Ph Ölçümü ile İlgili Sorunlar

Merhaba Mash Ph ölçümü için aldığın ucuz yollu Ph metre hiç doğru düzgün sonuçlar vermiyor. Test sıvılarında yaptığım ölçümler her seferinde büyük farklar ile farklı çıkıyor. Yapmaya çalıştığım reçetede mash aşamasında daha önceden ph ını bildiğim su ve eklediğim tuzları dikkate alarak ölçüm yapmadan teorik olarak hesaplayıp ezbere 88 ilk lactic asit eklentisi yapsam sorun olur mu ? Bu konuda en iyi hesaplamayı nereden yapabilirim .?

Brewfather gibi uygulamalarda bahsettiğiniz teorik ph hesaplamasını yapan toollar var. Reçete uygulaması kullanıyor musunuz.

Brewfather hesaplama toolunda 7ml gibi yüksek bir değer çıktı ve not olarak da ne olur ne olmaz siz laktik asitli yavaş yavaş pH ı ölçe ölçe ekleyin diyordu. O yüzden riske girmedim ve 3.5 ml ekledim ve pH metrenin kabaca 0,2 düşük ölçtüğüne kanaat getirip mayşenin 5.0 olduğunu görünce daha fazla eklemedim. Çünkü bunun telafisi yoktu pH yükseltmek için sıvı sabun ekleyemezdim :slight_smile: sonuçta hedefim olan pre boil Gravity e ulaştım. Yani enzimler mutlu mesut çalışmış uygun pH ı yakalamışlar diye düşünüyorum. Yurt dışında satılan bir ürün görmüştüm. Hacme göre eklediğiniz bir miktar toz karışımı ile ilk ph ne olursa olsun mayşe ph ını 5.2 ye sabitliyor. İlk yurt dışı seyahatimde onu alıp bu ph defterini kapatacağım. Ya da cidden iyi bir ph ölçer lazım …

Bende hiçbir işe yaramayan PH metre bu

Bahsettiğim pH 5.2 stabilizatör de bu ürün

1 Beğeni

Açıkcası ben de bu pH metreyi kullanıyorum ve bir sorun yaşadığım söylenemez. Cihazla gelen kalibrasyon sıvılarını hazırladım arada sırada kalibre mi değil mi diye kontrol ediyorum ve sorun görünmüyor.
Kalibrasyon sıvılarını doğru ölçüyorsa benim mayşeyi de doğru ölçüyordur diye düşünüyorum.

Ben de Ph Metre almayı düşünüyorum, cihaz önerileri memnuniyet ile kabul edilir :slight_smile:

5 ph çok düşük max 5.2 olmalı, ben hanna kullanıyorum @Arizeus şiddetle tavsiye

1 Beğeni

Tamam abi iletirim :grin: @gunner

4 Beğeni

Hanna’ nın memnun bırakması fiyatından belli :joy: bana çok pahalı gelir, aşağıdaki cihaz hakkında görüşleri alabilirim.

Tekno İstanbul Adwa AD12 Ph Metre Ph Ölçer Prob Koruma Çözeltisi Dahil
https://www.hepsiburada.com/tekno-stanbul-adwa-ad12-ph-metre-ph-ler-prob-koruma-zeltisi-dahil-p-HBV000011FPRZ?magaza=TEKNO+İSTANBUL&url_src=ios-product-detail

Ya da kargo dahil benzer fiyata Çin’ den Kegland’ ın Ph Metresi var, aşağıdaki ürün. Hangisini tercih etmeli?

AliExpress’te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın! 1.117,13TL | KegLand dijital pH ölçer kalem stili

2 Beğeni

Tamam iletirim @Durul :grin::grin:

Ph metreyi çok ciddi anlamda ölçümler için istiyorsanız elbette çok kaliteli ve hassas cihazları tercih edebilirsiniz. Durul Hanna’dan memnundur elbette :slight_smile: Bende testo 206 var ama para verip alamazdım. Para ile almaya kalksam Canda’nın ürününü alırdım.
Ticari üretim yapmadığımız için bu ürün benim için yeterliydi.

3 Beğeni

Ben amazondan elektrodu değişen bir ürün almıştım, amazondaki ürünlerin çoğu benzer ürün farklı isim ile satılıyor. Amazondan fiyat ve yorumlara bakarak da araştırabilirsiniz. Çok ucuza yönelmediğiniz sürece ve elektroda iyi baktığınız sürece uzun süre iş yaparlar diye umuyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Bende de 1,5 senedir “ödüllü Hanna” var ama daha kullanmak nasip olmadı :face_with_hand_over_mouth:

3 Beğeni

İşimizi görmez mi bu?

Bu marka ürünleri, hatta bu sitede, bende görmüş ve araştırmıştım. O zamanda beğenmiştim, sadece fiyat aralığı bir tık yüksek geldiği için daha ucuza yöneldim. Marka olarak baktığımda arkası sağlam bir firma imajı vermişti…Ama bu tür alımlar kısmettir :slight_smile:, pahalı ürün alrısın elinde kalır, ucuz alırsın yıllarca çalışabilir :slight_smile: (ama en yukarıdaki ürünü kesin tavsiye etmem iki kez elimde kaldı :rofl:)

1 Beğeni

Prob değişimi yapılabiliyor yazıyor bunda. O yüzden tercih etmek istemiştim.

1 Beğeni

En garantili pH ölçümü turnusol kağıdıdır.