Şerbetçiotunun Ömrü Ne Kadardır?

Herkese selamlar, sevgiler. Forumda ve internette aramalarım sonucu bulamadığım bir konuda başlık açmak durumunda kaldım.

Buzluğun derinliklerinde sağlam ancak vakumsuz şekilde paketlenmiş 2020 hasadı şerbetçiotları olduğunu fark ettim. En önemli soru sizce hala kullanıma uygunlar mıdır ?

İkinci sorum biraz daha kit biracısına yakışır; şerbetçiotlarının bir kısmı da bilecik gold, maalesef TT yapmıyorum, bununla dry hop yapılır mı sizce ? Yapılmazsa nasıl değerlendirmemi önerirsiniz ?
Şimdiden herkese teşekkürler.

3 Beğeni

Bu konu biraz karışık ve işin içine kişisel yaklaşımlar ya da fiziksel özellikler girdiği için tek bir doğru cevap bulmak kolay değil bence.

Daha önce eski otları kullandığım ve çok kötü olmayan sonuçlara ulaştığım oldu.

Halen acılık için kullandığım Bilecik otu da minimum 3 yıllıktır muhtemelen.

En verimli kullanımı acılık vermek için olacaktır diye düşünüyorum. Bilecik otları çok aroma veren otlar değil -ya da en azından ben öyle değerlendiriyorum, bkz. ilk paragraf- ama başka türlü kullanamıyorsanız kuru hoplatma için kullanabilirsiniz bence.

2 Beğeni

Söylenen Alfa asit oranını her yıl 10% düştüğü. Ben hesaplamaları o şekilde yapıyorum

3 Beğeni

Ufukta bir tam tahıl görünmediğinden bende bol miktarda kullanarak kuru hoplatma yapayım diye düşünüyordum açıkçası

1 Beğeni