Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Yok sıvı fazlasıyla var :slight_smile:

Merhabalar,
26 kasım tarihinde bira kitimi kurdum. Aradan 24-32 saat geçtikten sonra hava kabarcığı atmaya başladı. Her şey çok güzel fakat bugün itibari ile azalmış olsa da hava kabarcığı atmaya devam ediyor. 8-9 günde tamamlanırdı normalde. Sıcaklık 20-21 derecelerde çok fazla oynama olmadı. Konu hakkında görüşleri olan varsa bilgi almak isterim.

Şu konuyu okuyabilirsiniz:

2 Beğeni

Konusu burasımıdır bilemedim ama hava kilitinde baloncuklanma başladığında kapaklı kısmına doğru köpürmeler oluyor sonra kapağın oradan da köpük dışarı çıkıyor ve su kaybı oluyor kilitin içinde neredeyse su bitme seviyesine geliyor. Tabiki kapağı açık su ekliyorum ama normalmi???

İçinde starsan varsa normal. Hazır su ya da kaynamış soğutulmuş su kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim kardeşim

1 Beğeni

FG kaç sizce 1004 mü

1005 gibi görüyorum ben.

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum 1000 den sonra her çizgi kaç oluyor

Her çizgi iki birim. 1000 den önce de, sonra da.

2 Beğeni

Yardımın için teşekkür ediyorum

1 Beğeni

Bende 1006 diyorum. Ölçüm alınan örneğin sıcaklık değeri de ölçüldü mü?

4 Beğeni

evet 22 derece aşağımı yukarımı etkiler

20 derece üstü +, aşağısı -
2 derece çok önemli fark yaratmaz, kabaca her 5 derece farkta oynama olur

22-20=2 x0.36=0.72 +1.006= 1.006,72

1 Beğeni

Dostum çok açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederim

1 Beğeni

Merhabalar bira mayalama işlemim 13 gün olmuştur fakat hava kilindinden hala baloncuklar çıkmakta bu durumda 14 günü geçirerek mi şişelemeliyim? Yani hava kilidinden hava çıkması bittikten sonra mı şişelemeliyim?
Elimde yoğunluk ölçerim yok maalesef, 23 litre olarak mayalama yaptım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hidrometre al bitane n11 den ucuzundan.

ne işe yarayacak hocam hidrometre olup olmadığını mı anlayacağım, okuduğuma göre mayalanma süresi 14 gün diyor ben 14 gün sonunda şişelemezsem bir sorun olur mu onu merak ediyorum?

Evet. Olup olmadığı hidrometre ile anlaşılıyor. İki yada üç gün üst üste ölçüm alıyorsun hidrometre ile ve sonuç sürekli aynı çıkarsa fermantasyon bitmiş ve şişeleme yapabilirsin demek oluyor.

2 Beğeni