Raci's American Lager BJCP 01B

Önümüzdeki hafta sonu için Amerikan lager yapmayı düşünüyorum. Fıçılayacağım içn 19lt hesaplıyorum, kayıplarla falan tam olarak sığıyor. Yine ilk defa, fermantasyonu tamamlanacak olan 20gr. kuru mayayla fermente ettiğim lager biramın dip tortusunun tamamını yıkayıp ölü mayadan ayrıştırıp slurry şeklinde mayalayacağım.
Bu arada o şekilde kaç ml koymam gerektiği hakkında bir fikrim yok. daha sonra eğer kalırsa çöktürüp tüpe almayı düşünüyorum fazla mayayı.
200gr. (Fazla mıdır bu konuda da emin değilim) pirinç kavuzu kullanacağım. Onu da durul abiden öğrendiğim şekilde, öncesinde yıkayıp suyunu çektirip hazır hale getiririm.

Reçete şöyle ki;

WN Denemesi amerikan lager skala

7 Beğeni

Gayet güzel ellerine sağlık Eaci.

1 Beğeni

Teşekkür ederim durul abi🙏

1 Beğeni

Dün birayı kaynattım. Benim için uzun bir gün oldu bayağı.

Pirinçleri 1,5 saat kadar haşladım, biraz cıvık olduğunu görünce mayşeleme suyundan 1lt kıstım. Kaynama öncesinde 28 lt olacak şekilde yağmurlama suyundan da 3 lt kadar kısmak zorunda kaldım.

Pirinç kavuzlarını da yarım saat önceden suya koyup bekledim.

Süzgecim tıkanınca pompadan gelen su üst kısmı doldurdu ve kenarlardan aşağıya doğru taneler döküldü. Mayşeyi karıştırıp sorunu çözdüm ama asla berraklığı yakalayamadım.

Kaynamadan önceki gravite ve OG bi tık yüksek çıktı.

Özetle, tamamen kör atım oldu ama mayşelemeden ve yağmurlamadan eksilttiğim sular sayesinde hedeften çok uzaklaşmamışım.

Kaynatırken şu şekilde notlar almışım;

Pirinci 1 saatten fazla haşladım biraz fazla sıvık oldu.
200gr pirinç kavuzunu suda beklettim.

Mayşeleme suyundan 1 lt eksiltmeme rağmen gösterge 30lt. ( mayşeleme süzgeci dahil) Yağmurlama için süzgeci kaldırdıktan sonra duruma göre toplam 28 lt olacak şekilde yapacam.

Yağmurlamayı 7 lt hesaplamıştım ama 3,5lt yapıp 28lt’ye tamamladım.

Süzgeç tıkandı süreç uzadı. Sonra tekrar karıştırdım süzgeç açıldı ve 40 dk daha ekledim mayşelemeye

Kaynamadan önceki gravite 1.041
Kovaya 20,5 lt 1.046 og ile aldım.

Edit: fotoğraflar yine yan yüklenmiş üzgünüm.

7 Beğeni

Bu biram fermantasyon sırasında maya kaynaklı bozulduğu için tekrardan kaynatacağım.

Bu sefer kaynamış pirinç püresinden gelecek olan suyun, hesabımı bozmaması için mash tickness’ı 3 yaptım, duruma göre yine fazla olursa yağmurlama suyundan eksiltirim diye düşündüm. Bir de geçen sefer pirincin çamurlaşıp işleri zorlaştırdığından dolayı bu sefer miktarını düşürdüm ve reçeteyi şu şekilde düzenledim.

american lager skala yeni

2 Beğeni

Bu birayı bugün kaynattım. Mash tickness 2.8 alıp mayşeleme suyunu ona göre ayarladım. Pirinçler önceden kaynayıp su çektiğinden dolayı water+grain miktarına göre yağmurlama suyunu ayarladım. Bu da tam olarak mash tickness 3.5 olacak şekilde belirdi. Tıkanmadan korktuğum için son 25 dk kalana kadar bol bol karıştırdım, verim inanılmaz yükseldi.

6 Beğeni