Red Ale (Elde Kalan İngiliz Maltlarıyla)

Antakya Buluşması için yapmış olduğum Red Ale okside olunca yılın sonunda acilen ikincisini kaynatmam gerektiğini düşündüm. Sonuçta yeni yıla kırmızı birayla girme geleneğini yaşatmam gerekiyordu.

Red Ale, BJCP 15A kategorisinde ve google çevirisi ile aşağıdaki özellikleri sağlaması gerekiyor.

Genel izlenim

Genellikle ince tatlara sahip, içimi kolay bir bira. Bazen başlangıçta yumuşak şekerleme veya karamel tatlılığı, hafif grenli-bisküvimsi bir damak ve bitişte kavrulmuş kuruluk dokunuşu ile dengede biraz malt. Bazı versiyonlar karamel ve tatlılığı daha fazla vurgulayabilirken, diğerleri tanenli damak ve kavrulmuş kuruluğu tercih edecektir.

Aroma

Nötr tanenli veya hafif karamel, kızarmış ekmek veya şekerleme karakterli, düşük ila orta dereceli malt aroması. İsteğe bağlı çok hafif tereyağlı karakter. Düşük acılığı olan şerbetçiotları veya çiçeksi şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Oldukça temiz.

Görünüm

Orta kehribar ila orta kırmızımsı bakır rengi. Temiz. Düşük kirli beyazdan ten rengine kadar renkli kafa, ortalama kalıcılık.

Lezzet

Orta ila çok az karamelli malt aroması ve tatlılığı, nadiren hafif tereyağlı kızarmış ekmek veya şekerleme benzeri kalite. Damak genellikle oldukça nötr ve grenlidir veya bitişe karakteristik bir kuruluk kazandıran hafif bir kavrulmuş tahıl tadıyla bitirirken hafif kızarmış veya bisküvimsi bir not alabilir. Yumuşak acılığı olan dünya şerbetçi otları veya çiçeksi bir şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Orta ila orta-düşük acılık. Orta-kuru ila kuru bitiş. Temiz ve pürüzsüz. Düşük esterler isteğe bağlıdır. Denge biraz malta doğru olma eğilimindedir, ancak kavrulmuş tanelerin hafif kullanımı acılık algısını biraz artırabilir.

Ağız Hissi

Orta-hafif ila orta gövde, ancak düşük düzeyde diasetil içeren örneklerin ağızda hafif kaygan bir hissi olabilir (gerekli değildir). Orta derecede karbonatlaşma. Düz.

Yorumlar

Tarz, İrlanda’dan gelen geleneksel örneklerin ötesinde örneklere izin verecek şekilde oldukça geniştir. İrlandalı örnekler daha düşük alkollü, daha grenli ve daha kuru olma eğilimindeyken, İrlandalı olmayan versiyonlar genellikle daha yüksek alkol, daha tatlı, belki daha karamelli ve esterlidir ve genellikle mevsimlik ürünlerdir.

Tarih

İrlanda’nın uzun bir bira üretim mirası olsa da, modern İrlandalı Red Ale stili, bazıları daha uzun bir geçmişe işaret etse de, esasen popüler İngiliz Bitter stilinin daha az atlama ve renk ve kuruluk eklemek için biraz kızartma ile bir uyarlaması veya yorumudur. İrlanda’da butik bira tarzı olarak yeniden keşfedilen bu, bugün pale ale ve stout ile birlikte çoğu bira fabrikası serisinin önemli bir parçasıdır.

Karakteristik Malzemeler

Kırmızımsı renk ve kuru kavrulmuş bitiş sağlamak için genellikle biraz kavrulmuş arpa veya kara malt içerir. Pale baz malt. Karamelli maltlar tarihsel olarak ithal edildi ve daha pahalıydı, bu nedenle tüm bira üreticileri bunları kullanmayacaktı.

Stil Karşılaştırması

Kavrulmuş arpa nedeniyle kuru bir yüzey ile İngiliz Bitter’e eşdeğer daha az acı ve hoppy İrlandalı. Eşdeğer güçte İskoç Ales’ten daha az karamel tadı ve gövdesi ile daha fazla zayıflatılmış.

Ticari Örnekler

Franciscan Well Rebel Red, Kilkenny Irish Beer, Murphy’s Irish Red, O’Hara’s Irish Red Ale, Porterhouse Nitro Red Ale, Smithwick’s Irish Ale

Etiketler

Standart güçte, kehribar renkli, üst fermente, geleneksel tarz, amber ale ailesi, dengeli.

Önemli istatistikler

ABV: %3,8 - %5,0

FG: 2,6°P - 3,6°P

IBU: 18 - 28

OG: 9°P - 11,4°P

Bunların ışığında aşağıdaki reçeteyi oluşturdum:


Oksidasyonun suçunu mayaya yükleyince elde kalan iki İngiliz’den wlp 066 ı tercih ettim. Miktarları eldeki açık paketteki Muntons maltlara göre ayarladım.

Rosted Barley i mayşelemenin son 15 dakikasında ekledim.


28.5 litre kovaya 2.5 litre de maya çoğaltmak üzere buzluğa girdi. Verimlilik daha yüksek ama programda değiştirmedim.


Bu stildeki şanssızlığımı yenebilirsem fıçıda nitro ile servis edeceğim.
Ve maliyet…

Dostlarla içebilme dileğiyle…

12 Beğeni

Brewers gold 15 dk nedir, niyedir?

Acılığı tutturmak içindir.

Fw veya 60 dk niye düşünmedin diye sormuştum aslında

Target ı nasıl bitirecektim :slight_smile: o an öyle gerekiyor atıyorum otları.

Target evlerden ırak, olmayaymış iyiymiş

1 Beğeni

Bitiriyorum işte, bir balkabağı kaynattım mı tamamdır :slight_smile:

Abi reçete bir yana şu refraktometre şerbette farklı ölçüyor, önce bozuk mu acaba dedim, sonra şekerli kalibrasyon sıvıları hazırlayıp ölçtüm (%3,%6, %12 lik) cihazda sorun yok.

Araştırdım, meğer bira için ölçüm yapacaksak düzeltme gerekirmiş…

Sen nasıl bir yöntem izliyorsun?

1 Beğeni

OG için sorun yok, hatta hidrometre ile sağlama yaptım kaç sefer. Tahmini 1/4 gibi bir oran var. Yani hidrometre ile 1.040 ölçtüğümüzde 40 ı 4 bölüyoruz ve % 10 şeker dolayısı ile 10 brix değerine ulaşıyoruz. Maya işin içine girince olay değişiyor. O zaman programların hesaplayıcıları devreye giriyor.
Sende GF kullanıyordun.
GF de refraktometre ye girdiğinde başlangıç ve bitiş brixlerini girdiğinde alkol hesabını yapıyor.


Yüksek alkollerde aşağıdaki “wort correction factor” i 1.004 alman gerekiyor, bilgin olsun.

2 Beğeni

Evet, refraktrometre og ölçümünde örnek demla ısısı kaç olursa olsun sonucu nokta atışı gösteriyor, ama fg kesinlikle yanlış. Hesaplayıcı şart.

2 Beğeni

Test sürüşüne başladım…

6 Beğeni

Köpük partisi mi veriyorsun arkadaşım :grin:

1 Beğeni

Bu istenen köpük :wink:
Nitrodan dolayı öyle :beers:

Onu anlamıştım da :wink:
Espri babında şey ettiydim :beers:

1 Beğeni

İyi ki yapmışım

10 Beğeni

Peki tadım notlarınızı alabilir miyiz?

2 Beğeni

Hangi bira bu peki?
Biraz da bilgi verseniz…

1 Beğeni

:point_up_2: :point_up_2: :point_up_2:

Gayet güzel :slight_smile:

Nitro’nun bira yapımında kullanımının sakıncalı olduğuna dair bilim adamlarının yaptığı araştırma mevcut. Birada yoğun bir köpüğe neden oluyormuş, elindeki sistemi elden çıkarmak istersen düşünürüz bir şeyler :sweat_smile:

2 Beğeni

Harun satıyordu yanılmıyorsam, ama ille de benim sistemdeyse gözün canın sağolsun direkt yollayabilirim.