Olcun DIPA Reçetesi

Su profili olarak verdiği bilgi;

Ca:130
Mg: 1
Na:43
SO4:209
CI:75

PH konusundan bahsetmedi. Ben 3ml kadar laktik asit ekleyeceğim. Bu beni 5-5,5 PH arasında tutacaktır diye düşünüyorum. Olmadı ölçeceğim.

Maltlar konusunda Cristal 1 eklemiş, CaraMunich (%2), Carapils (%5) haricinde. Beraber hazırladığımız reçetede ki Carahell miktarını bu oranı gözeterek alatabilirim.

Kaynak ile hedef su profil değerlerini girdikten sonra aradaki farkları kapatmak için eklenecek tuz miktarlarını hangi araç yardımı ile hesaplıyorsunuz ?

tartı ve hesap makinesi ile

1 gram CaCl2 1 L suya 273ppm Kalsiyum (Ca) ve 784ppm Klorid (Cl) ekler.

1 gram CaSO4 1 L suya 233ppm Kalsiyum (Ca) ve 556ppm Sülfat (SO4) ekler.

1 gram MgSO4 1 L suya 140ppm Magnezyum (Mg) ve 549ppm Sülfat (SO4) ekler.

1 Beğeni

Şimdi Elimde kaynak su olarak Hayat Su var. Değerleri aşağıda paylaşıyorum.

1

Ve elde etmem gereken şöyle bir su var DIPA için.

2

Buna baktığımda bir takım tuzların kaynak suyun içinde fazladan bulunduğunu görüyorum. Sanıyorum bu noktada yapmam gereken bu değerlerin daha düşük olduğu yeni bir kaynak su bulmam gerekiyor. Sanıyorum KIPA su böyle bir su idi. Değerleri aşağıya bırakıyorum.

3

Daha sonra eksik olan tuzları gram cinsinden eklemek suretiyle suyu profilini yakalamaya çalışacağım. Ama sanıyorum bu Hayat su ile mümkün olmayacak. KIPA su PH 7.8 . KIPA suyun değerleri, Gıda Güvenliği Hareketi Türkiye Ambalajlı Su Raporu Tablosundan alınmıştır.

1 Beğeni

Bir kaynak suyu olarak Kipa’nın o kadar mineralsiz olması aklıma yatmadı. Belki ancak işlenmiş suda görülebilir o değerler. İlgili minerallerin analizi yapılmadığından tabloda değerleri 0 olarak görülüyor olabilir.

Öte yandan, verilen su profili adamın dediği gibi taşa yazılmış değerler değil. Magnezyumun neden o kadar düşük olması gerektiğinin bir açıklaması var mıdır?

Kalsiyumun min 50ppm olması şartını sağlayıp sülfat-klorür oranını da IPA/DIPA lezzet gereklerine göre ayarlamanın ötesinde bir hassasiyete gerek yok bence. Bunun için de Hayat su hala iyi bir baz teşkil ediyor.

3 Beğeni

Hayat su örneğinden gidersek, hedeflenen su profiline ulaşmak için, ne miktarda (mg olarak) , Gypsum,Epsom, Kasiyum Klorür ve/veya Karbonat gerekir.

benim bildiğim hazır bir tool yok, ama internette vardır kesin araştırınca çıkar.

1 gram MgSO4 1 L suya 140ppm Magnezyum (Mg) ve 549ppm Sülfat (SO4) ekler.

10 litre suya 1 gram eklerseniz (140/10) 14 ppm MG, (549/10) 54,9ppm SO4 kadar mevcut suyunuzun değerlerini arttırmış olursunuz. 20 litre için eğer 2 gram koyarsanız yine aynı değerlerde arttırmış olursunuz.

MgSO4 magnezyum sülfat demek. EPSOM yani. içinde hem magnezyum hemde sülfat var, ikisini birlikte ekliyor,

Tablolardaki değerler ppmdir yani 1 litrede bulunması gereken miligram oranı. Basit oran orantı mantığı

Eğer tuzlarla çalışacaksanız tavsiyem mineral miktarı en düşük suyu kullanmanız. Bazı bira fabrikaları sularını bazı özel filtrelerden geçirerek fazla minerallarini önce azaltır, sonra ekleme yaparak istediği noktaya çeker

3 Beğeni

Bu arada sülfatı arttırmak için magnezyumu yada kalsiyumu overshot yapmamaya dikkat edin,

Bu sebeple Kalsiyum sülfat (Gypsum) ve Magnezyum sülfat (epsom) birikte kullanılmalı.

İkiside sülfat ekliyor ama yan ürün olarak biri kalsiyum birisi magnezyum, paylaştırmış oluyoruz bir nevi

1 Beğeni

Reçete oluşturmak için kullandığımız programlarının neredeyse hepsinde var, bahsettiğiniz bu araç.

Brewersfriend’de de olmalı hatta.

2 Beğeni

Brewfather otomatik hesaplıyor mineralleri.

2 Beğeni

Zamaninda bir youtube videosunda bu proogramdan bahsetmistiniz. Direk su kadar gram gypsum epson ekle kismini goremedim. Bir daha bakacagim.:relaxed:

2 Beğeni

Link için teşekkür ederim. Bazen önündeki göremiyor insan.

1 Beğeni

Ne demek hocam, forumun amacı bu zaten. :slight_smile:

1 Beğeni

C.tesi kısmetse kaynatacağım DIPA için yapılmış su kimyası bilgisi aşağıda yer almaktadır. Program Grainfather

1 Beğeni

TT nin en güzel taraflarında biri, ben olsam şunu değilde bunu eklerim diyerek hazırlanan reçeteler.

Yurtdışındaki Craft Bira barlarında beğenerek içtiğim yüksek IBU lu DIPA ların bir örneğini yapmak biraz eldeki şerbetçi otlarını azaltmak için bu türe giriştim.

2 adet biraz çamurda ihtiva eden 50 ml lik WLP001 tüp erlene döküldü. Bu akşam itibariyle Cold crush e alınacak. Maltları kırıp, cuma akşamından makinayı kuracağım. Sabah kaltığımda suyun ısınmış bir şekilde bulmayı planlıyorum.Sabah kahvaltı hazırlanırken bir taraftan da mayşeleme başlasın. :blush:

Reçetenin en son halini inceledikten sonra, biraz daha puslu (hazy) bir görüntü ve biraz daha dolgun (mouthfeel) bir tat elde etmek için 400 gr kadar ezilmiş yulaf eklemeyi düşündüm. Ek olarak reçeteye 5 gr kadar ascorbic asit eklemeyi planlıyorum. Bunda amacım, şerbetçi otlarının tamamen kaybolma süresini bir derede olsa azaltmak. Bir kısım yabancı bira forumlarında, bu pratiği uygulayan ve memnun kalan bira severler olduğunu gördüm.Ve reçeteyi güncelledim.

Fakat dikkatimi çeken, Brewfather ile grainfather verileri birbirini tutmuyor. Hangisi doğru siz daha iyi bilirsiniz.

Reçete şu şekilde oluştu.

3

3 Beğeni

Bunu kaynatmada eklemek istediğine emin misin? Ben sıcaklık ve oksijene aşırı duyarlı diye biliyorum. @Gulendam dan yardım isteyelim en iyisi.

2 Beğeni

Ascorbic acid acts as a preservative and is used to reduce the risk of oxidation in your bottled beer or wine. Oxidation can leave off aromas and off taste in beer and wine. Ascorbic Acid is an organic acid with antioxidant properties. It is also known as vitamin C. Use 1 teaspoon per 5 gallons. Add when bottling your beer or wine.

Solutions of ascorbic acid should always be freshly prepared and treated into the bulk of the beer without delay, if possible metering into the flow of beer to tank.

Anti-oxidant treatment is more efficient when added before the beer has had contact with air, i.e. as soon as practicable after fermentation.

3 Beğeni

Kaynatmada kullanılmaz. Çünkü güçlü bir antioksidan. Havayla teması halinde , havadaki oksijeni baglar ve işi biter. Şişeleme aşamasında kullanilir ama aromayi narenciyeye doğru etkiler diye biliyorum.
Gerci kullanılan miktar ve stilde tatta farkedilme esigini geçmez zannımca

6 Beğeni

Küçük bir düzeltme geliyor.

“I use some ascorbic acid in all my IPAs and Pale ales. It helps them retain that vibrant hop aroma and flavor longer imho…I use some ascorbic acid in all my IPAs and Pale ales. It helps them retain that vibrant hop aroma and flavor longer.I add to the receiving vessel after the primary. Be it “secondary” for dry hopping or the keg. I add it first and let the transfer mix it in.”

Amount: 1 tsp per 5 gallons

Dolayısyla, birayı fıçıya almadan önce ekleyeceğim. sonra Oksijeni fıçıdan tahliye edeceğim ve birayı kapalı transferle onun üstüne alacağım. Hedefim, “vibrant hop aroma and flavor longer” idi. Ancak okuduğum başka yorumlar, kaynatılacak biranın biraz deneysele doğru ilerleyeceğini hissettirdi. Yoksa birada sülfür tadını kim ister :slight_smile: … Dolayısıyla kullanmamam gerektiğini düşünmeye başladım…

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

2 Beğeni

1075 OG ile fermentere girdi. Ama son urun yaklasik 22 litre cikti.

Preboil 1068 idi. Yaklasik 28 litre ile kaynama basladi. Istanbul musluk suyu 34 C ye kadar sirayi sogutmama izin verdi.

Yarin sabah 18 derece de WLP001 maya ekleyecegim.

2 Beğeni

Dry hop fermantasyon tam bitmeden, Kapalı transfer ise doğru şeklilde yapılırsa C vitaminine gerek yok bence, Bildiğim kadarı ile ticari biralarda da C vitamini eklenmiyor. Baştaki iki yöntem oksijeni elimine ediyor. Ayrıca fermantasyon akabi fıçıda gazlanacağı için hep 4-5 derecede duracak, Bu bile oksidasyonu ciddi yavaslatıyor. Dolayısı ile bu şartlarda o biranın okside olması için uzun zaman gerekli, Oksidasyon olmayınca Hop aroma da zarar görmüyor.