Msk Pilsen | 05D German Pils

31 Aralık günü kaynattım. Hafif içimli, düz, ticari lager biraları gibi olmasını istedim. Reçete şöyle;

11

Pils2

German Pils

5.0% / 11.4 °P

Recipe by

Msk

All Grain

Jet 30L

75% efficiency

Batch Volume: 25 L

Boil Time: 90 min

Mash Water: 26.35 L

Sparge Water: 10.01 L

Total Water: 36.36 L

Boil Volume: 32.48 L

Pre-Boil Gravity: 1.038

Vitals

Original Gravity: 1.046

Final Gravity: 1.008

IBU (Tinseth): 27

BU/GU: 0.58

Color: 4.1 SRM

Mash

Temperature — 55 °C10 min

Temperature — 63 °C45 min

Temperature — 68 °C15 min

Temperature — 75 °C10 min

Malts (4.85 kg)

3.6 kg (74.2%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM

1 kg (20.6%) — Weyermann Munich I — Grain — 7.1 SRM

250 g (5.2%) — Weyermann Carapils/Carafoam — Grain — 2 SRM

Hops (65 g)

20 g (20 IBU) — Brewer’s Gold 8.5% — Boil — 90 min

25 g (6 IBU) — Saaz 3.5% — Boil — 20 min

20 g (2 IBU) — Saaz 3.5% — Boil — 5 min

Miscs

3 ml — Lactic Acid 80% — Mash

5 g — Irish Moss — Boil15 min

5 g — Gelatin — Secondary

Yeast

1 pkg — Fermentis W-34/70 Saflager Lager 83%

Fermentation

Primary — 10 °C14 days

Primary — 18 °C5 days

Carbonation: 2.5 CO2-vol

Kaynatma sonu gerçekleşen değerler şöyle;

Maya olarak BBden aldığım paketlenmiş lager mayayı çoğalttım kullandım. Mayanın 34/70 olduğunu düşünüyorum. Verimlilik öngördüğümden yüksek çıktı. Yaklaşık 3 hafta sonra jelatin uygulamasından sonra şişeye girer.

19 Beğeni

Şişeleme zamanın gelene kadar ben hala çoğaltma yapmaya üşenmiş kalırsam kova dibini atmayasın :yum:

2 Beğeni

Hazır havalar soğuk iken bol bol lager türü basit biralar kaynatıp stoklayasım var. Yukarıdaki birayı ikinci kovaya aktardım, jelatin ekledim. Kova dibi tortusunu ayırdım ikiye böldüm. Bir yarısına aşağıdaki reçete kurulacak. Diğer yarısı @Crusher için.

Screenshot_1

PilsPale

German Pils

5.0% / 11.3 °P

Recipe by

MSK

All Grain

Jet 30L

75% efficiency

Batch Volume: 25 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 25 L

Sparge Water: 10.04 L

Total Water: 35.04 L

Boil Volume: 31.2 L

Pre-Boil Gravity: 1.040

Vitals

Original Gravity: 1.046

Final Gravity: 1.008

IBU (Tinseth): 28

BU/GU: 0.62

Color: 3.4 SRM

Mash

Temperature — 55 °C5 min

Temperature — 63 °C45 min

Temperature — 70 °C10 min

Temperature — 75 °C5 min

Malts (4.8 kg)

3.55 kg (74%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM

1.25 kg (26%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 3.5 SRM

Hops (32 g)

32 g (28 IBU) — Brewer’s Gold 8.5% — Boil — 60 min

Miscs

4 ml — Lactic Acid 80% — Mash

5 g — Irish Moss — Boil15 min

Yeast

1 pkg — Fermentis W-34/70 Saflager Lager 83%

Fermentation

Primary — 10 °C14 days

Primary — 18 °C5 days

9 Beğeni

Valla fabrika gibisin :clap:t2: Tükenmek bilmeyen bir üretim azmi :upside_down_face: Maya için şimdiden sağol. Bundan sonra whirlfloc kullanmayı düşünüyorum şeklinde bir yorumunu okumuştum. Whirlfloc a ek jelatin mi ekledin yoksa sadece jelatin mi? Bizim yerli sitelerden aldığımız irish moss u kullanıyorum ama hiç etsikinin olduğuna inanmıyorum. Diri diri duruyorlar kaynama sonunda. Bitsin diye ekleyip geçiyorum sadece. Ben de whirlfloc kullanmaya başladım. Sende yoksa verebilirim bu batch için.

3 Beğeni

Bu kısma dikkat @msk
Sanırım başı kalabalık, yoksa benim bildiğim @Crusher, “Paket var bende, kullanırsın bundan sonra,” der.

3 Beğeni

Ben whirlfloc almayı unuttum iyi mi :):slight_smile: kaynatmayı akşam yapacağım buluşursak alayım.

2 Beğeni

Ben St. Petersburg dan gelirken 30 litrelik bir çelik fıçı aldım. Kullanılmış tabi. Kegland’ten de kafa ve kelepçe. EE diyeceksiniz.

All rounder belli bir süre sonra deforme olduğunu ( 2 yıl sonrasında ) basınç altında fermentasyon yapmanın zorlaştığını vb düşünmüş çelik candır diyip aldım.

Basınç altında fermentasyon için ilk kullandığım maya 3470 oldu. Davit Heath tavsiyesi ile 12 PSI (spunding valve ile) fikslendi.

Gelin görün ki 5 günde bitmesi gereken fermentasyon 18 günde bitti. Tabi Basınç altında diasetil falan yok direk 5 günde tak fişi bitir işi oluyor. Ancak ilk deneme sonunda limon sarısı NEIPA görünümlü, hafif limon aroması olan ekşimtrak bir lager çıktı.

İlginç bir şekilde içen herkes beğeniyor ancak bende hissettrdiği anlatılmaz yaşanır.

Tabi, eylemlerimiz devam edecek. daha düşük basınç altında veya fermentasyonun belli bir aşamasından sonra basınç kullanımını deneyeceğim.

Fıçının handikapı 6 cm ağız olduğu için dryhop nerdeyse imkansız. ağzı kesmek yeni yaka lehimletmek gerek. Ancak. bu şekilde 5 günde diasetilsiz fermentasyonun tamandığını biliyorum. Ek olarak, basınç altında fermentasyon olayı ile gazlanma başlıyor ancak bir German daki karbonik asit yoğunluğu oluşmuyor. dolayısıyla ilave 12-15 psi*3-4 gün gerekiyor.

3470 enterasan bir maya.

Merak edenler olabilir, Bu fıçılar dükkanda falan satılmıyor. Şehrin dışında bir eve gidip aldım.

5 Beğeni

Ah baş kalabalıklığı… Elbette🙃 Bizde ayrı gayrı yoktur zaten. Kimin neye ihtiyacı varsa diğerinden alır kullanır. Yani ben bu bathc i yapmamışken kaçırmasın anlamında şeyettimdi😀

1 Beğeni

Akşam bizim bıcırığın karne programı var. Giderken uğrayıp vereyim. :+1:

2 Beğeni

Kaç derecede fermente ettiğinizi yazmamışsınız. Ben w3470 le değil de lallemand diamond lager ile 22-23 derecede 15psi basınç altında fermente etmiştim. Oldukça sek bir bira olmuştu. Ama lager biralardaki o crisp etki tam oluşmamıştı. Bu etkiyi yakalayabilmek için bir sonraki denememi 18-20(etki istediğim gibi olmazsa bir sonrakini de 16-18) derece arası planlıyorum. Limon sarısı neipa görünümlü ve ekşi demişsiniz. Bu tür durumlar farklı bir canlının sazı ele alması ya da yetersiz hücre sayısı nedeniyle ortaya çıkıyor genellikle. Başıma gelmişti. Ayrıca basınç ester oluşumunu baskıladığı gibi maya çoğalımını da baskılayabildiği için özellikle lager mayalarda başlangıç hücre sayısının yetersiz bırakılmaması tavsiye edilir.

2 Beğeni

18°’de mayaladım. İki paket maya kullandım. Standart temizlik prosedürleri uyguladık. Ancak vahşi ya olabilir. Sanıyorum, vahşi maya bertarafı için PMS yapmam gerekiyor. İnternette daha düşük basınçla mayalanma da tavsiye ediliyor. Denemeye devam edeceğim.

1 Beğeni

Sıcaklık ve başlangıç maya sayısı uygunmuş. Böyle bir sonuç şaşırtıcı olmuş. Muhtemelen bahsettiğimiz gibi bir dış etken olaya dahil olmuş olabilir. PotasyumMS yoksa SodyumMS de olabilir. Hangisine kolay ulaşabilirseniz artık. Biliyorsunuzdur belki ama gene de yazayım. Sitrik asitle(limon tuzu) ile birlikte kullanılması gerekiyor.

1 Beğeni

Evde limontuzu yokmuş. Ktkı dünyasında iki farklı tip var. Şimdi. Biranındegfiği herşeyin işlemden geçmedi gerekiyor:)

Musluklar dahil:)

1 Beğeni

Tohumları gönderirken sağolsun biraları da yanına eklemişti.(tersi de olabilir)
3 tanesini zoom gecesi dolaba attım, tarihlere bakmamıştım tabii :slight_smile:

25.01 de şişelenmiş, 04.02 de ben açmışım. Zahmet edip göndermiş :slight_smile: Ama gazsız ve köpüksüz, ben ne yapabilirim :wink:
Tohumlar bir yanlışlık sonucu çöpü boylayınca üşenmemiş hem tohumları hem de birayı tekrar yollamış. Tarihinin etrafına bolca yıldız atarak :smiley:

Neyse sâdede geleyim. Bence çok başarılı bir pilsner olmuş. İçinde saaz olduğu için ben doğrudan “czech pils mi?”,dedim. German pils miş. Bol yıldızlı olanı biraz daha bekletip içmeyi planlıyorum. Asıl yorum ona kalmak üzere, eline sağlık ve çok çok teşekkürler…

15 Beğeni

E tamam olmuş işte. Adam @Msk söylemiş reçeteyi paylaşırken, ticari biralar gibi :grinning:

4 Beğeni

Ev birasının köpüğü başka oluyor tabii…

Dün tekrar içtim bu birayı. Foto almayı unuttum ama bu sefer German pilse benzemişti. Köpük yerinde ve sonuna kadar eşlik etti. German pilsten uzaklaştıran tek unsur saazdı. Ben çok beğendim, eline sağlık :beers:

6 Beğeni

Konuyu okudum reçeteyi çok beğendim, ben de saazcı olduğum için pils olduğu zaman saaz her zaman favorim :grin:. Fermantasyonda 18 derece de 5 gün gördüm bunun nedenini bilmiyorum öğrenmek isterim.

1 Beğeni

“Diacetil rest” kademesi hocam.

3 Beğeni