Şişe ve Fıçı Yıkama Sistemleri ve Yöntemleri

40 şişeyi içine alabilecek suya litre başına 3-5 gram koyup şişeleri gece boyu bekletmek yeter herhalde.

Edit: Pardon, soruyu tam anlamadan cevap yetiştirmişim. Öyle bir sistem için, etikette önerilen 7.5g/l konsantrasyonu daha uygundur herhalde ama @Alpayc 'nin vereceği cevap daha önemli tabii.

1 Beğeni

Ben de etikette önerilen oranı kullanıyorum, yeterli oluyor.

Selamlar. Bende birçok zihni sinir puroceden sonra çözümü şişeleri emekli edip fıçı sistemine geçmekte buldum. Hem dolumu hem temizliği kolay. Biberon temizleyici ve bulaşık süngeri ile tertemiz oluyor.

2 Beğeni

Ben biberon temizleyici deterjanı bardak temizliğinde kullanıyorum. Hem kalıntı bırakmıyor hem de bira köpüğüne olumsuz etki etmiyor.

4 Beğeni

Peki şişe temizliğinde ne kullanıyorsunuz @Msk?

2 Beğeni

Konuşmama hakkımı kullanıyorum, söz sükutsa gümüş altındır :slight_smile:

3 Beğeni

Tehlikeli sular :slight_smile: olabilir, susma hakkı mahfuzdur

2 Beğeni

Merak ettim, tırtıklı bardakta da işe yariyor mu :slight_smile: ?

6 Beğeni

Yarar yaramaz mı, tırtık kalmıyor.

4 Beğeni

İşte en doğru noktaya vardı iş, en sonunda. :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar aklıma takılan bır durum var…Yabancı sitelere göz atıyordum dün ve bazı yorumlar okudum şişede kalan su damlacıklarından bile sıkıntı oluşabiliyormuş
.Tabi milyon ihtimal var ama bunlardan biri bu olay imiş.Olabilir mi ?
Ben 2 seferdir şişeleme yapacağım hafta şişeleri önceden fiskiye pbw yapıyorum sonra su ile doldurup beklemeye alıyorum ,toz kir şişe içinde kalmasın diye .Şişeleme yapacağım gün ise suyu boşat,fiskiye pbw yap,matkap fırça yap ,durula ,fiskiye starsan şişe ağacı bekleme ve şişeleme .Yani şişe ağacında bekleme işini en son yapıyorum.
Şişeleri kullanacağım zamana kadar su içinde bekletmenin gereği var mı bilmiyorum ama içim o şekilde rahat ediyor.

1 Beğeni

Şişe temizliği için bir çok şey yapıyorsunuz düşününce güzel bir şey gibi görünüyor. Fakat şişeleme yapacağınız güne kadar suda bekletmek çok doğru bir şey değil. Şişe içerisinde beklemiş su tam da üreme ve çoğalma yeri.

2 Beğeni

Hele ki az veya çok PBW kalıntısının varlığı pH’ı yaratık istilasına daha da avantajlı hale getirebilir. PBW gibi herhangi bir bazik çözeltiye maruz kalmış yüzeyleri uzun süre saklamak için asidik bir durulamadan geçirmenin faydası vardır. Başka bir deyişle hiçbir şeyi starsan’lamadan bırakmamak lazım. Haydi her yüzey için kıymetli starsan’a kıyamıyoruz diyelim, bazik kalıntıları nötrleştirmek adına düz fosforik asit fısfıslamak da bir yöntem olabilir.

Bu konunun daha başlarında uzun süreli şişe saklama yöntemimden bahsetmiştim. O şekilde sakladığım şişeleri doğrudan kullanmaktan dolayı şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım.

3 Beğeni

Altı yıldır şişelere tek yaptığım işlem şu. Şişeler hep kendi aldığım sıfır şişeler oldu. Gittim tekele aldım biramı 2021 yıl başı öncesi son buldu bu işlem. Hep kendi şişelerim oldu yada arkdaşlarımın alıp geldiği şişeler oldu. İçi dolu şişeler yani. Aldık içtik. Hemen anında 3-4 defa çalkalarım sonra full doldurur çeşme suyu ile 1 gün bekletirim. Sonra etiketini söker kaldırırım. Dolum günü duşta kaba temizliklerini yaparım nede olsa evin içinde tozlanıyorlar. Sonra starsan yapar atarım bulaşık makinasına. 75 derecede 45 dk yıkatırım ve dolum işlemi başlar. Şu ana kadar bir kere olsun en ufak sorun yaşamadım.

2 Beğeni

Arkadaslar merhabalar yeni bir baslayan olarak fici sistemi ile ise baslamak istiyorum. Yuzeysel genel bir bilgim var ficilama hakkainda.bana sistemin temini konusunda yardimlarinizi rica ederim. Uyhun foyatla tum sistemi nerden bulabilirim? Tesekkurler

öncelikle size forumu detaylı okumanızı öneririm. herkes kendi deneyimlerini bir bir paylaştı.

1 Beğeni

O zaman iş çıktı yine desenize.2 gündür suyun içinde bekleyenler hemen boşaltılacak.Sanırım 2 günde bir şey olmaz artık :grinning_face_with_smiling_eyes: Ben PBW kalıntısı kalmasın hem şişe içine beklerken bir şey olmasın diye bu yöntemi yaptım.Hata imiş.Hemen davranıyorum.O zaman sanırım folyo ile kapatılacak şişe ağızları.

Başka bir konuda fikir danışıcam fakat forumda doğru yeri bulmam nedense zor oluyor. Kovamda 2. Kurulumu yapicam ilikinden sonra güzelce temizledim fakat musluk conta sökmedim farklı tavsiyeler var. Söküp temizlenmeli ve gerek yok diye. Dizinlerin fikri nedir acaba ?

Mikroorganizmalar için gıda sayılabilecek her türlü kalıntının biriktiği girintiler potansiyel kontaminasyon riskidir. Doğru olan, sökülebilecek herşeyi dağıtıp öyle temizlik yapmaktır. Temizlikten sonra da sanitasyon sıvısı uygulayıp ıslak ıslak geri toplamak gerekir.

7 Beğeni

Muslukları sökmeyi planlıyorsanız sıcak suda biraz bekletip öyle sökün ama… Ben iki tane kırdım. :slight_smile:

2 Beğeni