Şerbet Berraklığı

Kullanacağımız suyun değerlerine göre değişmez mi bu?

Musluktan akan sularda da şişeyle aldıklarımızda da kalsiyum oranı zaten genellikle çok düşük oluyor. 50ppm daha katarak aşırı kalsiyum konsantrasyonuna sebep olmak hemen hemen hiç mümkün değil. Ama 50ppm’in altında kalmak kesinlikle problem.

1 Beğeni

Merhaba,
Ben mayşelemeyi ocak üstü kazanda yapıp süzme işlemini kova üzerine oturttuğum malt sepeti ile yapıyorum. İlk süzdüğüm ve kovada toplanan şerbeti malt yatağı iyice oluşmuş malt sepetinden temizlediğim kazana bir kere daha süzüp üzerine yağmurlamayı yapıyorum ve oldukça berrak bir şerbet elde ediyorum. Süzme işlemi biraz uzuyor belki ama buna değiyor.

1 Beğeni

Burada yazılanları yapmayın, bu vatandaş kendi tecrübelerini doğru olduğunu düşünüp yanlış tavsiyelerden vazgeçmemekte, uyarılarımıza rağmen de bunu yapmatan vazgeçmiyor @mehmetmurat

2 Beğeni

“-Ben neyaptıysam o berraklıkta şerbet elde edemedim. Sizler de durum nedir? Ben mayşelemeyi torba ile yapıyorum.“

:point_down:

Bier selber brauen, so wird’s gemacht! Ein Tag im Braukeller.

“-Bunun dışında serpantin kullanıyorum ancak çok memnun kalmadım. Test akım soğutucuya geçeceğim am onun da kurulumu biraz gözümü korkutuyor.“

:point_down:

(13.11dk)

@mehmetmurat

Bu arada arkadaşlar ben berrak bira yapabiliyorum. Konu başka yerlere gitti. Sadece şerbet berraklığından bahsetmiştim. Yani mayşelemeden sonra aldığımız ürün beraklığıydı.

6 Beğeni

2021-22 sezonunda yağtığm biralarda sürekşi fazla dip totusu ve bulanıklık sorunu yaşadım.

• Şebeke suyu kullanıyorum, buna bağlı olarak acaba bulanıklığım artıyor olablir mi…
  • Verimim artsın diye maltları biraz fazla kırmaya başlamıştım…
  • Kaynatma sonu veya kovada herhangi bir çökeltici kullanmıyodum…

22-23 sezonunda bu konuda iyileştirmeler yapmak üzere çalışmalara başladım…

coldcrash için dolabım olmadığı için havalar soğuyunca jelatinli kovayı balkonda bekletirim diye düşünüyorum…

başka yapabileceğim dikkat etmem gereken tavsiyeniz var mıdır…

2 Beğeni

Jelatin çok iyi sonuç veriyor. Öyle çok soğutmadan da iyi sonuç alınabiliyor.

1 Beğeni

Kaynatma sonunda kovaya alırken süzerek alabilirsiniz.
Zaman her şeyin ilacı bi de.

2 Beğeni

Yerçekimi de en sevdiğimiz berraklaştırıcılardan diye ilave yapayım :slight_smile:

6 Beğeni

Merhabalar.
Ben tam tahıl ile büyük 20 litrelik tencerede BIAB yöntemi ile mayşeleme ve kaynatma yapıyorum. Aldığım mayşe hep bulanık oluyor.
Kaynatmada şerbetçi otlarını torba ile atıyorum. Soğutmada bakır serpantin kullanıyorum. Bir musluk olmadığından kaynatma sonu tüm tencereyi yukardan kovaya yavaşça boca ediyorum hem de oksijen vermiş oluyorum kendimce. Yaklaşık 13-14 litre ürün elde ediyorum ve sadece ben tükettiğim için bana yetiyor.

Sorum şu, Biersol vb çöktürücü ürün kullanmama rağmen dip tortusunu ayıramadan döktüğümden ürünün berraklığına etkisi olur mu? Dökerken dibinde 1 litre bırakmalı mıyım? Veya kova içinde de çöker mi?
Aslında şişelerken çok berrak oluyorlar ama illa dolapta soğuturken chill haze oluyor.
Tavsiyelerinize açığım.

Hızlı soğutman gerekiyor. 27 C lere hızlı bir şekilde soğutmalısın.

1 Beğeni

15-20 dk içinde soğutuyorum. Yeterli mi?

15-20 dakika yeterlidir. Ama chill haze ana nedeni yavaş soğutmadır. Buğday birası ise zaten bulanıktır. Aksi halde başka nedeni olmalı.

1 Beğeni

Biersol çok işe yaramıyor karregennan ya da whirlfloc tablet kullanın

2 Beğeni

hocam karregennan aldım kullanmaya çalışıyorum. 25 lt mayseye 5 gr kadar sıcak suda eritip kazana döküyorum son 10 dakikada… ama karregennan elimdeki cezvede topaklanıyor, tam erimiyor… dolayısıyla mayseye girince etkisi oluyor mu emin olamıyorum… dikkatimden kaan bir nokta mı var?

Soğuk suda açın önce sonra kazana dökün hocam

3 Beğeni

Benim çözümüm şişeleme yapmadan önce birayı fermentasyon kovasından başka bir dolum kovasına almak. Bu sayede fiziksel bi ayırma yapıyorum tortudan dibinde azcık kalıyo onu da şişelerden biraz dikkatli olunca şişeye hiç tortu bişey geçmiyor.

1 Beğeni

Kaynatma sırasında hot break’te oluşan köpüğü alıp atmak da tavsiyeler arasında yer alıyordu.

5 Beğeni

Biramarket de satılan gold pilsner hazır kitini hazırladım.
Ürüne ait bağlantı adresi:

Hazır kit olduğu için tam tahıllı yapım değil biliyorum. Ama berraklaştırma konusu olduğu için buraya yazdım.

Sonuçta bulanıklığı olduğu için berraklaştırmak istedim.
Kimine göre hazır kitler için berraklaştırma yapılmasına gerek yokmuş.
Yinede bana bulanık geldiği için berraklaştırma için sığır jelatini kullandım.
Berraklaştırma için önerilen 3 günlük bekleme süresi devam ediyor.
Sonucu hâliyle daha bilmiyorum.

1nci Soru:
Sığır jelatini, şişeleme den önceki çözüm ama hazır kitlerin hazırlanış işlemi için en başında bir çözüm yolu var mı?
Hazır kitler de reçine kıvamında olan şerbetin sıcak suyla çözülmesi sırasında içine bildiğiniz herhangi bir berraklaştırıcı eklenerek berraklaştırma yapabiliyor muyuz?

2nci Soru:
Fermantasyon işlemini plastik damacana da yapıyorum. Kova ya da başka bir şey değil.
Berraklaştırma için ayrıca plastik damacana dan başka bir damacana’ya tortu ve maya olmaksızın aktarımını yaptım. Daha berrak oldu.
Lakin fermantasyon yaptığım damacana da aktarım sırasında içindeki basınç dengesizliği yüzünden plastik damacana ezilip büzüldü.
Bu durum aktarımı bayağı zorlaştırdı.
Bundan dolayı bir dahakine “cam damacana” kullansam aynı sorunla karşılaşırmıyım? Cam damacana, plastiğe göre çok daha dayanıklı.

3nci Soru:
Bu hazır kit de fermantasyon sırasında az miktarda ve küçük gruplar halinde köpüğe benzer sanki mantarlaşma oluyor?
Köpük mü yoksa mantar mı; ayrımını yapamadım, zor.
Eğer ki; mantar ise bira da bozulma oluşturur mu? Ve neden dolayı mantarlaşma olabilir?

1 Beğeni