Raci's Vienna Lager BJCP 7A

Uzun bir aradan sonra merhaba herkese, geçtiğimiz hafta sonu fermantasyona bıraktığım bir lager krauseninden aldığım mayalar ile vienna lager yapmayı düşünüyorum. Benim ilk krausenden maya apartma ve ilk vienna lagerim olacak:) reçetem şu şekilde. fg’ yi yakalama konusunda zorlandım biraz.
Eksiğim gediğim yanlışım varsa yüzüme vurmanız dileğiyle :slight_smile:

vienna lager skala

Bir de şöyle bir alternatifim var.

Vienna alternatif skala

2 Beğeni

15 litre az değil mi?

1 Beğeni

Abi, dolabımda şu an büyük kovada fermente olan bi lager var,15 lt’lik kova kadar yer var ikisi birlikte fermente olsun diye düşündüm bir de ilk defa yaptığım stil, çok şey yapmiim dedim.

1 Beğeni

Vienna Lager denemiştim ve beğendiğim bir bira oldu, Mayşelemede 66C’de 90 dakika reçetlerde var ama ben 66C 75 dakika - 76C 10 dakika ile kaynatmaya geçip 90 dakika kaynatmıştım. Sadece bu bira 1.5 -2 aydan sonra tam olarak tadını verdi, daha önceki içtiğim şişelere pişman oldum.

2 Beğeni

Hocam fg’yi kaç ölçtünüz peki

OG 1.050-52, FG de 1.014 (sanırım) ben 23 Litre ve 5.5 kg malt ile yaptmıştım (w34-70 ile).

1 Beğeni

Anladım hocam. Ben daha önce hiç tatma şansı da bulamadığım için genel kurallara göre caramel maltları çok yoğunlaştırmak istemedim, alt sınırlarda tutmaya çalıştım bu sefer de mayşeleme sıcaklığı yukarılarda kaldı. Caramel maltlar ile yoğunlaştırıp mayşeleme sıcaklığını biraz daha düşürmeyi denedim ama bu sefer de caramel maltlar %12-13 lere çıktı. İçerken tatlı bitişin ne kadar olması gerektiği hakkında veya caramel maltlara ne kadar daha yükleyebileceğim hakkında bir fikrim yok.

Benim favorilerde kayıtlı baktığım bir iki site vardı, onlara bir bakıp yazayım…belki sana da fikir verir…

https://homebrewacademy.com/vienna-lager-recipe/

4 Beğeni

Çok teşekkür ederim. :beers:

2 Beğeni

Nerdesin Raci sen yahu, bence 2. reçete

1 Beğeni

Geldim abi geldim. :slight_smile:

Bugün kaynatma günümdü, temizlik dahil 6 saat civarında sürdü. Uzun süredir kaynamadan önceki gravitelerim hesaplananın üzerinde çıkıyor ama kovaya giren graviteleri yakalayamıyorum. Sanırım küçük hesaplama hataları yapıyorum.

Bugün de biraz verim kaybı yaşamışım Og’yi 25 derece sıcaklıkta 1.045 olarak okudum ben, sıcaklık düzeltmesi ile birlikte 1.046 kaydettim.

:beer::beer:

5 Beğeni

Edit: fotoğraf neden böyle yan görünüyor bilmiyorum ben düz yüklemiştim oysa ki.

Edit II : Alternatif reçeteyi kaynattım.

2 Beğeni

Fotoğraf düzeltildi.

Kolonya alın biraz.

Bi de 1,5 Adana mı vardı abi sizin?

6 Beğeni

Elinize kolunuza sağlık çok memnun kaldık. :slight_smile:

2 Beğeni

1.014 gravite görüp 3 gündür diasetil dinlenmesine bıraktığım birayı dün akşam aktarım yapıp cold crash’a aldım. FG’yi 1.010 hesaplamaştım ama 1.005’e kadar düşmüş. Mayasını önceki biranının krauseninden alıp çoğaltmıştım, fazla geldi gibi. Maya hesaplamasını net yapamadım sanırım. Bi tık fazla maya kokusu da hissettim.
Cumartesi fıçılarım.

Mayanın fazla gelmesinden ziyade o maya işlevini yitirmiş gibi Raci. Eğer sıcaklıklarla ilgili (mayşeleme ve fermentasyon) sorun olmadıysa hem FG o kadar düşmez, hem de maya tadı ve kokusu olmaz.

2 Beğeni

Abi mayşelerken makinede farketmediğim bi sıcaklık hatası falan olduysa bilmiyorum, fermantasyonu dolapta sabit sıcaklıkla yaptım. Cold crash’tan sonra azalmasını umut etmekten başka bir çarem yok heralde o zaman.

1 Beğeni

Görev başarısız oldu. Cold crashtan alıp tadına baktım daha da bozulmuş çok keskin bir maya kokusu vardı. Maalesef lavaboya uğurladık.
Bir dahaki sefere artık.

Geçmiş olsun, aslında geri dönüşümü var da, herşey heryerde yazılmıyor :slight_smile: Ama sirkeye dönüştürebilirsin.

5 Beğeni