Ozerrock's Pumpkin Ale

Yaz başladığından beri bira kaynatamayan ben sonunda kazanın başına geçip bu yılın popüler birasını deneyimleyebildim. 2.5 kg kabağı üzerine şeker döküp 180 derece fırına verdim. Kabakların yarısını mayşelemede yarısını da kaynatmanın son 15 dakikasında ekledim. Mayşeleme sırasında eklediğim kabağın erimesiyle malt sepetini süzmek çok zor hale geldi. Süzebilmek için karıştırma çubuğunu kullanmak zorunda kaldım. Kaynama esnasında kabakları fermentasyon marketin biab torbasının içinde, 5 gr kişniş, 5 gr karanfil, 4 çubuk tarçın, 1 portakal kurusu, 1 vanilya çubuğu, yarım muskat rendesi, yaklaşık 60 gr kadar ince dilimlenmiş zencefil ile birlikte kullandım.
Mayşelemeye başladığım sırada sirkülasyon pompasının çalışmadığını farkettim. Pompadaki sorunu gidermem yaklaşık 20 dakika sürdü. Tahminim verimlilik bu yüzden biraz düşük oldu.
Günün sonunda 22 litre 1050 og ile kovaya alabildim.

16 Beğeni

Yukarıdaki gönderide kakule yerine yanlışlıkla kişniş yazdığımı farkettim, doğrusu kakule olacaktır. Og nin beklenenden düşük çıkmasına paralel olarak dün 1006 fg ile şişeledim.

3 Beğeni

:thinking:

Çöp olmuş olabilir mi? Kontaminasyonla alakalı bir başlık yok muydu forumda, oraya koysana…

Hahahaha

Edit:
Şaka şaka… Afiyet olsun.

1 Beğeni

Bira değil de covid den dolayı ben okside oldum sanırım. Ağzımda dünden beri metalik bir tad oluştu😅

3 Beğeni

Şişede 23. Gün

8 Beğeni