Nereye Gidiyor Malt Fiyatları?

Herkese selamlar,
Her zaman alışveriş yaptığım yerde Thracian Pilsener Malt kilosu 33 TL. olmuş. Diğer sitede 5 kg Malta 80 TL kargo çıkıyor. Şaka gibi fiyatlar. Sanırım Hitit iyi bir alternatif olacak. Son kaynatmam da Hitit malt kullandım verim eskiye göre daha iyiydi. Mayşeleme sıcaklığını 62-65 derece aralığında tutum. Firmanın önerisi bu yöndeydi. Verim ithal maltlar gibi değildi ancak eskiye görede epey iyiydi.

Sanırım malt kırıcı alma zamanı geldi. Çuvalla alıp stoklamak gerekecek.

3 Beğeni

Malt değirmeni edinebilirseniz şu an Butik Bira’daki fiyatlar daha uygun HititMalt’a göre. Aynı zamanda ithal olduğundan verim sıkıntısı da yok…

1 Beğeni

Mayşeleme sıcaklığı yapılacak bira stiliyle alakalı bir şey olmalı, maltın markasından bağımsız.

1 Beğeni

Düşük verimli maltta (stilden bağımsız düşünürsek) kademeli mayşelemenin biraz verime katkısı olabilir.

Tabi en güzeli kaliteli malt kullanmak…

6 Beğeni

Keşke sadece malt fiyatlarının nereye gittiğine şaşırsak, ülke a101 sloganına döndü, her şey için bugün “aldın aldın”, yarın fiyat misliyle artacak…

1 Beğeni

Ne yazık ki. Üstüne birde fırsatçı kesim var. Bahane edip 2 ise 3 yapıyor. Bunu bizim malzeme tedarikçilerine söylemiyorum. Garip bir hal aldı.

1 Beğeni

Kademeli mayşeleme de biraz stille alakalı aslında, mayşeleme süreleri uzatılabilir ve daha çok karıştırılabilir mayşelemwie esnasında ama her zaman kaliteli malt( weyermann, muntons) tan şaşmamalı.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum ancak gel gör ki malt kırıcım yok. Bu kaliteli markaları satanlara da ne yazık ki kırık satmıyor. Yakın zamanda temin etmeye çalışacağım.

1 Beğeni

Merhaba ben evde bira yapmaya yeni başladım ucuz diye Hitit malt aldım ithal malt daha önce hiç kullanmadım ama market biralarına göre süper yine :smiley:

1 Beğeni

böyle giderse yakında kendi maltımızı kendimiz ekip biçicez boş bulduğumuz toprakta kenevir eken keşler gibi :slight_smile:

1 Beğeni

ya bi de sırf malt değil herşeyin fiyatı arttı
su şeker maya kargo doğalgaz(tüp) derken ötv ile yarış içine girdiler
herkesin alışveriş yaptığı site farklıdır tabi ama ben bir siteden geçen seneki siparişimle karşılaştırıyorum
Pilsen malt 18 liradan 22 lira olmuş , oran 1.22
tabi bu yerli malı ithal maltlar dolar kurundan dolayı daha çok pahalanmıştır
maya 30 liradan 38 lira olmuş , oran 1.26 (kuru ale mayası tabi bu da yerli)
su 5 litrelik 5 liradan 7.50 olmuş , oran 1.5
şeker 8 liradan 32 lira olmuş , oran 4 :smiley:
kargo Ankara-İzmir 28 liradan 34 lira olmuş , oran 1.21 (bu mazot fiyatlarıyla iyi bence)
tüp 215 liradan 308 lira olmuş , oran 1.43 (doğalgaz da zamlandı onu bilmiyorum)
şerbetçiotundan bi Mangum 2 katına çıktı Saaz Mittlereuf falan aynı fiyata satan yerler var
bence en masum duranı yine malt gibi
tabi yerli malt artık bu kur ile ithal kullanmak çok lüks oldu zaten :slight_smile:

Siz ne düşünüyorsunuz ?
sizin aldığınız malt geçen seneden bu yana ne kadar pahalandı ?

Edit : hadi birayı yaptık yanına fıstık badem yesek onlar da 2 katına çıkmış fiyatları hep :smiley:

15 ekim 2022 tarihi itibari ile ana donanım bileşenlerini hesaba katmadan ve kargo ücreti ödemeden yaklaşık 22-23 litre bira yapmanin maliyeti;
5 kg weyermann pilsner malt 117 tl
10 gr maya 40 tl (2 gr mayayi alip cogaltip kullanirak 8tl )
serbetciotu olarak tettnang kendine özgü aroma ve acılık icin yormayan f/p ürünü 50 gr kullanarak 49 tl
elektrik: yaklasik vergi dahil 30 tl
su: musluk suyu + sogutma da kullanılan su dahil 10 tl
toplam : 214 tl

olabilecek en üst düzey verimi elde ettiğimizi dusunursekte 214/23 litre = 9.30 tl
50 cl si 4.65 tl minumum maliyet çıkar

Bir sürü şey yazılır bu konuda kendi el emeğimiz ,kendi üretimimiz ve verdiği haz, bir şeyleri yapma becerme hissiyatı, ikram ettiğimiz kişilerin beğenmesinin verdiği tatmin, gurur vs fiyat biçilemez böyle şeylere ama harbiden elin amerikalısı pazardan maydonoz alir gibi fiyatlara serbetçiotu ve malt alırken biz niye bu durumdayız düşünüp yaptığımız biradan içmek lazım :slight_smile:

6 Beğeni

Zamanında kargo dahil 55-60tl fiyata aldığımız 5kg pilsner malt 150tl olduysa demek ki…

Neyse… Sosyal medya yasası da çıktığı için çok fazla konuşmayayım. Malum Silivri soğuk. Bol biralı zamanlarda tekrar görüşmek dileğiyle…:relieved::sunglasses::see_no_evil::beer:

3 Beğeni

Vay be… Bir arkadaş ile birayı 50 kuruşa mal edebilme konusunu konuştuğumu hatırlıyorum.

Sene 2020 yada 2019… Benim arkadaş hititmalttan ucuz malt alarak, malt ve şerbetçiotu maliyetini 50 kuruşa kadar indirebileceğini iddia ediyordu.

1 Beğeni

Fyat performans konusunda kuvvetli bir arkadaş değilmiş sanki.

2 Beğeni

O tarihlerde 50 kuruşa bira ancak biraya benzer bir şey olabilir. Ben de ilk zamanlarda 1-2 kovada fiyat hesaplaması yapmıştım. Haziran 2018 de Buğday birası yapmışım ve 50 cl şişesi 1.4 TL. Temmuz 2018 de APA yapmışım 50 cl. şişesi 1 TL. maliyet hesaplamışım. IPA larda maliyeti şot’lardan ötürü yükselecektir. Bu arada malt olarak Weyermann ve Muntons kullandım maliyet hesaplarken.

3 Beğeni