Quad steps mashing deneyseli

1 Temmuz itibariyle 1 sene yurtdışında olacağım için elimdeki malt ve şerbetçiotları ile 1 sene sonra geldiğimde içebileceğim bir Belgian Dark Strong Ale (quadrupel) yapmaya karar verdim. Reçetede 9 kilo tahıl var. Hedef 1.095 üzeri bir OG. Ancak kazan kapasitesi 36 lt olunca, üstüne sparging i tercih etmeyen biri de olduğum için farklı bir metod denemeye karar verdim.4 adımlı mayşeleme yapıyorum. İlk üçü klasik step mashinge kendi kattığım deneysel bir yorum. 4.adım ise reverse step mashing.
Özetle anlatayım;

Reçetede kullanacağım suyu %50-25-25 olarak böldüm.
%50 su ile 50C protein rest ve 45 dk -64C mayşeleme (beta saccharisation) yaptım.Sonra %25 mayşeyi ayırıp aldığım kadar uygun sıcaklıkta su ekledim 45dk.- 67C mayşeleme (dual saccharisation) yaptım.Tekrar %25 mayşeyi ayırıp aldığım kadar uygun sıcaklıkta su ekleyerek 45dk.-69C mayşeleme (alfa saccharisation) yaptım . Sonrasında reverse step mashing için mayşeyi 64C ye düşürdüm. Böylelikle beta amilazlar denature olmadan alfaların kırdığı şeker zincirine son bir atak yapacaklar. Mashing tickness 4 adımda da 1/2.1 Mayşe verimliliği (mashing efficiency) ne olacak göreceğiz.
Şuraya reçeteyi de bırakayım

Son durum: OG.1.095 verimlilikn%80.36

16 Beğeni

1 yıl sonra o ilk biranın içimi ne keyifli olur ama… Şimdiden afiyet olsun.

4 Beğeni

Anaaaam kafam yarıldı, bir yıl az 15 ay diyelim😉gerçi 1-2 aylık quadrupeller yarışıyor, o kısmı hiç kafam basmıyor

2 Beğeni