Pilsner Urquell Clone

Sevgili tecrübe dolu arkadaşlarım ilk tam tahıl denememi sevdiğim beğendiğim Urquell yapmayı deneyerek başlayacağım. 32 litrelik kazanda yapacağım. Kendimce bir reçeteyi güncelleyip kendime uyarladım.

Evimdeki ortam dolayısıyla Lager sıcaklığına ulaşamayacağım bu sebeple Ale olarak yapacağım us05 ile. Reçete görseli bu şekilde. Hata ve revize isteyen yerleri söylerseniz çok mutlu olurum.

1 Beğeni

Hedeflediğiniz batch volume için kullanılan malt miktarı fazla, acılık stilin üzerinde ve mayşeleme sıcaklığı çok yüksek.

Olması gereken oranları da ekler misiniz? Acılık oranını direk biraburada.co tariflerine aldım şo miktarını 23 litre batch için öyle yazmışlardı

Bu reçete üzerinde bence baya bi düzenleme yapılmalı, ilk tam tahıl için olabilecek en zor stillerden birine gidilmiş, hazır elde us 05 varken pale ale düşünülse Uğur, çünkü 3 step decoction falan da yapmak lazım

1 Beğeni

Durula bu sefer katılıyorum. İlk Sefer için zor, teknik içeren, us05 ile olmayacak bir stil

1 Beğeni

Bir çok yerde lager yada us05 yazıyordu aslında. Bende us05 ile olacağını düşündüm.

Us-05 ile yapılabilir mi evet yapılabilir. İstediğin birayı istediğin maya ile yapabilirsin. Deneysel bira bile yapıyoruz sonuçta içilecek bir bira olur, ama stil dışı bir bira olur. Stil belirleyip yapıyorsan ve pilsner istiyorsan ale maya olmaz. O kadar da uğraşacaksın sonuçta. Önce biraz daha kolay bir reçete ile başla elin alışınca bu reçeteyi yap bence. Decoction falan olmasa neyse de o zorlayabilir ilk etapta.

Bir urquel değil ama şu şekilde yapabilirsiniz, hem daha kolay olur sizin için.

10 günde birmez muhtemelen, onu gözardı edin :wink:

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim :))

1 Beğeni