Reçetem Olur Musun?

İçindekiler kısmına göre hiçbir koruyucu içermiyor.
Küçük bir karışım yapıp hesapladım, gramaj olarak dekstroz ile aynı oranda OG veriyor.

1 Beğeni

Ben kullanacak olsam kaynatma sonu koyardım. Yalnız kazana döktükten sonra iyice karıştırırdım ki kazanın dibine inip yapışmasın.

1 Beğeni

Biraz iş ve bulaşık çıkarır ama bira yapılacak ortamdaki en büyük tencere boyutuna göre mayşeden belli bir oran alıp içinde özüt çözdürülüp yeniden kazana eklenebilir. Tencere boyutuna göre azar azar birkaç sefer yapmak gerekebilir. Yine ortam ısısına göre kaynama ısısını kaybetmemek için bu işlemi ocak üstünde yapmak gerekebilir. Veya mayşe çok iyi karıştırılırken azar azar eklenip sıvıya yedirilebilir.

Kesinlikle, pekmez kıvamında, kesin yapışır.
Kit ısıtır gibi bir tencere içinde akışkanlığını arttırmak mantıklı evet, sonra çalkalanır.

Emin olamadım güzel olur mu, aroması gelir mi… Kalanını Şarap yapmayı da deneyebilirim.

ben de evde biraciliga yeni basladim, foruma genelde okuyucu olarak katiliyorum, 2 kit yaptiktan sonra biraz isi ilerletmek istedim. Agir agir ilerleyeyim diye simdilik extract ile bira yapmak istiyorum, bir denemem oldu, henuz siselemedim ama ara olcumlerdeki kokular ve tatlar umit verici. bir sure extract ile ilerlemek istiyorum.

Brewing Classic Styles kitabindaki tariflere bakiyorum, tarifler hem tam tahil hem de extract seklinde. Kitaptaki tariflerin hacimleri bayagi buyuk ama ben 16 litrelik tenceremle kaynatmak uzere, 19-20 lt gibi hacimlere uyarlayacagim. Su alttaki tarifi yapmak istiyorum ama kitaptaki genel olarak steep maltlarini (veya muadillerini) ve mayalari bulmakta biraz zorlandim. Bunu Turkiyede bulabilecegim maltlar ile veya mayalarla nasil guncelleyebilirim acaba?

TRICK OR TREAT BOCK (Weizenbock)

OG: 1.081 (19.6 °P)
FG: 1.021 (5.3 °P)
ADF: 73%
IBU: 23
Color: 16 SRM (31 EBC)
Alcohol: 8.0% ABV (6.2% ABW)
Boil: 60 minutes
Pre-Boil Volume: 7 gallons (26.5L)
Pre-Boil Gravity: 1.069 (16.9 °P)

• Wheat LME (4 °L) 11.0 lbs. (4.99kg)

• Munich LME (9 °L) 1.5 lbs. (0.68kg)

• Special “B” (120 °L) 0.5 lb. (227g) (kendisini ve muadilini bulamadim)

• Crystal (40 °L) 0.5 lb. (227g)

• Pale Chocolate (200 °L) 0.25 lb. (113g) (hangi chocolatei muadil olarak kullanabilirim acaba?)

• Hallertau 4% AA, 60 min. 1.6 oz. (45g)

• White Labs WLP300 Hefeweizen Ale, Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen (Bu mayalari satan bir yer var mi? veya muadili var midir?)

Tarifin tam tahil bolumunde Munich LME yerine 0.9 kg Munich malti diyor. Ben sadece bu kismi tahildan yapsam, ve daha sonra Bugday LMEsi karistirsam bir sakincasi olur mu?

1 Beğeni

Special w

Caramunich 2

Carafa 2

Wb-06 harici piyasadaki alman buğday mayalarını deneyebilirsiniz

4 Beğeni

hem lager olsun hem de ot yoğun olsun diye bakınırken brooklyn lager diye bir tür gördüm. örnek reçeteleri biraz kendime uyarladım. iş yapar mı ne dersiniz.

TT#x Brooklyn Lager

Vienna Lager

5.5% / 13.4 °P

75.7% efficiency

Batch Volume: 12 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 11 L

Sparge Water: 7 L

Top-Up Water: 0.07 L

Total Water: 18.07 L

Boil Volume: 16.54 L

Pre-Boil Gravity: 1.045

Vitals

Original Gravity: 1.054

Final Gravity (Fixed): 1.012

IBU (Tinseth): 29

BU/GU: 0.54

Color: 16.9 EBC

Mash

Mash — 69 °C60 min

Mash out — 78 °C10 min

Malts (2.74 kg)

2.28 kg (83.2%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 5 EBC

210 g (7.7%) — Weyermann Munich II — Grain — 25 EBC

180 g (6.6%) — Weyermann Caramunich II — Grain — 124 EBC

70 g (2.6%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (78 g)

4 g (11 IBU) — Nugget 13% — Boil — 60 min

10 g (8 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh (BM) 4.5% — Boil — 35 min

8 g (8 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 35 min

14 g (2 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 2 min

14 g (1 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh (BM) 4.5% — Boil — 2 min

14 g — Cascade 5% — Dry Hop — day 4

14 g — Hallertauer Mittelfrueh (BM) 4.5% — Dry Hop — day 4

Miscs

1.8 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

0.8 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

0.9 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

2 ml — Lactic Acid 80% — Mash

1 g — Karagenan — Boil5 min

Yeast

1 pkg — Fermentis W-34/70 Saflager Lager 83%

Fermentation

Primary — 13 °C (1 day ramp) — 1 days

Primary — 11 °C (3 day ramp) — 3 days

Primary — 16 °C (2 day ramp) — 2 days

Primary — 8 °C17 days

2 Beğeni

Sanki cascade arasında mittelfrüh ezilir gider gibi geldi bana.

3 Beğeni

Brooklyn lager, amerigan otları ve nobel otlar kullanılarak yapılan Vienna lager.
@Msk dediği gibi cascade özellikle 35 dk hallertausunu yer gibi duruyor. Reçetelere baktığımızda daha çok kare addition ve dry hop olarak kullanılmış floral aromaları katmak için.

3 Beğeni

önerileriniz altındır benim için :+1:

1 Beğeni

Merhabalar
Pirinç ile düşük alkollü düz bir lager yapmak istiyorum, tarif şu şekilde.

Burada pirinçi kırıp yarım saat haşlayıp mayşe içine aktarmayı planlıyorum. “cereal mash” de yapılıyormuş ama uğraşmak istemedim bu şekilde de oluyormuş sanırım.
Tavsiyelere açığım.

2 Beğeni

Geçen sene hem sadece prinç hem de Prinç+mısır ile denemelerim oldu, benim damak tadıma mısır ilaveli daha çok uydu, mısır’ın farklı bir lezzet katkısı olduğunu düşünüyorum. Forumda da yazılan bir reçete vardı (3-4 mahsüllü Cream ale) onu da inceleyebilirsin veya internette “BierMuncher’s Cream of Three Crops veya Cream Ale” şeklinde ararsan populer olmuş reçetelere ulaşabilirsin. Pirinç ve/veya mısır bence yakışıyor…

2 Beğeni

Merhaba bu hafta yapacağım iki farklı reçeteye yorumlarınızı bekliyorum fikirleriniz benim için önemli reçeteleri oluştururken stile uygunluğuna çok bakmıyorum daha çok merak ettiğim şeyleri içtiğim beğendiğim biraları geliştirmeye yada iki beğendiğim birayı birleştirmeye çalışıyorum tabi saçma yerlere gitmemesi koşuluyla burda da yorumlarınız benim için önemli şimdiden teşekkür ederim.

Bu formülde dry hopsuz buğday ve yulaf olan bir american ale yapma planım var. Neipamsı American Ale

Bunda da 3kafadarın pentagram birasını çok beğendiğim için ona benzer ama aroma olarak malt aromalarının daha yoğun hissedildiği bir bira yapmak amacım tür olarak Schwarzbier yakın ama bu türde olmayan bi kaç şeyde eklemek istedim yakışacağını düşündüğüm.

2 Beğeni

Merhabalar
Pirinç birasından çok memnun kalınca sonra bu yaz ayları için düşük alkollü bir mısır birası da yapasım geldi. Zaten daha 6ay önce Hitit Malt’tan aldığım mısır maltı ile yapmıştım(Brewfather), verimi %20-25’lerde olunca CornFlakes’le tekrarlamak istedim.
Sadece magnum da kullanabilirim ama Saaz veya Perle ile bir son dakikalarda ekleme yapılabilir sanki? Düşünceleriniz değerli.

.
American Light Lager
4.1% / 9.4 °P

BIAB

68% efficiency
Batch Volume: 14 L
Boil Time: 30 min
Mash Water: 13.01 L
Sparge Water: 7.2 L
Total Water: 20.21 L
Boil Volume: 18.5 L
Pre-Boil Gravity: 1.028

Vitals

Original Gravity: 1.035
Total Gravity: 1.037
Final Gravity (Simple): 1.006
IBU (Tinseth): 12
BU/GU: 0.31
Color: 5.1 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min
Sparge — 75 °C15 min

Malts (2.45 kg)

1.65 kg (67.4%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC
800 g (32.7%) — Corn, Flaked — Grain — 2.6 EBC

Other (170 g)

100 g — Rice Hulls — Adjunct — 0 EBC
70 g — Dextrose — Sugar — 0 EBC — Bottling

Hops (13.3 g)

3.3 g (8 IBU) — Magnum 15% — Boil — 30 min
10 g (3 IBU) — Perle 7.6% — Boil — 5 min

Miscs

3 g — Ascorbic Acid — Mash
3 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash
1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash
1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash
1 ml — Lactic Acid 80% — Mash
2 g — Yeast Nutrients — Boil15 min
1 g — Yeast Nutrients — Boil15 min
7 ml — Biersol — Boil5 min
1.5 g — Protafloc — Boil5 min

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) NovaLager 84%
0.5 L starter
50 g DME / 60 g LME
111 billion yeast cells
0.85 million cells / ml / °P

Fermentation

Primary — 19 °C6 days
Cold Crash — 12 °C1 days

Water Profile

Ca 52 Mg 5 Na 8 Cl 75 SO 55 HCO 0

4 Beğeni

Güzel bir american light lager olacak gibi duruyor şu sıcak yaz günleri
İçin

2 Beğeni

CornFlakes’den beklediğimden çok şeker aldım, verimliliği %84’e alınca PB ve OG tuttu. Öyle tatlı bir gevrek de değildi aslında.
Dolayısıyla American light lager’dan American lager’a döndük istemeden :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

İbu ‘yu 13 civarlarına çıkartabilirsin

Evet iyi olurmuş, biraz düşük kaldı.

2 Beğeni

Selamlar. Yok mu şöyle bir efes summer brew reçetemiz?

1 Beğeni

Forum american pale ale reçetelerinden geçilmiyor yahu​:wink::grinning:

4 Beğeni