Piwo Grodziskie (BJCP 27E)

Dönem sonu son kaynatmalarımdan biri de uzun zamandır aklımdan geçen isli bira yapmak yönündeydi.
İstediğim düşük alkollü, içerken yormayacak, ızgara yanında içilebilecek hafif isli bir bira idi. Araştırma sonucunda tam da böyle bir biranın tarihi biralar içerisinde olduğunu gördüm. Piwo Grodziskie .
Tamamen buğday ve tamamen isli malt ile yapılıyordu. Bu çok yoğun is ve puslu bira olacağı yönünde insanı düşündürebilir, ama bjcp açıklaması öyle değildi. Gelelim google yardımıyla bjcp 27e nin Türkçe tanımına.

Genel izlenim
Temiz bir fermantasyon profiline sahip ve ekşilik içermeyen, düşük yerçekimli, acı, meşe ile tütsülenmiş tarihi bir Orta Avrupa buğday birası. Yüksek karbonatlı, kuru, gevrek ve ferahlatıcı.

Aroma
Düşük ila orta dereceli meşe odunu dumanı, en belirgin aroma bileşenidir, ancak hafif olabilir ve tespit edilmesi zor olabilir. Düşük baharatlı, bitkisel veya çiçeksi bir şerbetçiotu aroması tipik olarak mevcuttur ve yoğunluk olarak dumandan daha düşük veya ona eşit olmalıdır. En iyi örneklerde taneli buğday izleri de tespit edilmiştir. Hafif çekirdekli meyve esterleri (özellikle olgun kırmızı elma veya armut) hoş karşılansa da aroma bunun dışında temizdir. Asitlik yok. İsteğe bağlı hafif kükürt.

Dış görünüş
Mükemmel netlikte soluk sarıdan altın rengine kadar. Mükemmel tutuşa sahip uzun, dalgalı, beyaz, sıkı örülmüş bir kafa ayırt edicidir. Karamsarlık bir kusurdur.

Lezzet
Bitirmeye kadar taşıyan ön kısımda orta-düşük ila orta meşe dumanı aroması; dumanın aroması aromadan daha güçlü olabilir. Duman karakteri naziktir, buruk olmamalıdır ve tatlılık izlenimi verebilir. Bitiş boyunca devam eden orta ila güçlü bir acılık kolayca görülür. Genel denge acıya doğru. Düşük ama algılanabilir baharatlı, bitkisel veya çiçeksi şerbetçiotu aroması. Arka planda düşük taneli buğday karakteri. Hafif çekirdekli meyve esterleri (kırmızı elma veya armut) mevcut olabilir. Kuru, gevrek kaplama. Ekşilik yok.

Ağız hissi
Gövdesi hafif, canlı ve kuru bitişli. Karbonatlaşma oldukça yüksektir ve hafif karbonik bir ısırık veya dikenli bir his ekleyebilir. Alkol sıcaklığı yok.

Yorumlar
İngilizce’de “pivo Grow-JEES-kee-uh” (anlamı: Grodzisk birası) olarak telaffuz edilir. Almanca konuşulan ülkelerde ve bazı bira literatüründe Grätzer (“GRATE-sir” olarak telaffuz edilir) olarak bilinir. Geleneksel olarak çok adımlı bir püre, uzun bir kaynatma (~ 2 saat) ve birden fazla ale maya suşu kullanılarak yapılır. Bira asla filtrelenmez ancak şişe kondisyonlamadan önce berraklaştırmak için Isinglass kullanılır. Güçlü köpük standı yerleştirmek için geleneksel olarak uzun konik cam eşyalarda servis edilir.

Tarih
Yüzyıllar önce Polonya’nın Grodzisk şehrinde (Prusya ve Almanya tarafından yönetildiğinde Grätz olarak bilinir) benzersiz bir tarz olarak geliştirildi. Ünü ve popülaritesi, 19. Yüzyılın sonlarında ve 20. Yüzyılın başlarında hızla dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Düzenli ticari üretim İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra azaldı ve 1990’larda durdu. Bu stil açıklaması, en popüler olduğu dönemde geleneksel versiyonu açıklar.

Karakteristik Malzemeler
Alman Rauchmalz’dan daha az yoğun duman karakterine ve daha kuru, daha gevrek, daha yağsız bir kaliteye sahip meşe tütsülenmiş buğday maltı - dumanlı domuz pastırması veya jambon aroması uygun değildir. Geleneksel Polonya, Çek veya Alman şerbetçiotu. Orta sertlikte sülfatlı su. Temiz, zayıflatılmış ale mayası; Weizen mayası uygun değil.

Stil Karşılaştırması
Güç olarak Berliner Weisse’e benzer, ancak asla ekşi ve çok daha acı değildir. Füme bir karaktere sahiptir ancak Rauchbier’dekinden daha az yoğundur. Bir Lichtenhainer’den daha düşük yerçekimi, ancak daha acı ve ekşi değil. Kazdan daha acı ama tuz ve baharat yok.

Ticari Örnekler
Live Oak Grodziskie

Önemli istatistikler
ABV: %2,5 - %3,3
FG: 1.006 - 1.012
IBU: 20 - 35
OG: 1.020 - 1.032

Bu bilgiler ışığında reçetemi oluşturdum;


Maya olarak Grodziskie de kullanılabilen Kölsch mayaları işimi kolaylaştırdı. Direkt olarak fermentasyonu devam eden Kölsch den topladığım wlp029 u kullanmaya karar verdim.
Berraklık uzun süreli protein beklemesi ile sağlanacaktı ve 45 dakika 50 ⁰C eklemesi ile olacaktı.

Ve kazan kaynadı;
Aslında %100 meşe isli buğday olmalıydı ama o zamanda renk tutmuyordu. %8.5 kadar koyu buğday ile tamamladım.
Ve maliyet;

9 Beğeni

Eline sağlık sevgili @menegin. Peki ne zaman içeceğiz bunu?

2 Beğeni

Bayramdan sonra, henüz fıçıya ya da şişeye girmedi.

Çok ilgi çekici ve yapılası bir bira, ellerine sağlık, reçeteyi görünce buna caramel maltlar ne yakışıdı şöyle og si de yüksek bitecek şekilde ama stilinçok dışında bişey olurdu, tadım notlarını merakla bekliyorum

1 Beğeni

Rauchbier olurdu o zaman :slight_smile:

O zmn da og abv vb tutmuyor

Bi schenkerla klonu yapma zamanı geldi sanki gerçi daha yeni fıçıladım classic style smoked beer