Pirinç Birası | Rice Lager

Merhabalar.
Daha önce reçete olarak attığım biramı bu akşam kaynattım. Ama düz bir bira diye yola çıkıp tabiki yine başaramadım. Mash hopping uygulamasını okudum ve duramadım tabi. Umarım hoş bir etkisi olur.

BrewFather

Güzel bir deneyim oldu, pirinci kırıp 4L suyla kaynamaya başlayınca altını kısıp 20dk demlenmeye bıraktım. Lapayı mashe eklemek değişikti, pirinç mash sıcaklığını çılgın arttırdı karıştıra karıştıra 65 seviyelerine getirdim.

Durulama suyu olarak 7 litrenin sadece 4 litresini kullanabildim, kazan doldu. Pirinç lapası eklemenin cilvesi sanırım.

Preboil tutmuştu ama kaynatma sonu OG çok ilerledi. Sanırım 30 kaynatmaya geçtiğimden iyi kaynasın diye ocağın altını çılgın açmışım :sweat_smile:
4.5 ABV diye yola çıkıp, 5.4 ABV olacak sanırım.

8 Beğeni

FG çok ilerledi kısmını anlamadım ben

1 Beğeni

Evet yanlış olmuş düzenledim.

Eline sağlık,
Pirinç lapasında kullandığın suyu sparge suyundan düşmüş müydün

2 Beğeni

Teşekkürler. Hayır düşmem geretiğini bilmiyordum. O zaman tam olarak denk geliyor, bunu da öğrenmiş oldum :clap:

1 Beğeni

Ben candy sugarı sıvı halde tutuyorum ve 1 lt su ekliyorum, o bir litre suyuyağmurlama suyundan düşüyorum ki og doğru çıksın, misal.

2 Beğeni

Yap da içek be kral :slight_smile:

2 Beğeni

Tatil dönüşüne kaldı şişeleme, 1hafta geç şişeledim ondan mıdır mayadan mıdır bilinmez şişelerken farkettim baya berrak.

Soldaki 6aylık mexican ile 4 günlük şişe. Jelatin yok.

8 Beğeni

Farklı bir bira oldu ama çok beğendim. Sadece Magnum kullansaydım sanırım daha iyi anlardım mash hop farkını.
NovaLager ilk bunda kullanmıştım memnunum.

6 Beğeni

Mash hoptan ziyade first wort daha mantıklı geliyor bana, mash hopta ibu öngörülemez gibi geliyor

3 Beğeni