Nestay'dan Alınan Tüp Hk

Selam Arkadaşlar,

Daha önce forumdaki çeşitli başlıklar altında Nestay’daki 2 lt.'lik co2 tüplerinden 2 tane aldığımı, sorunsuz dolum yaptığımı yazmıştım. Bugün farklı bir durum yaşadım ve benzerini yaşamamanız için sizleri de bilgilendirmek istedim.

Benim sistemimde henüz tam bulamadığım bir kaçak var ve bu kaçak nedeniyle 2 fıçıyı besleyen tüp 1 ay gibi bir sürede boşalıyor. Yedekli çalışmak için bu nedenle 2. tüpü de almıştım. İlk tüpteki mavi taşıma aparatı, regülatör montajı sırasında sorun çıkardığı için Güneş Gaz’daki arkadaşlardan rica etmiştim ve çıkarmışlardı. 2.de ise çıkarttırmamıştım.

2 tüp de boşalınca bu sabah, dolum yaptırmak için, Güneş Gaz’a gittim. Ödeme yapmak için sıra beklerken adamın teki (sonradan Güneş Gaz’ın sahibi olduğunu öğrendim) benim tüpleri incelemeye başladı. İncelemesini tamamlayınca “bu tüplere dolum yapılamaz” dedi. Gerekçe olarak da; taşıma aparatının takılabilmesi amacıyla, tüpün boyun kısmına (torna ile) 1 mm’lik bir kanal açıldığını ve bunun 2.5mm civarı kalınlığa sahip tüp için büyük tehlike oluşturduğunu anlattı. Bugüne kadar 3-4 kez dolum yaptırdığımı ama böyle bir bilgi vermediklerini söyleyince “arkadaşların gözünden kaçmış” dedi. Aşağıda tüplerin boyun kısımlarının fotoğraflarını paylaşıyorum.

Riske girmemek adına Güneş Gaz’dan 5 lt’lik bir tüp aldım. Nestay’dan aldığım 2 lt’lik tüplerden birini geri iade etmek için kendileriyle iletişime geçeceğim. Sizlerin de nestay’dan alışveriş yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

12 Beğeni

Herhangi bir problem yaratacağını sanmam üst kısmında yer alıyor, vana bölümü çok daha derine iniyor yivli bölüm basınç altında değil zaten.

Katılmıyorum buna. Şu gördüğünüz kalınlığı 2.5mm gibi düşünürseniz bunun yarısı boyunda yok. Kılcal bir çatlak olması durumunda basıncın etkisiyle bomba gibi patlayabilir bence de. Epey tedirgin oldum işi bu olan biri bu şekilde uyarınca.

1 Beğeni

Anlıyorum bu tüpler belli onaylardan ve 10 yılda bir testten geçiyor, güneş gaz size tüp satarak hedefine ulaşmış görünüyor. Yiv altta olsa doğru olabilir ancak vana çok daha derine iniyor, o bölüm basınca mağruz kalmıyor.

1 Beğeni

Nestay’dan 2. tüpü satın alırken, üzerindeki mavi taşıma aparatını mümkünse ayırmalarını istemiştim. Kargoya verdiklerinde beni arayıp bunun mümkün olmadığını, tüpün kendilerine de böyle geldiğini ve sökmenin sorun olacağına dair bir şeyler söylemişlerdi. Tam kelimeleri ifade edememiş olabilirim ama bu tarz bir açıklama yaptılar.

Bu tüpleri Nestay nereden alıyor, kim test ediyor vs hiç bilmiyorum maalesef. Satın alınan tüplerle ilgili bildiğim kadarıyla dolum, bakım vb. bir yönlendirmeleri ya da destekleri olmuyor. Dolayısıyla gaz dolumu ve tüp bakımı yapan yerler kuralları belirleyici (ya da uygulayıcı) olmuş oluyorlar.

Manipüle edilip edilmediğimden emin değilim ama bana anlatılanlar mantıklı geldi. Demek istediğinizi anladım. Belki bir zararı olmayabilir ama düşük bir ihtimalle olabilir de? Sanırım oturup yönetmelik vb. şeylere bakmam da gerekecek. :slight_smile:

Tse onaylı oluyor, ayrıca ilk dolumdan önce 250-300 bar seviyesinde teste tabi tutuluyor, bir sorun varsa bu testte ortaya çıkıyor zaten, normal kullanımda 60-70 bar basıldığı için dayanabileceği basıncında altında aslında. Yurt dışındada benzer tüpler mevcut.