Pompa tıkanması

jet 30 mayşeleme sırasında tıkanan pompa sorununu nasıl çözebiliriz

Mayşeyi bir yere aktarmadan çözmen zor. Pompa ile çevirmek yerine karıştırarak devam edebilirsin.

plates topu pompası vardı vana nın ordan bastım havayı çalıştı :flushed:

1 Beğeni

Vana ile alakası yok aslında, mayşenin geldiği yerden ise oradan açılması mümkün.

Pompayı kapatıp, ağzını dışarı çevirip üfleyerek…:see_no_evil::+1::v:

1 Beğeni

Bunu bi kere ben de yaptım işe yarıyor ama dudak yakabiliyor

2 Beğeni

dışarı çıkardıgınız agzı söküp pompayla hallettim 3-5 defa tıkandı

1 Beğeni

Bu tür bir problemle karşılaşmamak için mayşeleme sonrası kazanı yıkadıktan sonra kazana 2-3 litre su koyup pompayı çalıştırıp çıkan suyu başka bir kapla lavaboya döküyorum ve pompa bölümünde kalan mayşeyi de dışarı atmış oluyorum.

2 Beğeni

Kovayı temizledikten sonra 3-4 lt suyu 100 dereceye çıkartarak pompayı çalıştırıyorum böylece pompada yapışkan kalmıyor, mayşeleme sırasında tıkanması ilginç ama

2 Beğeni

.
Bu filtreyi aldıktan sonra jet30
pompası (yani pompaya giden şeffaf hortum) tıkanmadı… Daha önceleri tıkandığı zamanlarda epey uğraşıp jet30 içine 10 lt su doldurup 5-10 sefer pompayı kapat aç parmakla tıka vb bir sürü hareket yapıyordum, yinede olmayınca ertesi gün jet30u ters çevirip alttan söküp o şeffaf kısa eğri hortumunu kaydırarak çıkartıp içindeki malt tanelerini bi çubukla dürterek çıkartıyordum.pompa tıkanıklığını gidermek için bu yöntemlere gerek kalmadı bu bazuka filtre kullanmaya başladığımdan beri…

İki sorum olacak. İlki, Jet30 un tıkanacak filtresi nerede?
İkincisi, bu bazuka filtreyi jet30 da nereye takıyorsunuz?

1 Beğeni

Bazuka filtre bu şekilde takılıyor. Yani musluğun iç kısmına sadece bu filtre takılıyor. Az önce yazdığımı düzenledim. Jet30 un kendi filtresini veya başka filtre kullanmıyorum sadece bu… Bu bazuka filtrenin en uçtaki kısmına da gerek yok başka işlerde kullanılabilir belkide.

1 Beğeni
      Jet30 pompası tıkanıyor yazacağıma filtresi tıkanıyor yazmışım onu düzenledim. Resimdeki şeffaf hortum tikaniyordu bu bazuka filtreyi alıp  kullanmadan önce. Şeffaf hortuma ulaşmak için cihazı ters çevirip o 3 vidayı her seferinde söküp pompaya ve hortuma ulaşıp içinde kalan arpa parçacıklarını dürtüp fiziksel temizlik yapıyordum ve sök tak uğraştırıcı bir işti bu...       

1 Beğeni

Pompa tıkanıklığının asıl sebebi bu beyaz(şeffaf) hortumun tıkanması… Neredeyse her seferinde onla uğraşmaktan kurtuldum yani 6 aydır filan.

Oraya taktığınız bazuka filtrenin kovaya almak dışında hiç bir işlevi yok, belirteyim.
Jet30 da pompaya giden mayşe fotoğrafta işaretlediğim yerden gidiyor.

Yani bazuka pompanın tıkanmasını önlemiyor maalesef.

3 Beğeni

Hımm, haklı olabilirsiniz,ama dediğim gibi bazuka filtre almadan önce pompa genelde tıkanıyordu. Belki o deliğin önünde bi barikat gibi durduğu için işe yaramıştır bazuka filtre… Resimdeki şekilde o yönde takıyorum genelde… Uzun olduğu için illaki dolanıyor öyle…

Üzülerek belirtmeliyim ki, tamamen tesadüf. Belki bu şekilde içiniz rahattı ama müdahale etmesem bu filtreyi alıp tıkanma sorunundan kurtulacağını sananlar olabilir diye açıklamak istedim.

3 Beğeni

Teşekkür ederim düzeltmeleriniz için. Belki de tesadüf eseri bazuka filtre pompa deliği dışarda kalacak şekilde yerleşmiş ve önünde engel olmuş tahminimce. Eğer alacak olan varsa yada elinde olan varsa biraz buna dikkat etse iyi olur… Kimseye yanlış bilgi vermek istemem. Yazdıklarımı silebilirsiniz yada düzenleyebilirsiniz…

1 Beğeni

Merhaba…
Bu bazuka filtre tıkanıklığı sürekli olan bir durum mudur?
Malzemeleri tamamladım ve jet30 ile ilk kaynatma için gün sayıyorum. Acaba bazuka filtreyi çıkartıp, musluğun ucuna tülbent gibi bir malzeme bağlayıp süzmek mi gerekir?
Sizin kullandığınız yöntem nedir acaba??
Teşekkürler…

Ben makine olarak sıb40 kullanıyorum. Bazuka filtre hiç kullanmadım.
Musluktan kovaya alırken musluk ucuna şerbetçiotu torbası bağlayordum. Bu şekilde bir sıkıntı yaşamadım.
Şimdi şişelerken aktarma çubuğu kullanıyorum. Kovaya alırken süzmeme gerek kalmıyor. Şişelerken aktarma çubuğunun kovaya giren borusuna şerbetçi otu torbası tutturuyorum. Süzme işlemini şişelerken yapmış oluyorum.

3 Beğeni