My Book MaiBock (4C -Helles Bock)

Lager yapmak için uygun ortamları bulmuşken uygun reçete araştırmalarına giriştim. Pilsner Urquel şu anda fermenterde, bir diğer lager Baltik Porter da tezgahta yerini alınca gözüm Alman ve Çek reçetelerine kaydı. Çek Dark Lager, Schwarzbier, Doppelbock, Marzen derken gözüm marzenin kuzeni maibock yani helles bock a takıldı. Renk olarak bocklar kadar koyu değil, şerbetçiotu biraz daha fazla, fakat asil şerbetçi otları…
Tamam bunu denemek lazım, dedim ve bjcp den stili araştırıp en sevilen ticari örneklerinin reçetelerine bakındım. Bu arada bjcp 4c Helles Bock damağımıza değmeden, dilimize çevrilmiş haline bakalım.

Genel İzlenim
Nispeten soluk, güçlü, maltlı bir Alman birasıdır ve içilebilirliği artıran güzelce zayıflatılmış bir bitişe sahiptir. Şerbetçi otu karakteri genellikle daha belirgindir ve malt karakteri diğer Bock’lara göre daha az derindir.

Aroma
Orta ila güçlü taneli-tatlı malt aroması, genellikle hafif kızarmış bir kalite ve düşük Maillard ürünleri. Orta derecede düşük baharatlı, bitkisel veya çiçeksi şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Temiz fermantasyon profili. Düşük meyvemsi esterler isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı çok hafif alkol.

Görünüm
Koyu altın ila açık kehribar renginde. Net ve parlak berraklık. Büyük, kremsi, kalıcı, beyaz kafa.

Lezzet
Orta ila orta derecede güçlü taneli-tatlı, hamurumsu, ekmekimsi veya hafif kızarmış malt aroması hakimdir ve bazı zengin Maillard ürünleri ilave ilgi sağlar. Birkaç karamel aroması isteğe bağlıdır. Düşük ila orta derecede baharatlı, bitkisel, çiçeksi, biberli şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır, ancak en iyi örneklerde mevcuttur. Orta derecede şerbetçiotu acılığı, diğer Bock’lara göre daha dengeli. Temiz fermantasyon profili. Hem malt hem de şerbetçiotu tadı verebilen orta derecede kuru bir bitiş ile iyi zayıflatılmış, tatlı değil.

Ağız hissi
Orta gövdeli. Orta ila orta derecede yüksek karbonatlaşma. Artan şerbetçiotu acılığına rağmen sertlik veya burukluk olmadan pürüzsüz ve temiz. İsteğe bağlı daha yüksek alkollü olabilir.

Yorumlar
Maibock olarak da bilinir. Daha koyu renkli Bock biralarıyla karşılaştırıldığında, şerbetçiotu dengedeki Maillard ürünlerinin daha düşük seviyesini telafi eder.

Tarihçe
Bock ailesinin diğer üyelerine kıyasla oldukça yeni bir gelişmedir. Maibock, ilkbahar ve Mayıs ayı ile ilişkilendirilen mevsimsel bir sunumdur ve ihraç edilen ürünlerde görülenden daha geniş bir renk ve şerbetçiotu aralığı içerebilir.

Karakteristik Bileşenler
Pils, Viyana ve Münih maltlarının bir karışımı. Katkı maddesi yok. Soluk kristal tipi maltların hafif kullanımı mümkündür. Geleneksel Alman şerbetçiotu. Temiz lager mayası. Kaynatma püresi (decoction) gelenekseldir, ancak renk gelişimini engellemek için kaynatma işlemi Dunkles Bock’a göre daha azdır. Yumuşak su.

Stil Karşılaştırması
Dunkles Bock’un soluk bir versiyonu veya bock gücünde demlenmiş bir Münih Helles veya Festbier olarak düşünülebilir. Oldukça maltlı olmasına rağmen, bu bira tipik olarak daha az koyu ve zengin malt aromalarına sahiptir ve bir Dunkles Bock’tan daha kuru, daha hoppier ve daha acı olabilir. Soluk bir Doppelbock’tan daha az güçlüdür, ancak benzer tatlara sahiptir.

Ticari Örnekler
Altenmünster Maibock, Ayinger Maibock, Chuckanut Maibock, Einbecker Mai-Ur-Bock, Hofbräu Maibock, Mahr’s Heller Bock

Bu bilgilere ilaveten sevilen ticarileri araştırdım, genelde decoction varsa %60 pilsner %20 munih %20 viyana, decoction yoksa melanoidin takviyesi veya %60 pilsner %30 munich veya viyana %10 kristal maltlarla takviye edilmişti.

Ve benim reçetem…

Kazanı cumartesi sabahı için kurdum.

Mayşeleme;

Kaynatma;

Şerbetçiotu zamanı;

Verimlilik yine %80 lerde çıktı, düzeltme yapmadım.
Ve maliyet;

Bundan sonraki bira Amerikan Lager ve makine sahibi için kaynayacak.

12 Beğeni

Eliniz sağlık.
O kaşığı kaynama sıcaklıklarında kullanmamak lazım bence.
Kıllık etmesem olmaz.

2 Beğeni

Eline sağlık 3-4 güne hazır olacaksa geldiğimde içerim

1 Beğeni

Karıştırma çubuğunu kaynatma sıcaklığında değil de, mayşelemede kullanıyorum. Alternatif çözüm varsa ve hediye ederseniz tabii ki kulllanmak isterim :wink:

Tabii tabii, kesin hazır olur…

1 Beğeni

Çözüm :slight_smile:

1 Beğeni

Olmamış :roll_eyes:

3 Beğeni

Ne olmamış? 20 karakter.

1 Beğeni

Çok kötü sanırım, galiba, heralde :slightly_smiling_face:

2 Beğeni