Şişede Gazlanma İçin Kesme Şeker

Burada bulunsun…

7 Beğeni
5 Beğeni

Arkadaşlar mrb yanlış bir hesap sonucu 50 CC lik şişelere 1 buçuk küp şeker yaklaşık 3.60 Gr lik küp şeker attım kılavuza göre eksik oldu ne yapmalıyım? kapakları açıp şeker eklesem mi böyle kalsami

Yaptığınız bira tipini bilmiyorum ama 3.60 gr şeker bir çok bira tipi için çok da az sayılmaz, mutlaka gazlanma olacaktır (normalden biraz daha uzun sürebilir). Ben bir kez şişelere şeker atılması unutulması durumu ile karşılaştım, kapakları açıp şeker atmak biraz uğraştırıyor-köpürme olabiliyor, benim biram olsa bu şekilde bırakırdım.

4 Beğeni

cevabınız için teşekkür ederim yaptığım bira pilsener birası.Sizin tavsiyenizden anladığım normalde bir hafta süren şişeleme süresini biraz uzatsam çözülecek bir sorun gibi görünüyor

2 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

• huniyi star san ile yakayıp 4gr ölçeğe denk gelen toz şekeri huni ile şişeye ekliyorum. Yeterince hızlı oluyor.

• bekleyen bira güzelleşir… genelde…

• şu ana kadar gazlanmayan sadece bir kurulum oldu. Onu da kendim kaynatmıştım, çoğunluk gazlanmadı. Hatırladığım kadarıyla kovada biraz fazla beklemişti.

• Gazlanmayı hızlandırmak için şişeyi günde 1-2 defa çalkalayın.

• ale tarzı, yani karakteri daha yüksek olan biraları az gazlı içebilirim, benim için sorun teşkil etmiyor. Ama pilsner gazsız gitmiyor.

• 33cl yada 50cl kişisel tercihtir. Ben de 1lt’lik kola şişelerinden 4-5 tane dolduruyorum, geri kalanı 50cl cam şişeye. Açıklamasını bilmiyorum ama 1lt şişede daha iyi gazlanıyor.

1 Beğeni

Dostum forum da çok yeniyim açıkçası cevabı bana mi yazdın onu bile anlamadım :joy: ben şimdi bu buraların kapaklarını tekrar açıp ekleme yapayım mı yoksa böylece kalsın mi ne dersin o kadar ugrastim yaz geliyor israf olmasın :joy:

Genel olarak ortaya salladım.

Sana tavsiyem. 3-4 şişe bir kenara ayır, bunları ara sıra salla, günde bir filan. 10uncu gün civarında bir tanesini at buzdolabına, soğup tortusu çökünce aç ve dene.

1 Beğeni

Oksidasyona hassas bir damağınız var ise şişeleri sallamaz/çalkalamaz iseniz daha iyi olur bence.

Bir iki hafta içerisinde biralar tüketilecek ise bir sorun olacağını sanmıyorum ama aksi halde oksidasyon daha çabuk biranın lezzetini bozacaktır.

Zaten bu sıcak havalarda, şişe içerisinde yeterli mayanın olduğunu kabul edersek o bira her koşulda gazlanır bir haftada.

Merhaba, hiç dokunmayın. O şekilde 1 ay bekleyebilirseniz güzel bir biranız olacak. Ama 1 hafta sonra 1 tane deneyeyim derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Biralarınızı bir ay sonra görüşmek üzere deyip kaldırın, sallamayın, şeker eklemeyin.

L

Konuya yeni bir boyut kazandırmak istedim…

1 Beğeni

Oncelikle endiselenmeyin, hersey yolunda. Hicbirsey yapmadan beklemeniz yeterli. Bundan sonrasi icin onerim;

Bu hesaplayicida once metric’i secin, sonra amount olarak slse hacminiz olan 0.5 yazin. Istediginiz CO2 miktarini da, alttaki turlere gore verilmis tablodan belirleyip girin.
Sizinki gibi bir Bira icin max deger olan 2.7 vol degerini girerseniz sise basi seker miktarini 3.7 gr verdigini goreceksiniz. Yani koydugunuz seker, tabii “kitaba uygun” olarak, maksimuma cok yakin.
Sonuc olarak boyle seyler kisisel tercihe bagli tabii ama, lambic filan gibi bir tur yapmiyorsaniz, belirtilen 4 - 5 gr, hatta daha cok seker bence cok ama cok fazla.
P.S: Biranizin siseleme anindaki sicakligi, icinde cozunmus CO2 hacmini, dolayisiyla koymaniz gereken seker miktarini belirleyeceginden, bu degeri de girmeyi unutmayin.

3 Beğeni

Ooh. Kilosu dörtyüz liraya şeker.

4 Beğeni

eh be abi, iyi yazmışsın, hoş yazmışsın da; bir de bu sorunu belirten ilk postun tarihine baksaydın ya.
Uzunca bir zaman forumdan uzak kalmak, tel ekranının küçüklüğü falan filan. Yani benim için şimdi adını vermek istemediğim birileri artık hepten bunadı filan derse katiyen inanmayınız.

7 Beğeni

Evet Abi, onun üzerine 2 kurulum yapılmıştır :slight_smile:

2 Beğeni

Ay hepten bunadı bazıları…

3 Beğeni

Selamlar, benim benzer bir sorunum olduğu için bu konuya yazıyorum.

Şiseleme şekerini bir miktar kaynar suda eritip soğuttum. Soğuyan sekerli suyu ve fermantasyonu tamamlanmış mayşeyi 2. Kovaya aktardım ve şişeledim.
Şişelemeyi bitirdiğimde kovanın dibinde kristalize olmuş sekerlerin kaldığını farkettim. Yani şekerli su homojen bir şekilde karışmamış.
Biraları az miktar şeker şişelemiş olabilirim. Maltbox buğday kitini kurmuştum.
Şişeleri açıp kesme şeker atmam gerekir mi sizce?
Bir de açtıktan sonra aynı kapakları mi kullanacağım?

Merhaba, şişeleri açıp şeker eklemek daha kötü sonuçlar doğurabilir. Muhtemelen aşırı doymuş çözelti hazırladınız ve soğutunca bir miktar şeker çökeldi ve siz fark etmediniz, kaldı ki fazla şekerin çökeldiğini sanmam, bence hiç karışmayın…

2 Beğeni

Bence de şişede daha uzun süre bekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

1 Beğeni