Reçetem Olur Musun?

Elimde kalan otlardan ve maltlardan bir formül çıkardım eksik yada yanlışlarımı söylerseniz sevinirim :slight_smile:

1 Beğeni

Elde kalanlarla bira yapmak istediğiniz için yorumlamak zor. Yalnız askorbik asidi ve kaynatmaya konan maya besinini anlamadım açıkçası. Pirinç kavuzuna bu reçetede gerek var mı? Ondan da emin değilim.

Sadece maris otter i alıyorum onuda denemek için daha önce çalışmadım. Askorbik asit ve maya besinini araştırdığımızda bu şekilde kullanıldığını gördük bir de şişeleme öncesi kullanımı var askorbik asitin maris otter i deneyeceğim elde kalan otlardan yakışacağını düşündüğüm bir reçete

Maris e itirazım yok, ipa ya yakın amerkan pale ale gibi bir reçete. Mayayı göremedim gerçi ama izlenim o yönde.
Renk ve biraz maltsılık olsa fena olmaz. Yani bir miktar cara red, cara aroma ya da bulunabilse en iyisi caramalt. Bu haliyle olması gerekenden sek ve daha acı hissettirecektir. Ama elde kalan maltlar deyince yorumlamadım.
Diğer konu ise vitamin ve besinin kaynamaya ihtiyacı olmadığını düşünüyorum, o yüzden çok doğru gelmedi bana.

1 Beğeni

Maya olarak us 05 , önerdiğiniz maltlarıne eklerdiniz bu reçeteye nasıl eklerdiniz siz olsanız , butikten alabilir ekleyebilirim yapmışken güzel bir bira olsun yol gösterirseniz çok sevinirim. Siz olsanız maya besinini ne zaman eklersiniz ?

1 Beğeni

Maya besini mayanın rahat çoğalması ve çalışması için ekleniyor şart değil ama zararı yok varsa artısı var.
Askorbik asidi de genel olarak raf ömrü için ekleniyor.

1 Beğeni

Hocam anlatamadım ki :slight_smile: kaynatılmadı kısmı bana normal gelmedi. Yoksa biliyorum her ikisinin de nd olduğunu. Neyse, ben her ikisini de kullanmıyorum. (Maya besinini şarapta kullanıyorum) Maltın içerisinde yeterince besin var zaten. Buna rağmen kişisel tercihlere değil, sadece kaynatma sırasında eklenmesi bana doğru gelmiyor dedim.

1 Beğeni

Anladım şimdi evet.
Kaynatmaya ekleme, olası kontamine engelleme amaçlı. Zararı var mı sizce?

1 Beğeni

Estağfurullah, kendim yapsam şu şekilde olurdu.

Besin ve askorbik asit ya da nam-ı diğer c vitamini eklemesi yapmadım, o kısmı size kalmış.

1 Beğeni

Şimdiye kadar şarap yapımında hep soğuk ekleme şeklinde uyguladım(k). Ayrıca fermente olurken ilk gün değil sonraki günlerde 1.020 ye düşene kadar. 1.020 altında tada olumsuz etkisi olduğu söyleniyor.

Bir belçika reçetesi yapmaya çalışıyorum. Önce belgian single olarak yola çıktım ama sonra yüksek alkollü daha iyi olur diye belgian blondea döndüm. sanırım bu iki tür arasındaki tek fark abv ve ibu. tabiki sizlerin yorumlarını almadan olmaz :slight_smile:

TT#x Belgian

Belgian Blond Ale

6.2% / 14.7 °P

75.7% efficiency

Batch Volume: 12 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 11 L

Sparge Water: 6.95 L

Total Water: 17.95 L

Boil Volume: 16.54 L

Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

Original Gravity: 1.060

Final Gravity: 1.013

IBU (Tinseth): 29

BU/GU: 0.49

Color: 9.3 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Mash Out — 77 °C15 min

Malts (2.585 kg)

2 kg (69.8%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC

350 g (12.2%) — Thracian Wheat Malt — Grain — 4 EBC

160 g (5.6%) — Thracian Munich Dark — Grain — 25 EBC

75 g (2.6%) — Weyermann Melanoidin — Grain — 59 EBC

Other (280 g)

280 g (9.8%) — Cane (Beet) Sugar — Sugar — 0 EBC

Hops (56 g)

6 g (15 IBU) — Magnum 12% — Boil — 60 min

10 g (5 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh (BM) 4.5% — Boil — 15 min

20 g (6 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh (BM) 4.5% — Boil — 8 min

20 g (4 IBU) — Saaz (BH) 3.1% — Boil — 8 min

Miscs

0.7 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

0.6 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

0.3 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

0.4 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

4 ml — Lactic Acid 80% — Mash

Yeast

5 g — Fermentis T-58 SafBrew Specialty Ale 70%

Fermentation

Primary — 18 °C4 days

Primary — 20 °C10 days

1 Beğeni

Single daha sek bitişli oluyor bir de

Emrah OG düşük kalmış biraz yükseltsen mi

1 Beğeni

Tabiki neden olmasın. %7lere doğru yakınlaştırdım.

Sanırım düzgün bir reçete yaptımki ona çok yorum gelmedi. Bu sevindirici oldu :slight_smile: Türün gereklerini çok araştıramadan girişmiştim reçeteye.

Aklımda Duvel ticari örneği vardı. O Belgian Golden Strong Ale tarafında. Clone reçetelerde dikkatimi çeken sadece pilsen malt ve şeker olması oldu. Mesela bu reçeteyi %7,5 abv üzerine çıkarsam ve biraz sadeleştirsem duvel clonea da evirebilirim gibi geldi. Doğru mudur ?

Bence melanodine hiç gerek yok.
Ben de duvel benzeri bir reçete düşünüyorum.
Belgian golden strong ale için, bjcp styrian goldings öneriyor. Ben styrian bulamadım, alternatif ot bakıyorum ama netleştiremedim henüz.

Pilsner, biscuit malt ve şeker var çoğu reçetede. Asıl iş mayaya bırakılıyor Belçika’da. T58den başka tercihin var mı

1 Beğeni

Elimde hazırda t58 var ama be256’da tedarik edebilirim gibi duruyor.

Be 256 abbaye kullan bence ve belgian blonde yap tavsiyem

1 Beğeni

Ota çok takılma Mesut, varsa styrian yoksa kafana göre

Uygun bir şey kullanıcam artık abi.