Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Daha önce de ifade edildiği üzere, fermentasyonun biteceği değer her birada farklıdır. Öncelikle tahmini olarak bunu bilmek lazım. Bu kitin ne civarda biteceği konusunda bizzat tecrübem olmadığı için bir şey demem mümkün değil ama fermentasyonun durduğunu anlamak için tercihen iki gün arayla iki ölçüm alıp aynı değeri gözlemeniz gerekir. Tabii ki 1006 bitmesi beklenen bir birada iki gün arayla aldığınız iki ölçüm 1025 çıktıysa, şişeleme zamanının geldiğinden söz edilemez.

Bunu benim söylemem bazılarımızda gülümsemelere neden olacaktır ama sabırlı olmak en mantıklısı. :slight_smile:

Bu kitlerin kaç civarı bittiği konusunda katkı sağlayabilecek arkadaşlarımız var. Hemen aklıma gelen @Mayalar ve @canerci.

5 Beğeni

İlginiz için teşekkürler. Sabır zor oluyormuş gerçekten özellikle ilk tecrübelerde. Satıcı fg 1010 dedi ama aynı satıcı 14 gün dursunda dedi şuan 1010 olan değer 4 gün sonra daha aşağı inmez mi oda ayrı bır konu.

1 Beğeni

Çok büyük bir inme olacağını sanmıyorum.

Bugün ölçtüyseniz, yarın akşam ya da daha iyisi pazartesi de ölçün, aynı çıkarsa şişeleyebilirsiniz bence.

Ölçüm aleti ilk başta alınmıyor genellikle ve fermentasyonlar da muhtemelen bitiyor 14 gün içerisinde. Ölçüm aleti olmayanlara tavsiye vermekten kalmış bir alışkanlık 14 gün demek. Çok büyük sorun çıkarmaz ama eğer bir bulaşma vb varsa ve siz 1010 iken 14 sonra şişelerseniz ve şişede daha aşağılara inerse o zaman sorun çıkar.

1 Beğeni

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Şekerle kurduysanız farklı, maltözü ile kurduysanız farklı bitecektir.

Şekerle kurdum. İlk kurulum setlere gelen tarife harfiyen uydum bu aşamaya kadar şuan 14 gün mu 1010 mu karar veremiyorum. Satıcı hem 14 gün dedi hem 1010 :slight_smile:

18 günde bitmezse satıcıyı suçlardınız :slight_smile: bence bekleyin, sabırla koruk helva olur misali…

1 Beğeni

Mayalama sıcaklığınızın iki hafta boyunca sabit kaldığından eminseniz şişeleyin. Emin değilseniz kovayı bir hafta daha oda sıcaklığında bekletin (sıcaklık kontrolü yapmadan) ve sonrasında tekrar ölçüm alın. Kitler 1004-1006 fg olarak da bitebiliyor genel olarak. Bazen 1002’de biten kitler bile olabiliyor. Lakin şu an ki fg ile de şişelenemez anlamına gelmiyor. Mesela geçen 1024fg bir pilsner şişeledim. Mayalamanın bittiğinden eminim çünkü hidrometre ile ölçüm aldım ve diğer süreçlerde de bir sorun yoktu…

10 gün demiş, görmediniz sanırım.

Stuck fermantasyondur 1024 FG. Ama bende de oldu, 2 ay önce 1048 OG, 1017 FG şişelemiştim (Belgian Pale Ale). Şelale olmadı, köpük durumu iyi ve güzel bir bira oldu. FG. 1017 bittiği için şeker kullanmamıştım.

2 Beğeni
  1. Günde bu akşam gaz çıkışı durmuş ve fg 1008 olarak şişeledim. Şişelere dolum yapıp şekeri doktugumde bira kopurme fazla oldu ve yer yer taşkın oldu :slight_smile: yinede şişeledim şuan ki tek korkum patlamaları. Umarım güzel bişey olur.
1 Beğeni

10 gün bence az. Bazı mayalar daha kısa sürede fermantasyonu bitirebiliyor.

Daha önce stuck fermentation olmuş bira reçetelerim olmuştu lakin ne gariptir ki bunda öyle stuck fermentation belirtileri hiç gözlemlemedim. Genelde 1012-1014fg’de biter. Tat ve kokuda bir sorun yoktu. Bakalım ne olacak…

1010 fg dedi satıcı bende beklemedim. 14 gün tamamlasam dahada düşecekti oda sorun değil mi ? Dün 1010 du bugün 1008 de şişeledim.

FG değerininz iyi, afiyet olsun, Uzun beklemenin asıl faydası mayanın iyice sindirilmesi ile koku vb benzeri istenmeyen tadların temizlenerek biraz daha temiz bir bira olmasını size sağlar. Ben 2 haftadan önce hiç şişeleme yapmam hatta duruma göre 3-4 hafta bile olabiliyor, sadece ama sadee acelem var ise Buğday birası yaptığımda 7-9 günde şişeleyebiliyorum, elinize sağlık…

1 Beğeni

Teşekkür ederim fg konusunda rahatlattıniz bide şişeleri patlatmadan tadına bakmak kısmet olursa iyi olacak :slight_smile: şunu bir türlü anlamadım ya farklı fikir ayrılıkları var yada gerçekten ben anlamadım bekledikçe fermantasyon devam ettiği için maya şekeri tüketecek ve fg düşecek doğru mu dur ? Fg nin çok düşmesi 1000 lere düşmesi bir sıkıntı değil mi mesela ? Bekleyelim tadi daha güzel olur belki diyoruz evet peki tadı otursun diye beklerken fg ne olacak 20. Günde örneğin ? Tadı güzel olacak derken gazsız bir bira çıkmaz mı ortaya çok düşük fg de ?

Fg şişeleyerek durdurulamaz.

1 Beğeni

Bombalar gelebilir dikkat

1 Beğeni

Eyvahlar olsun. Şişeleme için fg nin durması mı gerek ? 1000 altına düşerse fg düşmeye devam ederse ne olacak ? Eğer zaten fg nin bitmesini bekleyeceksek hidrometremin ne anlamı kaldı ? Hidrometrenin amacı fermantasyonun bittiğini anlamak sabit değere geldiğini daha fazla dusmedigini gormekse konuştuğumuz rakamların ne önemi var. Bekleriz 1 ay elbet biter. Yani çok soru sordum arkadaşlar araştırmada yaptım naçizane ama şu fg ve gün konusunda aydınlanmış değilim malesef.

Okuyunca “eyvahlar olsun !” dedim. Hidrometre ölçüm aletidir, zabıta ya da polis değil. Neyi durduracak ki? Fikir ayrılıkları yok, herkes beklemeniz yönünde görüşünü belirtmiş, sadece Canerci farklı düşüncede ki, bizde öyle olmasını bekliyorduk.
OG, orginal gravity, FG, final gravity. Sizin aldığınız ölçüler SG, ne zaman 3 gün üst üste aynı sonucu okursanız o bittiğini gösterir. Başlangıç ve bitiş yoğunluğu bize mayaların sindirip ürettiği alkolü gösterir. Hidrometrenin işi bu yoğunluğu ölçmektir, fermentasyonu bitirmeye karışmaz.
Şişelere şeker attığınızda köpürme ve taşma oluyorsa zaten fermentasyon aktiftir. 1008 ile ya da 1000 ile bitmesi alkol oranını ve yoğunluğu, dolayısıyla da biranın gövdesini etkiler.
Ben şişelerin patlayacağını düşünmüyorum çünkü o biraların bitmesi çok uzun sürmeyecektir düşüncesindeyim. Fakat esas olanın burada doğru bilgiye ulaştırmak olduğu için insanlar yırtınıyor. Yoksa emek de bira da sizin, patlasa da çatlasa da çok fazla etkilemez kimseyi.

4 Beğeni