Şerbet Berraklığı

Merhaba,
Youtube ta izlemiş olduğum videoların bir çoğunda demlemeden sonra alınan şerbet okadar berrak ki sinirim bozukuyor. Ben neyaptıysam o berraklıkta şerbet elde edemedim. Sizler de durum nedir? Ben mayşelemeyi torba ile yapıyorum. Geçen Kovaya alırken de peynir torbasıyla süzdüm ama o berraklıkta olmadı. :slight_smile:

Not: Lezzetten yana sorun yok tamamen merak benim ki.
Yani sinirinizi neden bozuyorsunuz anlamadım ama mayşelemede bir çok arkadaşımda yukarıdaki gibi durum. Kaynatmada daha buğulu oluyor elbette, ama takılmamak lazım.

2 Beğeni

Üstat bundurum Trachian malt ile ilişki olabilir mi? Aldığım heryerde aşırı tozlu geliyor. Asıl sorun maya yıkama. Bu toz başıma fena halde bela oluyor.

Siz BİAB yapıyorsanız mayşeleme sonu şıranın berrak olmaması normal.
Önemli olan kovaya berrak, temiz şıra alabilmek.

2 Beğeni

Öneriniz nedir? Daha önce malt sepeti kullanıyordum onda durum daha beterdi.

Mayşelemede devir daim yapma imkanınız yoksa berraklığı unutun derim. :slight_smile:
Sonuçta devir daim sayesinde yatak oluşuyor kazanda ve yerçekiminin de etkisiyle partiküller dibe çöküyor.
Ama biab’ta bu imkan maalesef mümkün değil.
Puslu olsun bizim olsun, boşverin! :slight_smile:

2 Beğeni

Kaynama esnasında irish moss gibi çökelticiler kullanırsanız kovaya daha berrak bir şıra alırsınız.

Siz kendi sisteminizi, ekipmanınızı detaylı olarak yazın gerisi kolay.

Irish moss’tan çok performans alamadım zaten erimiyor belki benimkinde sorun vardır. Tam Rafine Karagenan deneyeceğim bu hafta. Ekipmana gelince 30lt. kazan ve biab torbası kullanıyorum. Daha önce malt sepeti kullanıyordum ancak biabtan daha kötü sonuç verdi. Yerli bir üreticiden almıştım. Bunun dışında serpantin kullanıyorum ancak çok memnun kalmadım. Test akım soğutucuya geçeceğim ama onun da kurulumu biraz gözümü korkutuyor.

Son bir soru ters akım soğutu için ayrıca pompa gerekiyor değil mi ?

Evet gerekiyor hocam

Aslında hepsinin cevabı forumda var :slight_smile:

Eriyen bir şey olmadığı için erimiyor. Bir yosun ve kaynatma sonunda +/- mantığıyla proteinleri çöktürüyor. Tam rafine karagenan da bu yosundan elde ediliyor.

Ben her ikisini de kullandım hatta kullanıyorum ama sıkıntınızı anlayamadım açıkçası.

Serpantinin nesinden memnun kalmadınız? Çok soğutamıyorsanız ufak bir motor ve buz kalıpları ile 10 ⁰C ye kadar soğutan arkadaşlarımız var.

Ahmet bey gerekiyor diye cevap vermiş ama gerekmemesi lazım. Sonuçta bir taraftan mayşe geçerken diğer taraf musluğa bağlı olacak.

1 Beğeni
  • Irish moss benim aldıklarım ne yazık ki yumşamıyor, sümüksü bir hal almıyor. 2 farklı tedarikçiden aldım sonuç aynı. Tam rafine karagenan Irish mosstan yapıldığını biliyorum, sadece doğru ürüne erişemedim bundan dolayı tercih ettim.

-Kazan yada biab ile ilgili bir sorunum yok, yeterince süzemediğim için bulanık şerbet oluyor. Aslında onuda biraz beklettiğimde berraklaşıyor ama illaki malttan gelen toz tortuları kalıyor. (Berrak bira takıntım yok.)

  • Serpantinde çok fazla su kaybı olduğu için rahatsız oldum. Buzlu su tekniğinide denedim ancak yinede belli bir sıcaklığa çekene kadar su kaybı oluyor.

-Tesr akım soğutucu yeni olduğum bir konu. Henüz tam anlamıyla araştırmadım ancak çok daha fazla efektif olduğu genel bilgisine sahibim.

Forumda elbette vardır ancak derli toplu bir konu üzerinden ilerleyince arama fonksiyonu daha efektif çalışacaktır. :slight_smile:

Gereksiz vaktinizi aldıysam af ola herkese keyifli kaynatmalar dilerim.

1 Beğeni

Pompa olmadan ancak kaynatma kazanı yukarda fermantasyon kovası aşağıda olursa mümkün olur. Ancak soğuyan şırayı yeniden kazana eklemek istediğinizde pompa şart olacaktır. Ya da sıcak şıra ile serpantini dezenfekte etmek istediğinizde pompa yine şart.
Karragennan Irish mosstan daha verimli bence.
Bir batch için 2.5-3gr bi çay bardağı ılık şıra içerisinde çözerseniz topaklanma olmadan kolayca kazana eklersiniz.

5 Beğeni

Ters akım soğutucunun daha iyi soğutma ve su tasarrufu sağladığı pek doğru değil, Karreganın bulantıya sebep olan maddelerle çökmesi soğutma esnasında olan bir şey, soğutmanın kaynatma tankında oluşması ve fermentöre alınmaması için serpantinli soğutmanın daha etkili olduğunu düşünüyorum.

3 Beğeni

Serpantinden ilk çıkan çok sıcak 3-4 damacana suyu ayırın, şerbet sıcaklığı 40 C civarına düşünce bol buzlu suyla akvaryum pompası ile devridaim yaptırın.

Damacanalardaki suyu istediğiniz gibi kullanın, bir sonraki partide ilk soğutma suyu olarak da kullanılabilir.

Sıfır su atığıyla işi halledersiniz.

4 Beğeni

Mayşeleme sonrası ayrı bir kovaya alıp, kovada vorlauf&flysparge yaparak aynı berraklığı elde edebilirsiniz.

Anında soğutmak zorunda değilsiniz. Şerbetçiotlarını kaynatma bitiminde şerbet içinden almak koşuluyla anında soğutmasanız da olur. Kazanın kapağını kapatıp, balkonda ertesi akşama kadar da soğutabilirsiniz doğal olarak.

1 Beğeni

Berrak bira istiyorsanız sakın öyle bir şey yapmayın, şerbet berrak olsun diye uğraşırken soğuk bulanıklığı (chill haze) nedeniyle daha bulanık biralarınız olur.

30 dakidada 25 C altına düşürün, şerbetin bulanıklığına takılmayın.

@mehmetmurat

5 Beğeni

Selamlar,
berraklık takıntım yok sadece ilk şerbet özelinde yazdım. Hatta hafif buğlu birayı daha çok seviyorum :slight_smile: Teşekkürler cevaplar için.

2 Beğeni

Balkon konusunda botulizme de bir göz atın isterseniz.

4 Beğeni

Kalsiyum eksikliği de kalıcı bulanıklık sebebidir. En az 50ppm sülfat ya da klorür tuzu atmayı unutmayalım.

2 Beğeni