Sirke 101: Adım Adım Sirke Yapıyoruz

İlk sirke deneyimim. Üstünde böyle bir tabaka oluşmuş normal değil demi? :sweat_smile:

Buna kef diyorlardı sanırım. Bir süzgeç yardımıyla bunu günlük olarak temizleyin, bir süre sonra sirke anası oluşunca bunlar oluşmaz.

1 Beğeni

Su seviyesi tanelerin altına inince oluyor öyle, @EmrU nun da dediği gibi birşey olmaz. Bir sonrakinde olmaması için turşularda kullanılan plastik bastırma aparatından kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Bir sirkeci olarak antioksidan özelliği yüksek hibiskus sirkesini denemenizi öneririm.

1 Beğeni

Nasıl yapılır bu iksir?

1 Beğeni

Hocam kusura bakmayın uzun süredir online olmuyorum yoğunluktan dolayı. Ben genelde hibiskus ve alıç ile yaparım alıçların çekirdeğinin içeriğini bilmediğim için kırmam sadece dış kısmını hafif ezerim. Normal yöntemle aynıdır. Sirke anası kullanırsanız tercihen o da olur. Ya da 50 hibiskus, 100 gr alıç, 1 lt temiz içme suyu, tercihen birkaç bakliyat tanesi ben genelde nohut kullanırım, varsa sirke anası da kullanılabilir. Bir tatlı kaşığı şeker ve bir tatlı kaşığı tercihen himalaya tuzu.

3 Beğeni

Sağlıklı ve sirke anası olduğundan emin olduğum bi sirke anası edinemedim ya hâlâ!

Bahçenin üzümlerinden yaptığım üzüm sirkesinde kef oldu, 10 günde bir toplamakla meşgulüm bu aralar. Son süzme sırasında yarım bardak da eski sirkeden ekledim. Dün bir kısmını kahve kâğıdı ile süzdüm ama değişen bir şey olacak mı bilmiyorum.

1 Beğeni

20 tane falan sirke anası var, unutmazsam getireyim.

1 Beğeni

Hay yaşa yaaa…
Daha önce sağ olsun @magunay getirdi ama kendisi getirdiğinin ne anası olduğuna emin değil. :slight_smile:

Ve evet, @magunay, bunu sürekli tekrar edeceğim.

1 Beğeni

O zaman Sirke Müren’den dinleyelim…

2 Beğeni

Ahhahhahahahhah!
Çok komik laf olmuş, sesli güldüm. :slight_smile:

1 Beğeni

Alıç bulabiliyor muyuz? Yani 15 güne kadar olsa da olur :slight_smile:

1 Beğeni

Haftaya yürüyüşümüz var. Musa dağı ya da meydan tarafındaki dağ taraflarında olacak. Denk gelebildiğim kadar koparmaya gayret gösteririm. Ben ağacı komple sövüşlemiyorum. Bazı kuşlar menengiç alıç vb. Yemişleri seviyor ve yoğunlukta tüketiyor.

1 Beğeni