Scottish Shortbread Yapıyoruz

Çocukluk günlerimden zihnime kazınmış bir tarif bu.

Bahar aylarının yaklaştığı bugünlerde paylaşmadan duramadım.

Henüz üç dört yaşında bir çocukken zamanımın büyük kısmı Windsor’daki sarayda geçerdi. Ancak yaz ayları geldiğinde, zaman zaman gerçekten de soğuk bir yer olan Balmoral Kalesi’ne geçerdik ailecek ve inanın bana, çok uzun bir yolculukla ulaştığımız bu şato ilk başlarda çok soğuk olurdu.

İşte o soğuk günlerde beni en çok mutlu eden şeylerden biri Scottish Shortbread’di hep çünkü içimi ısıtan o güzelim çayın eşlikçisiydi her zaman.

Artık o günler epey bir uzakta, artık yavaş yavaş silinen anılarımda kaldı ama Shortbread’i asla unutamadım.

Daha fazla çene yapmanın anlamı yok, aslında çok basit olan tarife geçeyim.

Öncelikle malzemeler.

• 250 gr tereyağı
  • 110 gr pudra şekeri
  • 360 gr un
  • 1 çimdik tuz

Farklı farklı birrçok tarif var ama ben uzun uzun uğraşmayı istemediğim için tüm malzemeleri doluşturdum bir kaba.

İsterseniz öncelikle tereyağını şekerle yoğurarak da başlayabilirsiniz ama burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Tereyağınız mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Aksi takdirde yoğururken canınızı çıkarır.

Elde yoğurulması en güzeli ama mikser de kullanabilirsiniz.

Bir süre yoğurduktan sonra her şey toparlanacak ve makarna hamuruna benzer bir hâl alacak.

Bir tuğla yapmaya çalıştığınızı düşünün ve mutfakta bulabileceğiniz araç gereci kullanarak bu şekli vermeye çalışın.

Artık biraz dinlenmeye hazırız. Dilimlerken dağılıp şeklinin bozulmaması için bir süre buzluğa alıp 15 dakika kadar bekliyoruz.

Hamurumuz sertleşti, dolaptan çıkarıp yaklaşık 1 santim genişliğinde dilimlendi.

Daha iyi pişmesini sağlamak için çatalla delikler açıyoruz.

Yağlı kâğıt serilmiş bir fırın tepsisine yerleştirelim. Pişerken biraz yayılabileceklerini düşünerek azıcık aralıklı dizmekte fayda var.

170 dereceye ayarlı fırında 30-40 dakika civarı kalan biskivülerimiz pişti. Ben arka taraflarını çevirip azıcık da öyle pişirdim.

Aslında biraz da fazla pişirdim ve sizler kararmaya başlamadan çıkarabilirsiniz fırından.

Afiyet olsun şimdiden.

19 Beğeni

Ooo çok seksi duruyor

2 Beğeni

Oo çok güzel görünüyor, eline sağlık. Farklı tarifini viski eşlikçisi olarak yapıyorum, deli bir şey oluyor.

Benim kullandığım tarifte süt, krema, bal, vanilya ve acık viski var.

2 Beğeni

Çok teşekkürler. (@Baltazar ihihihihihihihi)

Bu çok basit ya… İki dakkada oluyor ama seninkini de deneriz tabii ki. :slight_smile:

1 Beğeni

Bunu “açık viski” diye okudum… :slight_smile:

2 Beğeni

Ee şişesi olmuş 750 lira açık alıyorum artık 50 liralık.

6 Beğeni

E tarifi de paylaşsan ya madem…

Bunun hamuruna biraz tarçın ekleyip servis ederken de üzerine pudra şekeri, tam bir kış bisküvisi olur. Harika bir tarif olmuş.

2 Beğeni