Şırada Bakteri & Botulizm

Hazırladığım şırayı buzdolabında 10 derecede 4 gün kadar maya atmadan boşta bekletmiştim. Fakat 4. günde fermenterin şişmeye başlamasının da verdiği tedirginlikle koku ve tat kontrolü yaptım. Normal şerbetçiotlu şıra kokusuna ek olarak gaz çıkarılmışçasına bir koku vardı. Tat kontrolünde ise çok bir tahribat yoktu. Yıkanmış mayamın da 5 aylık olmasından hareketle mayayı ekleyerek mayalamayı başlattım. Tabi mayayı eklemezden önce şırayı oksijenlendirmek amacıyla çalkaladım. Normalde çalkaladığımda hiç şişip gaz çıkarmayan şıra bu sefer çalkalayınca fermenteri şişirmeye ve hafiften gaz çıkarmaya başlamıştı. Yine de mayayı ekleyip süreci başlattım. Şu an fermantasyonun beşinci günündeyim ve mayalamanın gayet sağlıklı devam ettiğini gözlemliyorum. Böyle bir şey başından geçen ve tecrübe etmiş bira ustaları var mı? Görüşleriniz nelerdir? Teşekkürler.

Mayşeyi kovada fazla bekletmeden mayayı atmalıydınız. 4 gün içinde 10 derece bile olsa bir şekilde dışardan farklı mayalar (vahşi de olabilir) kovaya girmiş ve fermantasyonu başlatmış. Kovayı çalkaladığınızda mayşe içinde o ana kadar fermantasyon sonucu oluşan karbondioksit kovayı şişirmiş. 4 gün sonra eklediğiniz maya umarım canlıdır, çoğalmıştır ve önceden işine başlayan mayaları bertaraf eder. Bu andan sonra mayalanmanın veya fermantasyonun devam etmesi normal. Bir şekilde mayalar (hangisi olduğunu bilemem) bir şekilde işlerine devam ediyor. Sonuçta koku ve tad olarak uygunsa problem azalmıştır sanırım. Bekleyip göreceksiniz. Böyle bir şey başından geçen ustalar olduğunu sanmıyorum. Çünkü kişi usta ise, fermentöre mayayı fazla bekletmeden koyar.

5 Beğeni

Mayam fazlasıyla canlıydı evet. Şu an hava kilidindeki fokurtudan yanığımsı-mısırımsı bir koku gelmekte. Umarım sonu iyi biter. Normalde şırayı bu kadar süre bekletmezdim fakat iş güç, koşuşturma derken hikâye biraz gecikti bu sefer. Atıfınız için teşekkürler. Sanıyorum ben usta olma yolunda ilerleyen amatör bir bira hobicisiyim :smiley:

2 Beğeni

Konu hakkında bir şeyler hazırlama niyetim var aslında. Olabildiğince hızlıca mayalamak en sağlıklısı. Botulizm çok ciddi bir risk, bu durumda ne yapmak daha sağlıklı karar vermek zor. Tabii ki zahmetli bir süreç ve insan kolay kolay gözden çıkarmaz ama riske girmemek daha doğru olur sanki.

Not: Botulizm riski hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan yazıyorum korkarım.

1 Beğeni
1 Beğeni

İlk dolaba koyduğunuz anda ve 4 gün sonra maya eklemeden önce o.g. ölçümü alındıysa bu değerlerle daha kesin yorumlarda bulunabilir. İkisi aynı ise sorun yok denilebilirdi belki, ama 4 gün sonra okunan değer düşmüşse kesin olarak bir şeylerin fermantasyonu başlattığı netleşirdi.
Bu verilere sahip miyiz?

1 Beğeni

Evet. 4 gün öncesi ve sonrası og 1062 idi.

Söylediğinize göre hava çıkışı ve kovada şişkinlik bir fermentasyon başlangıcı belirtisi. Dikkatli olmakta fayda var.

1 Beğeni

Yukarıda adresini verdiğim dokümanda 1,5 günden fazla beklemiş mayşelerde risk söz konusu olduğundan bahsediyordu. Tamam, bu da bilimsel bir şey değil, öylesine denk geliğim bir yazı falan ama risk almayın derim.

5 Beğeni

Bununla ilgili nasıl gelişmeler oldu merak ettim…

2 Beğeni

Henüz fermenterde 0 derecede bekliyor. Bu hafta üşenmezsem şişeleme yapacağım. Sonucu ben de merak ediyorum. Bilgilendirme yapacağım. :slight_smile: :raised_back_of_hand:

1 Beğeni

Hangi stil biraydı bu. Neredeyse beş ay kovada beklemiş :thinking:

1 Beğeni

Pilsner. Bahaneyle lagering de yapmış olduk. :slight_smile:

SONUÇ

İki hafta şişede beklettikten sonra bir adet tadım yaptım. Sonuç her zamanki gibi standarttı. Herhangi bir kötü lezzet, etki söz konusu değildi. Şişeleme aşamasında şıranın ve mayanın durumu da gayet normaldi. 1054-1012 başlangıç bitiş gravitesi ile gayet seyrinde bir süreç olmuş ve herhangi bir problem yoktu. Gazlanmada da herhangi bir sorun olmadı. Ayrıca iki şişeyi skunky yaparak da denedim. Şerbetçiotunun o güzel baharatsı koku ve lezzetini de alabildim. Süreç gayet sorunsuz ve seyrinde tamamlandı. Afiyetle… :slight_smile: :raised_back_of_hand: :beer: :beers:

1 Beğeni

Afiyet olsun ama bu konu kritik ve çok dikkatli olmak lazım. Tadından kokusundan anlaşılabilir mi inanın bilmiyorum. İlk fırsatta bunu da araştırmak lazım. :beers:

1 Beğeni

Botulinum toksininin tadı yok

1 Beğeni

Doğrudur. Bundan kaynaklı herhangi bir sağlık sorunum başlarsa onu da belirtirim. Saygılar… :slight_smile: :beers:

Türkiye Cumhuriyeti kanunları bahsettiğiniz uygulamaya izin vermemektedir ve bahsettiğiniz uygulama da bu forumun konusu değildir. Bu yüzden gönderinizi değiştirdim.

Anlayışınız için teşekkürler.

@BoBo

Tamam Bobo sorun değil. Kusura bakmayın :slight_smile:

1 Beğeni

Hiç sorun değil.
Teşekkürler.

2 Beğeni