Roggenbock 10C German Wheat Bier

German wheat bier kategorisinde İzevbir bjcp yarışmasında 1.olan biram.Klon olarak yapmadım ama içtiğim klonlar içinde tap 6 ya en benzeyen bira bu bugüne kadar, alkolü 8.2 değil ibusu da 16 değil ama
3515 gr pale ale
3430 gr rye
430 gr isli malt
430 gr caramunich 3
345 gr caraaroma
215 gr carapils
10 gr tomahawk first wort
21 gr perle 15 dk
35 derece 20 dk
45 derece 30 dk
55 derece 10 dk
65 derece 30 dk
75 derece 10 dk
maya @menegin kardeşimin tap 6 dan devşirdiği schneider mayası
İBU:21.81
OG:1052
FG:1004
ABV:6.3

12 Beğeni

Bi şey sorucam… 3430 gr çavdar mı var? Buğday da göremedim ama… Karışıklık olmuş olabilir mi?

3 Beğeni

Çok pardon, ben bilmiyormuşum belli ki.
Biraz bakındım şimdi normal görünmeye başladı.
Hatta ben de yapayım en kısa zamanda.
Peki süzülme / sıkışma sorunları olmuş muydu?
Eline sağlık dostum.

1 Beğeni

410 gr da rice hulls vardı, ama işin içine çavdar girince süzülme de ister istemez yavaşlıyor, yap valla dostum ne de olsa komşuda pişer bize de düşer😉

2 Beğeni

Ben tap 6 da kesinlikle yüksek miktarda çavdar olduğunu düşünüyorum bu arada

1 Beğeni

Ben bu birayı içen şanslılardanım. Acayip güzeldi.

2 Beğeni

Teşekkür ederim senin de payını unutmayalım,

3 Beğeni

Denemek istediğim bir çok tarif var ve şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi :slight_smile: @Durul, first worh tekniğini bilmediğim için nasıl uyguladığını sormak istedim, yağmurlamadan hemen sonramı ekledin, yoksa biraz daha sıcak 82C de mi ekledin? Yeni fark edip öğrenmeye çalıştığım bir teknik, bir de yüksek AA oranına sahip otlar sadece kullanılmalı diye anladım? Ve elbette bu reçete için teşekkürler :slight_smile:

2 Beğeni

Bi de @menegin nasıl şişeden maya devşirdi

3 Beğeni

Iki şişe şınayder alırsan Sana da devşirelim :wink:

1 Beğeni

ayıpsın var bende :slight_smile: 2020

1 Beğeni

Maalesef çok eski o 2020 :slight_smile:

1 Beğeni

Estağfurullah, bende herkesin payı daha çok.

1 Beğeni

Yapmurlama yaptıktan sonra ısı 72 civarında oluyor,orada atıp kaynamaya doğru yükseltiyorum, dual otlarda özellikle first wort yapıyorum, magnumda yapmayı düşünmem, yumuşak bir acılık ve aynı zamanda 80 derecede hopstand etkisine benzer aroma geçişi de oluyor mayşeye

8 Beğeni