Regülatör ve Co2

Öyle ciddi bir hasar görünmüyor, taktıktan sonra ters çevirip su dolu kovada kaçak kontrolü yapabilirsiniz. Neticede yangın söndürmede kullanılan bir gazdan kaçaktan dolayı korkmanıza gerek yok.

Co2 tüpünün markası çok farkeder mi Beş Yıldız diye bir markadan alacağım birazdan . Bir de Seral var ama o daha pahalı .

Dolum ve değişim yapabileceğiniz bir yerden almanızı tavsiye ederim.

Yıldız 5070 için ne diyorsunuz hocam iki kat para verip micromatic almaya değer mi

Şu seçeneği ekleyeyim şuraya. Kegland marka. Aklınızda bulunsun. Ben bundan kullanıyorum. Gaz konnektörü ve hortum ile geliyor.

2 Beğeni

Ben Yıldız ın şu an hatırlamadığım bir modelini kullanıyorum. Mutlaka daha iyileri vardır ama sürekli farklı modeller kullanmadığımız için kıyaslama şansım yok açıkçası. Yıldız iyi bir marka ve model de direkt meşrubat regülatötü. Çıkış göstergesi 6 bar olması da ayar için yeterli görünüyor. Söyleyebileceklerim bunlar.

Merhabalar arkadaşlar. Ben şöyle bir tüp ve regülatör aldım. Daha doğrusu tüp aldım regülatör üstünde geldi. Bu regülatör fıçıları gazlamak için uyumlu mu? Değilse alınması gereken regülatörün özellikleri nasıl olmalı?

2 Beğeni

Her ne kadar regülatörün çıkış tarafındaki düzenek fıçı gazlama için çok uygun olmasada yine de kullanılabilir. Çıkış tarafındaki düzenek fark edeceğiniz üzere basınç ölçmek için değil akış ölçmek için, daha çok medikal oksijen tüplerinde görmeye alışık olduğumuz tarzda. Devamına bir basınç göstergesi (1-2 barlık) takılarak kullanılabilir, tabi akış ölçerin gözetleme kısmına ekstra özen gösterip kollamakta fayda var.
Tüpün son basınç testi tarihine de bakmak lazım. 10 yılı geçince tekrar test yapmadan dolum yapmıyorlar genellikle. Dolum tesislerinde basınç testini de yapabiliyorlar normalde.

5 Beğeni

1bar = 0,1Mpa
315 barlık bir aralık ve düzenleme için çok çok yüksek. Bizim kullandığımız regülatörler max 5-10 bar oluyor genelde. Ve kullandığımız ise genelde 0.5 - 2 bar aralığı oluyor. Dolayısıyla bu regülatör ile istediğimiz düzenlemeyi yapmak imkansıza yakın. Hat regülatörü benzeri bir ara çözüm sunmuşsunuz, olabilir fakat benim nacizane tavsiyem bu regülatörü satmasıdır. Tüm foruma bildireyim. 56 euro ye micromatic sıfır regülatör temin edebilirim. Sadece biraz beklemeniz gerekecektir. Güven problemi düşünenler için referansım forumda mevcuttur. Ticari kaygı gütmüyorum. Paylaştıkça , yardımlaştıkça daha verimli ve efektif olacağımıza inanıyorum.

demiştim

@alpayc doğru bilgi vermiş. Ficibira.com Erdinç abiden aldığımız bilgiyi iletiyorum.

Bu regülatör dakikada litre akışını ayarlar, bira yada meşrubat için basınç ayarı gerekir, bu nedenle kullanılmaz. Sağdaki gösterge tüpün içindeki basıncı gösterir.

5 Beğeni

315 Barlık gösterge Fıçı basınç göstergesidir. Çıkış hattına bir T Rakor ile 0-10 Bar arası manometre takılarak gayet güzel kullanılabiilir. Ticari kaygı duymadan önce doğru bilgi verin.

Çıkıştaki tüp manometreyi söküp yerine uygun bir T rakor bağlayin. T rakorun bir ucuna 0-10 bar rası manometre diğer ucunana pnömatik vana ve uygun bir hortum rakoru bağlayın. Gayet güzel çalışır.

image

Doğru bilginin sahibi olduğunuzu çok kesin bir dille belirtmişsiniz Ticari kaygı gütmeden önce doğru bilgi verin ! demeden önce açıklamalarımı okuma zahmeti gösterseydiniz doğru bilgiye ulaşmaktaki çabamı da görebileceğinizi sanıyorum. Tavrınız hoş değil.

2 Beğeni

İyi anlatmışsınız. Fakat aldığım regülatör daha önce akvaryumda kullanılmış ve amacı da bu. Sizin söylediğiniz parçaları alıp monte etsem evet çalışır aynı öneriyi wp grubundaki üstadlarım da yaptı. Fakat bu regülatörü satıp yerine meşrubat fıçısı için uygun bir regülatör almam daha mantıklıydı. Öyle de oldu. 2 günde ürün satıp yerine mikromatik bir regülatör aldım çok da uygun fiyata aldım @ThracianHomeBrewer arkadaşımız da satmadı sadece yönlendirdi. Aynı şekilde piyasada olan fıçıların aynısını çok daha uyguna temin edip wp grubundaki arkadaşlara yönlendirdi. Herhangi bir ticari kâr yok yani :blush::blush:

4 Beğeni

Bir fıçı acemisi olarak Son bir haftada fıçı, karbondioksit tüpü ve regülatör konusunda başıma gelenleri anlatayım :slight_smile: birçoğunu da bu forumda daha önceden okuduğum hatalar olmasa gam yemem bu kadar :worried:1) yedekte bulunsun diye 3-4 kg boş karbondioksit tüpü aldım üstünde 2019 yazıyordu barkod yoktu ben 2029a kadar teste gerek olmaz sandım boş tüpe 1000 tl + kargo verdim. Test yaptırdım mecburen :slightly_frowning_face: ve Aydın özgaz da doldurttum. Sonra eve geldim bi baktım ki doldurulan bütün gaz vananın emniyet kısmından boşalmış bitmiş buz gibi kaplamış tüpü. Tabi ben işler uzayınca arabada saatlerce sıcakta bırakmıştım gaz tüpünü ve zaten fazla basılan gaz genleşmiş bakırı patlatmış boşalmış… 2) Bu olaya sinirlenirken bir de baktım evdeki asıl büyük tüp yarımdı o da boşalmış bitmiş. Meğer fıçının lastik contası yamulmuş kapağı güzel kapattım sanıyordum öyle değilmiş meğer. Yani fıçıdaki bira hiç gazlanmadan 2 gün filan bekledi bakalım nasıl olacak. Sonra gidip iki tüpü birden doldurttum. Tüp ve regülatörlerimi kontrol ettirdim. vanadaki bakır parçayı da değiştiriverdiler. Gaz dolum firmasına gide gele ahbap oldum onlarla :slight_smile: lastik contanın yedeği vardı taktım fıçıya şimdilik sorun görünmüyor 10 psi de. 3) fıçı sistemini aldığım kişinin yedek regülatörünü de almıştım onun rakoru bizdeki karbondioksit tüplerine uyumlu değildi onun için de Aydın sanayisinde gezmediğim tornacı kalmadı. En sonunda bi tane çıkma regülatör rakoru bi yerden bulup başka bi tornacıya da onu taktırdım oldu 2 regülatör. Bir de mini fıçı sisteminin regülatörü var oldu 3 regülatör. Şimdi bunlarla üretimler yapıp yaz tatilinde güzel biralar içmeyi hedefliyorum. Tabi başka ne gibi durumlar başa gelir bilinmez. Zaman buldukça yazabilirim burda…

6 Beğeni

Geçmiş olsun, hepimizin başına gelen aksilikler bunlar. Enseyi karartmaya hiç gerek yok herşey çok güzel olacak. Ben bu tip kaçak durumları için kendimce şöyle bir çözüm buldum. Elimde 2 adet 2 lt lik 1 adet 5 lt lik co2 tüpü var. Aliexpresten tüpler arası aktarım sağlayan bir aparat aldım. Ortalama 250 gr gibi tüpten tüpe aktarım yapabiliyorum. Yeni bir fıçıyı sisteme dahil edeceğim zaman önce bu 250 gr dolum yaptığım tüpü bağlıyorum. Böylece tam dolu tüpün boşalması tehlikesini bertaraf ediyorum

3 Beğeni

Güzel çözüm. Bende ilerleyen zamanlarda tüpten tüpe ve soda stream tüpüne doldurmayı planlıyordum bu aparatların resmini yada linkini paylaşsanız daha sonra alsam aldırsam? Ali ekspres vs üye değilim oralardan hiç alış veriş yapmadım henüz. Yanlış birşey alsam iadesi sorun olur.

1 Beğeni

Benim aldığım ürünler bunlardı:
AliExpress’te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın!
658,81TL 50%OFF | Soda CO2 sıkıştırılmış hava HPA kırbaç dolum istasyonu şarj adaptörü doldurun 37 inç/94cm hortum W21.8-14 G3/4 CGA320 bağlayıcı

AliExpress’te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın!
473,96TL 50%OFF | Soda su silindir tankı CO2 dolum istasyonu adaptörü hortum ile On/Off adaptörü ve W21.8-14 veya CGA320 veya G3/4

4 Beğeni

Üstteki tüpten tüpe, alttaki tüpten 400 gr soda stream tüpüne doldurma aleti mi? Rakorları filan tam uyar mı?

Evet. Elinizdeki ürünlerin ölçülerine göre farklı seçim yapma alternatifleri var. Tabii farklı firmalardaki alternatif ürünlerle karşılaştırmakta fayda var, ayrıca aciliyet durumuna göre dönemsel kampanyaları da değerlendirmek ödenecek ücret açısından yararlı olur.

1 Beğeni