier

Selamlar,
Muhtemelen bir sonraki hafta wit kaynatacağım. Portakalın mevsimi olmadığı için es geçtim onu. Reçetede kişniş, kakule ve grain of paradise var kaynama sonu. Su mineraline girmeyeceğim doğrudan arıtma suyu kullanacağım.

Screenshot_1

Belgian Witbier

Witbier

5.1% / 11.8 °P

Recipe by

MSK

All Grain

Jet 30L

75% efficiency

Batch Volume: 23 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 22.75 L

Sparge Water: 10.05 L

Total Water: 32.8 L

Boil Volume: 28.6 L

Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

Original Gravity: 1.048

Final Gravity: 1.009

IBU (Tinseth): 16

BU/GU: 0.33

Color: 3.2 SRM

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Temperature — 72 °C15 min

Malts (5.25 kg)

2.5 kg (47.6%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM

2.5 kg (47.6%) — Wheat Flaked — Grain — 1.6 SRM

250 g (4.8%) — Briess Oats, Flaked — Grain — 1.4 SRM

Hops (30 g)

15 g (14 IBU) — Brewer’s Gold 8.5% — Boil — 60 min

15 g (1 IBU) — Saaz 3.5% — Boil — 5 min

Miscs

7 ml — Lactic Acid 80% — Mash

5 g — Cardamom — Flameout

15 g — Coriander Seed — Flameout

7 g — Grains of paradise — Flameout

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) Wit Belgian 80%

Fermentation

Primary — 18 °C14 days

Carbonation: 3 CO2-vol

8 Beğeni

Abi nasıl portakalın mevsimi değil ya :slight_smile:

4 Beğeni

Valla bizim burda değil :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

hiç yoktan az mevsim iyidir :wink:

Mevsiminde kurutmak lazım kabukları… Bak gavur neler yapmış…

2 Beğeni

Ecnebi abiler hem “bitter” yapmış hem de “sweet” yapmış. Biz daha hangisi acı hangisi tatlı onu bilmiyoruz :slight_smile:

Kediköyde de var, onlar da satıyor portakal kabuğu.

1 Beğeni

Bu dediği curacao cinsi portakal, mavi bir portakal likörü de vardı, pek meşhurdu bir zamanlar, eski Türkiye zamanında tekilayla birlikte margarita yapıp bayıla bayıla içerdik :slight_smile:

Curacao karayiplerde bir Hollanda sömürgesiymiş, orada yetişen portakalı kullanıyor adamlar tabi, gidip Antalyadan Mersinden mi alsınlar yani…

Bitter orange diye aratınca da karşıma hep turunç çıktı… İlginç, acaba turunç nasıl olur diye düşünüyorum şimdi…

4 Beğeni

Abi sen 2. Dünya Savaşı zamanlarını anlatıyorsun ne bileyim ben daha portakalda vitamindim ben.
Sen yazmadan önce inan benim de aklımdan turunç geçiyordu. Daha önce muhabbeti olmuştu bu topraklara özgü bi bira için reçete oluşturalım diye. Akdeniz Wit yapıp turunç kabuğu kullanılabilir.
Değerli bilgiler için teşekkürler :clap:

3 Beğeni

O likörü hala güzide tatil bölgelerimizde turistlere yanar dönerli kokteyl yaparken kullanıyorlar :smiley:

1 Beğeni

Bana Çıralı’dan turunç reçeli getirdiler bu yaz… Çok güzel bir meyve ve bence biraya da her şekilde yakışır.

Wit için pek uygun olmaz sanki ama hazır konusu geçmişken şunu da eklemek lazım, bergamot hasat zamanı da gelmek üzere ve o da çok yakışıyor.

4 Beğeni

Ben denemiştim ve lime ile birlikte çok keyifli bir ikili oluyorlar :slight_smile:

3 Beğeni