Serpantini Nereden Satın Alabilirim?

merhaba arkadaşlar. tüm siteleri araştırdım fakat hiçbirinde serpantin ya da ters akım soğutucu yok. bunları bulabileceğim bir instagram hesabı ya da bildiğiniz başka bir satıcı mevcut mu? herkese iyi geceler.

Alternatif olarak eşanjörde bakabilirsiniz bence. Hem daha küçük daha az yer kaplar hem de tek seferde kovaya alma imkanı veriyor.

6 metre serpantin var elimde. Zafer doğan yapımı. 450 ye verirrim. Jet30 aldığım için onunkini kullanıyorum. Bu boşta.

Olur nerede yasiyorsunuz?

2 Beğeni

Hocam yeni basliyorum esanjörü hic duymamistim :slightly_smiling_face:

hazır bulamıyorsan sanayide kendin de yaptırabilirsin bi tane bakır boruyu büktürcen çok düzgün olmaz ama aynı işlevi görür bi de üstünü kalaylattırmayı ihmal etme kalay çok önemli
hazır satılan bakır serpantinler kalaylanıyor mu bilmiyorum
eşanjörler iyi ama biraz pahalı açıkçası

2 Beğeni

Serpantin Hala duruyor mu?

Malesef durmuyor.(20 karakter)

Ben de bu şekilde kendim yaptırdım ama neden kalaylanması gerektiğini anlamadım.

Bakır kararıyor ve hoş bir görünümü olmuyor bir de oksitlenirse sağlığa zararlıdır.

O yüzden kalaylatmak mı gerekiyor? Bakır serpantini kalaylatan görmedim de.

2 Beğeni

Abi iyi temizler ve kullanmadan önce kaynar su ve limonla temizlersen ve kararması senin için sorun değilse kalaya gerek yok ama yaparsan da daha sağlıklı

Daha önce kalaylanmış bir serpantin hiç görmedim.
Hatta bundan bahsedildiğini de muhtemelen ilk kez görüyorum.

3 Beğeni

Ben eski bakır serpantinimi kalaylatmaya götürdüğümde serpantini açmadan yapamayacaklarını söylemişlerdi. Açtıktan sonra da kalayın çatlama ihtimalinin çok yüksek olduğunu.
Bakırın yumuşak olduğu için bükümü kolay. Hatta ben serpantinimi 10 litrelik su şişesine sararak gayet düzgün bükmüştüm.
Bakır serpantin çeliğe göre daha hızlı soğutuyor aslında. Sadece kullandıktan sonra temizleyip hemen kurutmak gerekiyor, yoksa oksitlenme riski artıyor.

1 Beğeni

Peki serpantini ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Ürün ömrü açısından soruyorum.

Ek olarak, çelikle kıyaslarını araştırırken böyle bir şey okumuştum.

https://www.morebeer.com/questions/144
Bakır boru içinde az da olsa çinko varmış ve soğutma sırasında ısınan bakır borudan şıraya geçiyormuş. Çinko da mayanın gelişimi için yararlı olduğundan bakır serpantin kullananlar için ufak bir artı olarak bahsetmişler. Kalaylanırsa bu da mümkün olmayacaktır.

2 Beğeni

1 sene kullandım, makine küçüktü serpantin de 6m idi, kompakt makineye geçince beraberinde serpantin aldım. Hatta hâlâ duruyor, şarapta kullanıyorum.

1 Beğeni

Biz eskiden yer sofrasında bakır bir sini üzerinde yemek yerdik ve ekmeğimizi siniye bıraktığımızda büyükler hemen bizi uyarırdı. Ekmeğini al yoksa bakır çalar derlerdi. Kalaylanmayan bakır zehirliyormuş o yüzden böyle diyorlardı bize.