Reçetem Olur Musun?

Öncelikle herkese iyi akşamlar.Uzun bi aradan sonra tekrar kaynatmaya başlamanın haklı mutluluğu ile ufak bir blonde ale denemesi yapmaya karar verdim.Eldeki malzemeler ve biraz araştırmayla şöyle bi reçete çıkardım.Öneri ve tavsiyelerinize sonuna kadar açığım :sweat_smile:

1 Beğeni

Neden saaz diyebilirim sadece amarillo ve simcoe yanına.

3 Beğeni

Aslında en çok kafama takılan konu şerbetçiotu konusu.Bu formülü yabancı bi forumdan almıştım.Benimde kafama çok yatmadı.İki güçlü Amerikan arasında çeklerin saazı anlaşılırmı bilemedim.Sizin öneriniz nedir hocam?

Ben İngiliz tarzı yaptığımda EKG ile yapmıştım, harika oldu. Amerikan tarzı sanırım biraz daha farklı. Ben brewersfriend’in karşılaştırmalarına arada bakarım, şöyle bir oran çıkmış
.# Hops Used In Blonde Ale Recipes

Name Recipes Avg. Usage Usage Range
Cascade 1,559 33% 1% - 100%
Citra 799 26% 2% - 100%
Centennial 606 26% 1% - 100%
Amarillo 505 26% 1% - 100%
Magnum 411 29% 2% - 100%
Mosaic 400 26% 2% - 100%
Simcoe 330 22% 0% - 100%
Willamette 302 48% 7% - 100%
Galaxy 269 24% 1% - 100%
Columbus 268 27% 0% - 100%
Saaz 256 35% 3% - 100%
4 Beğeni

İlginç. Çoğu da aromatik otlar. Blonde aleden apaya kaymaz mı bu şekilde bilemedim. Ben genelde mittel ve saaz kullanıyordum blondeda.

1 Beğeni

Amarillo ve simcoe yanına citra yakışır bence

1 Beğeni

4C yapmıştım ben çok güzel olmuştu

3 Beğeni

Mittel ve saaz la yaptım bende :pray:t2:

1 Beğeni

9 Beğeni

Bundan sonrası mayalarda :smile:
Edit: 1050 olarak 26 lt son ürün aldım. 2 lt maya çoğaltmak için ayırdım. 24 lt kovada.
Önemli not:şerbetçiotlarını kazana serbest atmıştım, kovaya aktarma sırasında musluğun girişi tıkandı, kovanın üzerine biab torbası geçirerek kazanı kucaklayıp devirdim, şerbeti böyle kovaya aldım. :sweat_smile:

13 Beğeni

Elimdeki s-04 yıkanmış mayanın suyunu çıkarmak için golden ale yaptım, irish red ale yaptım, stout yapmayı düşünüyorum. Peki acaba başka ne yapabilirim ?

Strong Bitter (ESB), English Porter yapabilirsin.

American Ale türünde biralar da yapabilirsin.

Evet aslında bu ara biraz koyu biralardan sıyrılmak istiyorum. English IPA reçetelerine fln bakıyordum bir de aklımda Amarillo Pale Ale gib bişey var.

o zaman onlara çalışayım biraz. thnks :slight_smile:

1 Beğeni

Saaz olabilir olmaz değil ama ne kadar hissedilir o ayrı, bana sparge water az geldi

Mash water ı 26 yaptım abi,sparge da 9

?Mash tickness kaç???

Normalde 4 kullanıyorum.Verim yükselmesi açısından

Perşembe günü kaynatmayı planladığım reçete yorumları bekliyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Acılık için Perle’yi bilemedim, yerine Brewer’s Gold atabilirsin sanki?

1 Beğeni