Msk Kölsch (Bjcp05b)

Daha önceden çok defalar kaynattığım standart Kölsch reçetesi;

Kölsch

4.7% / 11.8 °P

Recipe by

Msk

All Grain

Jet 30L (copy)

75% efficiency

Batch Volume: 25 L

Boil Time: 90 min

Mash Water: 29.53 L

Sparge Water: 8 L

Total Water: 37.53 L

Boil Volume: 33.53 L

Pre-Boil Gravity: 1.040

Vitals

Original Gravity: 1.047

Final Gravity: 1.011

IBU (Tinseth): 26

BU/GU: 0.55

Color: 3.5 SRM

Mash

Temperature — 40 °C10 min

Temperature — 50 °C10 min

Temperature — 64 °C50 min

Temperature — 70 °C10 min

Temperature — 75 °C5 min

Malts (4.995 kg)

3.87 kg (77.5%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM

475 g (9.5%) — Weyermann Munich I — Grain — 7.1 SRM

400 g (8%) — Weyermann Wheat Malt Pale — Grain — 2 SRM

250 g (5%) — Weyermann Carapils/Carafoam — Grain — 2 SRM

Hops (50 g)

20 g (19 IBU) — Bilecik Aroma 8% — First Wort

30 g (7 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh 4.3% — Boil — 15 min

Miscs

4 ml — Lactic Acid 80% — Mash

6 g — Irish Moss — Boil15 min

Yeast

1 pkg — Wyeast Labs 2565 Kolsch Yeast 77%

Fermentation

Primary — 13 °C14 days

Primary — 18 °C2 days

Carbonation: 2.4 CO2-vol

Bu sezon ilk defa kaynattım. Maltı ince kırmışım mayşeleme esnasında tıkanma oldu. Ben de pirinç kavuzu ekledim. %75BH öngördüğüm verimlilik %81 oldu. 1047OG yerine 1051OG 25 litre kovaya girdi. Kaynama son 15dk irish moss yerine ilk defa whirlfloc kullandım. Çok berrak bir şıra oldu. Bundan sonra muhtemelen whirlfloc kullanacağım kaynamada. 10C dereceye soğuttum ve mayayı bu derecede ekledim.

17 Beğeni

Rengi çok güzel duruyor. Şu kovadaki buzları da açıklayabilir misin

1 Beğeni

Ay buna çok sevindim ya…
Hasedimden çatlayacaktım az daha.
Nazar değdirmiş oldum, güzel de oldu.
:stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Çeşme suyuyla ancak 23 derecelere kadar soğutabiliyorum. Daha sonra akvaryum pompası ile kapalı sistem buzlu suyu devir daim ettiriyorum serpantin içerisinde. Bu yöntemle şırayı 10 derecelere kadar soğutabiliyorum.

5 Beğeni

Neler çektim valla mayşeleme esnasında :slight_smile: İyiki kavuz vardı hazırda da kurtardık birayı.

3 Beğeni

Soğutma etkinliğinin yanı sıra sudan da tasarruf sağlıyor bu yöntem.

5 Beğeni

Ne kadar su kullandınız bu sıcaklığa inmek için. Bu arada 23 derece baya iyiymiş ben en fazla 32 C yi gördüm. İstanbul olarak. Ters akım soğutucu kullanıyorum kazandan direk fermentere bu sıcaklıkla iniyor.

Her nekedar WLPS 029 en çok kullanılan Kölsch mayası olduğu söylensede mayalanma sıcaklığa Wyeast e göre daha yüksek. 18 wlps in önerdiği 15,6 bir kısım bira kaynatıcılarının kulandığı.

Ancak 13 derece harika. Daha sek bir Kölsch deneyimi sunacak. Benim yaptığım iki denemede istediğim berraklığı elde edemedim. Ama denemeye devam. 2565 te temin ettim bakalım.

Wlp 029 Inkbird ün azizliğine uğradı ve dondu. Starter hazırladım maya çalıştı ancak mayada anlam veremediğim bir ester oluştuğunu farkettim. Ek olarak bugulu bir görünüm ortaya çıktı. Cevabı aranan bir sürü sorudan biri. Bir tarafta İspindle neden çalışmaz herhalde Wemos patlak diye düşün, bir tarafta Kölsch neden berrak olmuyor diye kafa patlat. Hobinin cilveleri.

3 Beğeni

Bana da yapalım bundan…
@Msk @magunay

4 Beğeni

Ocakta gelicem bi terslik olmazsa, hallederiz

1 Beğeni

Ay yaşa yaa!
Hasret, heyecan ve hevesle bekliyorum.

1 Beğeni

Kaynama sıcaklığından 23 dereceye inmek için gerekli su miktarını ölçmedim ama tahmini 100 litre rahat vardır. Kapalı sistem buzlu su için yaklaşık 4-5kg buz yeterli oluyor. Buzları kırıp kovaya koyuyorum. Üzerine 2-2.5 litre soğuk su döküyorum. Bu sistemle lager biralar için mayalama sıcaklığına düşürüyorum.
Ters akım soğutucu kullanıyorsanız direkt olarak kovaya değil de bi müddet yeniden kazana boşaltsanız? Kazan sıcaklığı 60-70 derece olunca kovaya boşaltmaya başlarsınız belki böyle çözüm bulabilirsiniz. 32 derece baya yüksek çünkü.
WLP029 mayayı bilmiyorum ama kölsch mayanın özelliği aslında ale mayası olsa da lager sıcaklıklarında fermente edebilmesi şırayı. Ben 10 derecede ekledim mayayı bu sabah kontrol ettiğimde fermantasyon başlamıştı. Yavaş yavaş 12-13 derecelere çıkacağım.
Donmuş, çalıştı ama sıkıntı var dediğiniz mayayı ikinci defa stirplatede alın isterseniz belki kurtarırsınız. Maya miktarı az şıra miktarı fazla olunca istenmeyen esterler çıkabiliyor.

3 Beğeni

Şebeke suyunun ısısına bağlı tabii ki ama ben suyun soğuk servis edildiği bir yerde yaşıyorum ve normal serpantinle 22 civarına düşmek için 55-60 litre su “harcıyorum”.

3 Beğeni

Evet benim de düşüncem aynı. Canlı maya miktarının azlığı istenmeyen ester oluşumuna sebep olabilir. Zira aynı donmuş maya grubunda yer alan WY1318 ile bir ipa fermentere aldım. Tabi almadan önce önce 1020 ile 1 litrelik starter hazırladım. Daha sonra bu mayşeyi 2.4 litre ve 1040 OG ile 48 saat daha döndürdüm. Çalıştımı çalıştı. Ancak, 1 hafta sonunda ölçüm alırken 1012 geldiğini gördüm fakat Kölsch tekine benzer esterin orada olduğunu farkettim. Sıkıntı. Şimdi diasetil de bekletiyorum bir umut azalır diye.

60-70 dereceyi deneyeceğim. Zira bugüne kadar, 32 C ye kadar indirip daha sonra buzdolabına alıyor ve 24 saat beklettikten sonra 8-10 derecede mayalıyordum.

Bu arada 33 dereceye inmek için yaklaşık 25-30 litre kadar su harcıyorum. Biriken su temizlikte kullanılıyor.

1 Beğeni

Mash profilindeki bu iki derece ve sürelerin biraya etkisi nasıl oluyor?

1 Beğeni

İlk kaynatmamı bu reçetedeki gibi kademeli yapmıştım, ikinci kaynatmayı tek kademe şeker dönüşümü ve mash out olarak yapmıştım arada belirgin bir lezzet farkı vardı. Ayrıca kademeli mayşeleme olanda FG1009’da bitiyor, tek kademeli olanda 1012 civarı.

3 Beğeni

Su anda bir kolsch recetesi hazirliyorum. Alfa ve beta amilaz icin 64 ve 72 derecelerde 45 ve 30 dk olacak sekilde mayseleme planladim. Ancak sizin kolsch recetesinde yer alan bu iki sicaklik degerinin (40 ve 50 C) yaratacagi etkiyi merak ettim aslinda.

Bu kademelerin daha sek bir bira deneyimi yasatacagi icin yapildigini okudum ki sizde belirtmissiniz 09 luk fg degeri ile.

Ek olarak 2565 in daha chardonnay tadinda bir ester urettigi bilgisini aldim.

5 Beğeni