Ne Olacaktım Ne Oldum Ale

Witbier yapma hevesiyle geçen hafta malt ve diğer malzemeleri toparladım. Maya uzun süredir dolaptaydı, stirplate aldım ama maalesef hayata dönmedi. Zoom’da bunu anlattığımda büyüklerim aynı reçeteyi al, Amerikan otları koy ve ale mayası kullan dediler ve söz dinledim. Geçen yaptığım ale biranın otları hoşuma gittiği için aynısını koydum.

2.5kg - pilsner malt
2.5kg - buğday ezmesi
250gr - yulaf ezmesi

10gr Brewer’s gold (55 dk)
10gr Centennial (35 dk)
5gr Cascade (20dk)
5gr centennial (20dk)
10gr Cascade 5dk

50 gr portakal kabuğu (15dk)
15 gr kişniş (0dk)

Ortaya karışık bir şeyler çıkacak, güzel de bir şey olacağını düşünüyorum.

Witbier mayası alıp, aynı reçeteyi otları değiştirip bir de öyle deneyeceğim. Karşılaştırmalı deney de olur :sweat_smile:

13 Beğeni

Maya olarak us-05 mi oldu şimdi

3 Beğeni

Butik BB-35 mayasını kullandım, onun US05’e yakın bir şey olduğunu düşünüyorum.

3 Beğeni

Durumun yok muydu?
Bu arada güzel bira olacak, eline sağlık…

3 Beğeni

:joy: durumum yoktu, buğday ezmesi koydum.
Ben de ümitliyim, güzel bir şey olacak inanıyorum.
Bir parti için daha maltım var, maya alıp onu gerçek witbier yapacağım

4 Beğeni

American wheat beer olacak gibi, şöyle crisp yazlık

1 Beğeni

Geçen yıl 500 Gr.lık paketlerden WB-06 almıştım. Kullanmadığım kısmını vakumlayıp dolaba koymuştum. Hala sağlamsa İstanbul’da olan birkaç arkadaşa verebilirim.

5 Beğeni

Dün bu birayı zoom da içtim. Yine malt tabanı çok güzel, renk ve görünüm tam Belgian Wit ayarındaydı. Limoncello tarzı görünümü aslında tadına da yansımış. Sadece portakal değil limon aroması da hissediliyordu. Portakal suyu da var mıydı acaba? Acılık bence kararında (24-25 ibu diye düşünüyorum). Hiç bir olumsuz tad almadım. Bence çok başarılı ama aklıma gelen bir kaç nokta var.
Aroma için whirlpool da biraz daha cascade ve centennial acayip yakışırdı. Kişniş ve portakal kabuğu biraz arttırılıp son 5 dk da eklenseydi, ayrıca portakal kabukları tavada biraz çevirilseydi :slight_smile:
Neyse işte aklıma bunlar geldi. Bence el lezzetin çok iyi ve bu biralarında hissediliyor. Benim önerim sadece bu bira nasıl daha aromatikleştirilebilir diye.
Bir de bu dediklerimi stil dışı wit mayasıyla denemelisin.
Ellerine Sağlık ve teşekkür ederim :beers:

8 Beğeni

Yorumlarınız beni çok mutlu etti ve açıkçası gururlandım. Damağınız mükemmel, oraya yazmadım ama tezgahta bir limon duruyordu neden olmasın dedim ve onun da kabuğunu koydum. Portakalları soyunca sularını da kattım. Kişnişin tadını hiç sevmediğim için korktum ve az koymaya çalıştım, bir dahaki sefere mutlaka arttırırım.

7 Beğeni

Sevmediğiniz muhtemelen taze kişniş.
İnsanların azımsanmayacak bir bölümü genetik bir farklılık nedeniyle taze kişnişten sabunumsu bir tat alıyor. ama tohum kişnişin tadının tazesiyle hiç alakası yok. Hint versiyonu bildiğiniz narenciye izlenimi veriyor.

7 Beğeni

Bi Hint versiyonu diye sardırdın, kaç yıl oldu bu hobiyle alakadar olmaya başlayalı, bi Hint kişnişi görmek de kısmet olmadı…

Arkadaş ne kişnişmiş yaaa…

4 Beğeni

nasıl görmedin?
https://www.n11.com/urun/yelpaze-tane-hint-kisnisi-1-kg-1930893?magaza=yelpaze

4 Beğeni

Valla ben görmedim, görenlere selam olsun.
Kesin bu değildir, tohumlar miniktir, fazla yuvarlaktır…
Vardır illa bir şey.

Yalnız almak da şart oldu şimdi…
Ama o narenciye tadı bir yoksa var ya.

2 Beğeni

Ya boşver sen bırak “görmedim mörmedim” desin dursun. @BoBo aslında sosisli sandviç sever olduğundan, Avrupa kişnişini öne çıkarmaya uğraşıyor. Tabii işin ucunda pratiklik de var. Sosisli sandviç - bira iyi ikili. E @BoBo da şark kurnazı, kendince ikisi bir arada yaratıyor işte.

4 Beğeni

Mümkünse zümküfül de alabilir miyim?
Büyük Espressseverlerle buluşalım…

2 Beğeni

Offf, evet ya. Ama nerede o eski sosisler.
Ümitköy şampiyon’da var zümküfül ama adının hürmetine ısmarlamak büyük hayal kırıklığı yaratıyor.

2 Beğeni

Ama olsun…
Bilmiyordum ben.
Bilginle her zaman şaşırtıyorsun insanı.
Denemek farz oldu artık. :slight_smile:

3 Beğeni

Ben hiç yemedim zümküfül, ya Ankara’ya gelince bana bi abilik yapın nerdeyse gidip yiyelim ya da bi tarif yazıverin buraya…

Böyle olmaz efenim canımız çekiyor…

4 Beğeni