Ozerrock's Weissbier 10A

Benim için yine bir ilk olacak decoction yöntemini tecrübe edeceğim bir deneme olacak. Maltları kırdım, kazana suyu doldurdum. Herşey çok güzel olacak diye kendimi motive ediyorum😅

12 Beğeni

damacana mı kullanıyorsunuz suyu 5 ml lacdic asit kullanmışsınız.saygılar içemesekte :joy:

1 Beğeni

Arıtma var bende oradan kullanıyorum.

Tabii ki herşey çok güzel olmadı…
Şimdiye kadar yaşadığım en kötü deneyim oldu. Buğday maltı yüksek bir reçetede ince kırımın hazin sonuyla yüzleştim. 3 sefer kazanın dibi tuttu. Mayşeyi kovaya alarak kazanın dibini telle temizlemek zorunda kaldım. Süreç çok uzayınca decoction düşüncemden vazgeçmek zorunda kaldım. Panikle 2 sene önce aldığım hititmalt kırılmış melorama maltını ilave ettim mayşeleme sırasında göz kararı. Elimde 300 gr kadar pirinç kavuzu vardı bunu da ilave ettim mayşeye. Bir süre makineyi çalıştırmadan pompadan devirdaim yaptırdım sonra mayşelemeye devam ettim. Eklediğim melorama rengi istemediğim ölçüde koyulaştırdı ama yılmadım. Günün sonunda 26.5 lt 1051 og ile kovaya alabildim.

2 Beğeni

Ben diyecektim buğday çok dikkat diye ama nazar değdirmeyeyim dedim. Çavdar ve buğdayda maalesef olabiliyor. Ben aynı şekilde mayşeleme esnasında bütün makineyi boşaltıp, makineyi temizleyip devam ettiğim bi batch olmuştu. Onda naçizane şöyle bir deneyimim oldu. Süzme torbalarının birini malt sepetinin altına koyup artık un diye tabir edeceğimiz ince kırımların geçmesini bir nebze engelleyip tekrar dip tutmasını engellemiştim. Bir de 1800 w civarında çalıştırmakta fayda var

2 Beğeni

4 sene önce uyguladığım bir yöntemdi ve vazgeçtim. Dip tutmasını engelliyemiyorsun. Mayşenin süzülmesi ve yağmurlama çok uzun sürüyor. Maltı, verimi düşünmeden çok ince kırmayacaksın. Ben mayşeleme esnasında 1800 W., kaynatma esnasında 2300 W. kullanıyorum. Son 2 yıldır dip tutması yaşamıyorum. Sadece süngerle temizliyorum kazan dibini.

1 Beğeni

Her şey çok güzel olacak.

1 Beğeni

Mayşeleme sırasında 1500 e düşürdüm watt’ı ama banamısın demedi meret…