Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Şuanda sıcaklık 22 derece gösteriyor bunu kolayca soğutmam için önerileriniz var mıdır?
Etrafına buz torbaları dizmeyi düşündüm fakat onlar da bir süre sonra eriyip kovanın etrafını ıslatmasından çekindim.

Kovanın etrafının ıslanması sorun teşkil etmez. Eldeki imkanlar nedir bilmiyorum ama bir leğenin içine buzlu su doldurup kovayı içine oturtmak, kovanın etrafını da ıslak havlu ile sarmak ısıyı düşürmek için yardımcı olur en basit imkanlarla.

@Ozerrock Tavsiyeleriniz için teşekkürler etrafını ıslak havlular ile sardım kovanın etrafı biraz ıslanıyor ama her gün de havluları değiştiriyorum ve sıcaklığı 20 dereceye kadar düşürdüm kovanın termometresi 20 derece gösteriyor ve fermantasyon devam ediyor kenarlarda yavaşca oluşan bir krausen izi de oluşmaya başladı.

2 Beğeni

Merhabalar kurulumun 7.günündeyim ve hava kilidi neredeyse dengeye geldi co2 çıkışı da 4-5.gün civarlarında durdu normal midir? Stuckfermantation olmuş mudur?

Ayrıca çok belli olmasada kovanın belli bölgelerinde oluşmuş bir krausen çizgisi mevcut gibi.

Bunu ancak hidrometre ile anlayabilirsiniz.
Hidrometreniz yoksa acele etmemenizi öneririm.

Hidrometreyle og değeri ölçmedim fakat bir sonraki kurulumlarda mutlaka ölçüm alacağım. 2 hafta sonunda fermantasyonun bitip bitmediğini kontrol etmek için 24 saat arayla 2 kere fg ölçsem yeterli olur mu ? (Fg aynı çıkarsa fermantasyon tamamlanmış demek oluyor değil mi ?)

Çok kesin kesin olmasa da epey bir fikir verecektir. 24 saat arayla iki ölçümde aynı ya da çok yakın çıkarsa fermentasyonunun bitmiş olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Aslına bakarsanız OG alkol miktarını hesaplayabilmeniz açısından önemli. Kullandığınız mayanın yaklaşık olarak hangi FG’ye ineceğini biliyorsanız (genellikle ya da bira reçetesi hazırlamak için kullandığımız programlar tahmini bitiş noktasını öngörür ya maya üreticileri hangi mayanın hangi FG’ye ulaşabileceği konusunda bilgi vermiş olabilirler) OG’nin fermentasyonun bitip bimediğini anlamak açısından bir anlamı yoktur.

1 Beğeni

CO2 çıkışı durmuş gibi görünmüyor. Hiç bir ölçüm yapmıyorsanız bile 2 hafta bekleyin en azından. Yine tekrar edeceğim ama sabır ev biracısının en önemli silahıdır. Bu arada ev biracılığı ile ilgili araştırmalar iyi gelecektir.
Başlangıç için kurulum yaptıktan sonra 2 hafta kovadan uzak durun yeter :wink:

2 Beğeni

Önerileriniz için tekrardan çok teşekkürler, yukarıda sıcaklığı düşürmeye çalışırken acaba ani düşen sıcaklık yüzünden mi fermantasyon durdu diye endişelenmiştim, durmuş gibi görünmesinden kastım baloncuk olarak çıkmamasiydı ama doğru diyorsunuz hava kilidi eşitlenmediğine göre hala co2 çıkışı oluyor anladığım kadarıyla.

Hava kilidi eşitlenmesi hiç önemli değil, yavaş da olsa içeride fermentasyon devam ediyor olabilir. Ben kapak bombesinden dolayı bitmemiş yorumunu yaptım.

Biranın karakterini biliyorsanız tek ölçüm bile yeter.

Kit biraları için 7 gün fermantasyondan sonra hava kilidinde hareket yoksa ve SG olarak 1,008 ölçüyorsanız, fermantasyon bitmiştir.

Ben en son yaptığım birayı 10’uncu gününde 1012 ölçtüm ve o gün şişeledim. Patlar mı diye çekinmedim değil ama sıkıntı olmadı.

Hava kilidinde hareket olup olmaması geçerli bir kriter değildir.

Sizde bir sıkıntı olmaması başka birinde de sıkıntı olmayacağı anlamına gelmez.

Böyle bir kriter de yok ne yazık ki.

Benim de zaman zaman idealden uzak uygulamalarım oluyor ama forumda, özellikle de hobiye yeni başlayan arkadaşlarımızın faydalandığı konu başlıklarında olabildiğince dile getirmemeye gayret ediyorum.

Anlayışınız için teşekkürler.

9 Beğeni

Ben biraz okumak forumda soru sormadan önce arama butonunu kullanmak gerektiğini ve artık hava kilidinde hareket yok kısmına cevap vermek kısmında buraların aşılması gerektiği tarafındayım açıkçası, forumumuzda bunların hepsinin cevabı var arkadaşlar.

7 Beğeni

Tamam 2 hafta daha beklesinler o zaman… Kit üreticileri kullanma kılavuzunda bu rakamları yazıyor, bir de 1008’den daha ne kadar aşağıya inecek? Yok dediğiniz kriter AÇIK ve NET şekilde var.

Durduk yere yazdığıma neden bu kadar tepki gösterdiniz anlamadım.

Benim yazdıklarımın tamamında haklılık payı olduğunu hepiniz biliyorsunuz oysa ki.

Ölçüm aralığını 24 saat değil de, 48 saat yapın. Yani ölçüm alın, 2 gün sonra tekrar alın.
Eğer 1010 üzeri bir fg gözüküyorsa, 2 gün sonra tekrar alın.

Bu işlemi yaparken hidrometre ölçümündeki ısıda görülen değeri 20 dereceye göre kalibre etmeyi unutmayın. ((Okunan Sıcaklık–20)x0.36) + Hidrometre Okuması

Yok, kit üreticileri ona bakarsanız bir hafta kova bir hafta şişe diyorlardı ilk çıktıklarında ama kazın ayağı öyle değil be yazık ki, kendinizce haklı olduğunuz denemeleriniz denemelerimiz hepimizin oluyor ama bu doğru olduğunu göstermez, kızmak diye bir durum yok yanlış anlamışsınız, sadece doğruyu kesin doğruyu forumdaşlara anlatabilmek yazılıyor bunlar, hava kilidinde biten hareket fermentasyonun bittiğini göstermez mesela veya kitte 1008 fg diyorsa ve kovada 1008 ölçülüyorsa da o fementasyon bitmemiş olabilir, bu iki örnek üzerine bir sürü alt başlıkta açıklama da yapabilirim , ama yapacağım bu açıklamalar da aslında forumda bol bol yazıyor, neyse, kızmak, tepki göstermek yok, sadece kişisel doğruların ( ama aslında olmayabilecek olan ve hatta olmayan) kesin doğruymuş gibiyazılmasını istemiyoruz, budur, sizlik bir mevzu da değil, forumumuzun genel yaklaşımıdır bu.

7 Beğeni

@Durul çok güzel ve çok net bir şekilde açıklamış. Aslında bir kez daha ifade etmenin de çok anlamı yok ama yine demiş olayım… Size kızmış ya da sizi tersliyor falan değilim ama buraya, yani özellikle de hobiye yeni başlamış arkadaşlarımızın okuyacağı bir konuya yazarken daha dikkatli olmak durumundayız. Kişisel tecrübeleriniz ya da tercihleriniz farklı olabilir ve bu da sizin seçiminizdir tabii ki. Buna kimsenin itirazı olamaz ama bu çerçevedeki uygulamaları burada doğrular olarak ifade etmemeniz de gerekir, çünkü birilerini yanlış yönlendiriyor olabilirsiniz.

8 Beğeni

1. De FG bu şelilde 2-3 daha beklemelimiyim sizce 4 gündür karbondioksit çıkışı yok 2 gün önce baktığımda 1020 gravite

2-3 daha beklemek derken ne kastettiniz acaba?

Şişelemek için 2 gün sonra yine bakacam. Fermenterden hava çıkışı olmuyor hidrometreye güvenecem. Ayın 24 kurdum 2 önce tadı sanki daha biramsı gibiydi şimdi psikolojik daha farklı geldi.