NEİPA ( Galaxy - Citra )

,

Galaxy ve citra ile neipa yapmaya çalıştım. Bakalım nasıl olacak. Verimsizlikten dolayı preboil ölçümünde şeker eklemek zorunda kaldım ve elimdeki abbey matlı bitirmek için ekledim.

Neipa

Hazy IPA (New England / NEIPA)

7.1% / 16.4 °P

All Grain

65.4% efficiency

Batch Volume: 24 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 22.88 L

Sparge Water: 12.97 L

Total Water: 35.85 L

Boil Volume: 30.59 L

Pre-Boil Gravity: 1.050

Vitals

Original Gravity: 1.065

Total Gravity: 1.067

Final Gravity: 1.013

IBU (Tinseth): 27

BU/GU: 0.40

Color: 12 EBC

Mash

Temperature — 70 °C60 min

Temperature — 78 °C15 min

Malts (6.75 kg)

3.5 kg (47.6%) — Thracian Malt Thracian Blonde / Pilsner — Grain — 3.7 EBC

1 kg (13.6%) — Briess Oats, Flaked — Grain — 2.8 EBC

1 kg (13.6%) — Weyermann Wheat Malt, Pale — Grain — 3.9 EBC

500 g (6.8%) — Weyermann Abbey Malt — Grain — 40 EBC

500 g (6.8%) — Weyermann Carapils/Carafoam — Grain — 3.9 EBC

250 g (3.4%) — Weyermann Carared — Grain — 45 EBC

Other (750 g)

600 g (8.2%) — Sugar, Table (Sucrose) — Sugar — 2 EBC

150 g — Sugar, Table (Sucrose) — Sugar — 2 EBC — Bottling

Hops (200 g)

10 g (4 IBU) — Citra 12% — Boil — 7 min

10 g (6 IBU) — Galaxy 16.4% — Boil — 7 min

50 g (7 IBU) — Citra 12% — Aroma — 20 min hopstand @ 80 °C

50 g (10 IBU) — Galaxy 16.4% — Aroma — 20 min hopstand @ 80 °C

40 g — Citra 12% — Dry Hop — 5 days

40 g — Galaxy 16.4% — Dry Hop — 5 days

Hopstand at 80 °C

Miscs

5 g — Ascorbic Acid — Mash

10.4 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

3.6 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

3.6 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

2 ml — Lactic Acid 80% — Mash

2 g — Protafloc — Boil15 min

3 g — Yeast Nutrients — Boil15 min

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) New England 78%

Fermentation

Primary — 18 °C5 days

Water Profile

Ca2+
103Mg2+
10Na+
8Cl-
144SO42-
96HCO3-
16

Kısa yapılış videosu

5 eylülde şişeledim umarım güzel olur :smiling_face::beer:

7 Beğeni

İçmek için sabırsızlanıyorum. :beers:

3 Beğeni

Mardin gezisi mi planlasak :slight_smile:

1 Beğeni

Beklerim her zaman :beer::smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Kovadaki renk iyi görünüyor. Şişelerden birini bardağa dökünce de foto paylaşmanız mümkün olur mu? :pray:

Suya eklediğiniz minerallari neye göre eklediniz? Bu aralar benim sistemde iyileştirmeyi düşündüğüm konulardan biri burası. PH ölçümü tüm bu tuzlar, mineraller için OK mi mesela? Lactic Acid’in PH’la ilgisi var mı yoksa reçeteye göre mi ekliyorsunuz? Bu işin matematiğini anlamaya çalışıyorum :slight_smile:

Brewfatherda program var , stili seçip reçeteyi oluşturduğunuzda aşağıda hesaplayıcı otomatik olarak çıkartıyor ve reçeteye ekleyebiliyorsunuz
Laktik asit de evet ph düşürücü , yine program mayşelemeye başlayacağınız phı veriyor ona göre laktik asit vb ekleyerek belirlenen ph a düşürebilirsiniz suyunuzu, tuzlar vb ok mu derken neyi kastettiğinizi anlamadım, ama tuzları ayrı ph ı ayrı ayarlıyorsunuz, ben önce phı ayarlıyorum akşamdan, sonra mayşeleme başlangıcında da tuzları atıyorum, birbirini etkilemiyor bunlar.

1 Beğeni

Durul hocamın söylediği gibi brewfather yapmak istediğin türe göre mineral öneriyor sen bol şerbetçiotlu yapıyorsan ona göre tuz ayarlıyor mayşeye ekliyorsun yine ph ayarı da aynı şekilde ben tuz ve ph ayarını mayşe öncesi yapıyorum. Brewfatherden yapmanı öneririm reçetelerinin hem türe uygunluğunuda ve niteliklerini de gösteriyor.

Ayrıca tuz miktarı kullandığın suya göre değişir ben mineral filtresi olmayan bir arıtma düzeneği kullanıyorum. Mineral seviyesi çok düşük olduğu için kaynak suyumun onu referans alarak öneride bulunuyor.

Bira içime hazır olduğunda fotoğraf atacağım mutlaka bir tane denedim ancak henüz oturmamıştı.

2 Beğeni

Ben de arıtma kullanıyorum tabi mineralleri de var, teste gönderip değerleri öğrendim bu değerleri brewfathera girdim bu değerlere göre otomatik çıkartıyor

2 Beğeni

Abi sen mi demiştin daha önce bana 300gr ot ile neipa olmaz apa olur diye?

Bir kaç yere baktım ama farklı gramajlar veriyorlar. apa-ipa-neipa aroma, ve dryhop oranları ne olmalı. Lt başı kaynatma, aroma ve dryhop gramajları? Minimum olarak.

1 Beğeni

300 gram otla ipa da olur neipa da belki alt sınırdan olur

1 Beğeni

Evde arıtma sistemimiz var; düzenli olarak filtrelerini değiştiriyoruz. Ölçüm cihazım olmadığı için mineral ve tuzları neye göre atacağımı kestiremediğim için o kısımda biraz sorun yaşıyorum. Siz bu ölçümleri nasıl yapıyorsunuz? Malum bir kez test yaptırmak da yetmiyor çünkü ölçüm sonuçları zamanla değişiyor.

Ben bu zamana kadar Brewersfriend kullandım hep. Mineral/tuz için öneri yapabiliyor mu tam bilmiyorum çünkü sistemime dair bu konudaki detayların girişini ölçüm yapamadığım için giremedim.

1 Beğeni

Bi arkadaş ipa yapacağı zaman Saka su kullanıyorum demişti. Üzerinde içerisindeki mineraller yazıyor onlarıda brewfather giriyor çıkan farkıda ekliyorum demişti

150gr whirlpool + 150gr dry hop şeklinde 3 4 tane yaptım, güzel oldu diyebilirim hatta gerek Türkiye gerek dünyada denediğim bir çok neipadan daha iyi oldu. Yine de bu yoruma katılıyorum bence de biraz ucu ucuna kurtarıyor gibi 300gr. Bir dahakine 150 whirlpool + 150 2. Gün dry hop + 150 fermentasyon sonu dry hop düşünüyorum.

1 Beğeni

Çünkü taze taze içebildin, diğerleri kim bilir ne zaman şişelendi, neipa malum zamanla okside olmasını engellemek neredeyse imkansız

1 Beğeni

cok acimasiz bir stil :slight_smile: en guzel neipa ev neipasi :smiley:

1 Beğeni

En acımasızı diyebiliriz galiba, en hızlı tüketilmesi gereken bir stil

1 Beğeni