Reçetem Olur Musun?

Elde şunlar var ama gönülden Mercedes geçiyor:

image

Stil önerilerini alabilir miyim?

Not: Ufak tefek eklemeler olabilir.

5 Beğeni

Burada bir ingiliz birası görüyorum.

4 Beğeni

İngiliz olur tabii. Pale ile Munich’i karıştırıp çakma maris yap, bas %10 kadar caramalt, tamam.
Ama tabii ben bir de Alman görüyorum ister istemez. Lagere varım diyorsan helles ya da keller olur.

6 Beğeni

Altbier da olabilir sanki

2 Beğeni

Kovada Kölsch var, cumartesi için de Pils ve Yaz Aşkı planladım. :stuck_out_tongue:
Dolayısıynan, God Save the Quean diyorum şimdilik…

4 Beğeni

Bakınca ben de Munich Helles düşünmüştüm @ers abi zaten yazmış, amber kellerbier yapmıştın çok da beğenmiştim pale kellerbier yapabilirsin

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim @Durul. Değerlendirme sürecimiz devam ediyor hayırlısıynan…

1 Beğeni

Hiç unutmuyorum, henüz ortaokulda olduğum yıllar.

İkinci Cihan Harbi yeni bitmiş, hiçbir şeyin olmadığı yokluk yılları. Biz bir grup talebe olarak iyi kötü rock dinliyoruz… Ahmet Vardar yanılmıyorsam, Rock Güncesi diye bir radyo programı yapıyor ve bizler elimizde kasetler, radyo başında bekliyoruz yeni çıkan şarkıları kaydetmek için.

Tabii çok zor çünkü tüm radyocular gibi Ege de şarkıların başında ve sonunda bir şeyler söyleyip kasedi mahvediyor.

Ama çözümü de yok değil bu durumun. Boş kasetlerin etiket kısımlarına istediğiniz şarkıların isimlerini yazıp Menekşe Pasajı’na götürüyorsunuz, orada bir dükkân var ve bu arkadaş istediğiniz şarkıları kasede çekiyor, ücreti mukabilinde.

İşte bu yokluk zamanlardında nasıl olduysa birileri bana bir Iron Maiden plağı getirmişti: Live After Death.

Aman Tanrım, nasıl bir efsane anlatamam. İçinden bir kitapçık çıkmıştı ve içinde turne boyunca kaç ton yiyecek tüketilmiş, kaç bira içilmiş, konserlere toplam kaç kişi gelmiş gibi türlü bilgiler; şarkı sözleri, Iron Maiden uçağı ve kokpitte Bruce Dickinson fotoğrafları falan yer alıyordu.

O kitapçığı okurken plağı dinlemek ayrı bir şeydi zaten. Hani sanki konserdeymiş gibi hissediyordu kendini insan. O zamanlar buralara gelen giden yok tabii ki, konsere de ancak divamız Muazzez Ersoy’u falan dinlemek için gidiyoruz.

İşte nereden geldiyse aklıma, reçeteyi hazırlarken Iron Maiden dinliyordum ve o zamanların hatrına, biranın ismini Rhyme of the Anciant Mariner koymaya karar verdim.

Tüm yaşlı ama zımba gibi denizcilere ithaf ediyorum…

Yukarıda yorumlarda lager önerisi cazip gelmişti ama buzdolabımda iki kova olduğu için mis gibi bir Ordinary Bitter yapmaya karar verdim.

Elimdeki malt miktarları Pale Ale ve Munich maltı 1-1 kullanmaya elvermediği için Munich’i biraz fazla kullandım.

Renç açısından patlıyorduk, dolayısıyla azıcık bir Roasted Barley ekledim.

İngiliz otları ve içine kattığım sevgiyle enfes bir şey olacak hiç şüphe yok ki.

16 Beğeni

Sıradaki gelsin o zaman…
Hadi gençler, çekinik olmayın. :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Ben demiştim bir İngiliz birası görüyorum diye… Malumat.

2 Beğeni

Muazzez Abacıdır o.sanki

2 Beğeni

O dönemler,İzzet Öz,Sezen Cumhur Önal çok güzel programlar yapıyorlardı,80 li yıllar…’ çkolata renkli sanatçı’derdi hatta aranjmanlar vb…

3 Beğeni

Fecri Ebcioğlu’nu da eklemeyi unutmuşum

2 Beğeni

Ödüllü yarışmam için attığım oltaların tümünü yakalamışsın Durul.
Seviyorum seni.

2 Beğeni

Aklımda acaba nasıl olur soruları dolanıyor. Ufaklığı uyutup araştırmalara giriştim ama malum vakit kısıtlı, internet derya deniz. Bir de buradan danışayım, ben araştırırken belki beyin açanlar olur :slight_smile:

• Vienna maltın yüksek ağırlıklı olduğu bir reçete düşündüm. Ama lager olmayacak (soğutamıyorum) Vienna Ale gibi bişey yani aradığım. Ama yanına hangi maltı eklemeli, otlardan ne seçmeli…

• Elde challenger, golding, s04 falan var. Şöyle ben ingilizim diye bağıran bişey mi yapsam. Ama ne ?

1 Beğeni

Elbette ki ESB :sunglasses:
(20)

3 Beğeni

Viennanın yüksek ağırlıklı olup lager olmayacak bira yok yanlış hatırlamıyorsam, amapale maltla birleştirip marisi andıran bir taban oluşturulabilir, bununla da her tür ingiliz birası olur bence, golden ale de fena olmaz sanki

3 Beğeni

Şöyle bir reçete yazdım hızlıca. Eksiği gediği var mıdır sence hocam. Bir de ebc çok yüksek gibi geldi bana.

TT#7 ESB

Strong Bitter

5.0% / 12.7 °P

All Grain

72% efficiency

Batch Volume: 12 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 11.75 L

Sparge Water: 6.77 L

Total Water: 18.52 L

Boil Volume: 16.54 L

Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

Original Gravity: 1.051

Final Gravity: 1.013

IBU (Tinseth): 34

BU/GU: 0.66

Color: 31 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Malts (2.75 kg)

2 kg (72.7%) — BestMalz Red X — Grain — 30 EBC

500 g (18.2%) — thr Pale Ale — Grain — 5.5 EBC

150 g (5.5%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 150 EBC

100 g (3.6%) — Weyermann Caramunich I — Grain — 101 EBC

Hops (35 g)

15 g (24 IBU) — Challenger 7.5% — Boil — 60 min

10 g (8 IBU) — Challenger 7.5% — Boil — 15 min

10 g (3 IBU) — East Kent Goldings (EKG) 5% — Boil — 7 min

Miscs

1.1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1.1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

Yeast

1 pkg — Fermentis S-04 SafAle English Ale 75%

Hmm, vienna lager reçetelerini inceleyip oradan bir devşirme yapayım o zaman. Yolumuz hep ingiltere’ye çıktı bugün :slight_smile:

1 Beğeni

Şöyle yap yaklaşık 3:1 oranında pale viyana malt tabanına %7-8 karamel malt, 13/15 srm (26/30 ebc) olana kadar special W.
Elindeki golding taze ise çok güzel olur.

3 Beğeni