Şişede Gazlanma İçin Kesme Şeker

Ben örnek vermiştim mantık argümanıza karşı zira ben
fıçıdan genelde 25 cl bardakla içiyorum. BANA göre keyiflisi ve mantıklısı bu.

Siz bildiğiniz gibi yapın, öneride de bulunun tabi fikrinizi de belirtin ama bir BENCE ekleyin cümlelerinize. Kesin ifadelerde bu budur, şu mantıksızdır doğru değil NAÇİZANE.

9 Beğeni

Bir ben geçemedim şu fıçıya :wink:

5 Beğeni

Siz sanırım kit üretimi yapıyorsunuz. Ve ezberiniz o şekilde olduğu için öyle yazıyorsunuz. Ben tam tahıl yapıyorum, her partide ortalama 11-12 lt bira çıkarıyorum. Daha çok enerji harcadığımı kim söyledi size ?

Ben tüketimime göre üretim yapıp istediğim ebatta şişeleme yapmaktan memnunum. Siz niye beni sorguluyorsunuz anlamadım. Kendi bildiklerinizi mutlak doğrular gibi yazmayın lütfen ! Herkesin kendi yordamı var.

9 Beğeni

Bu kafayla gidersek, herkes aynı türde örnekler çıkarır, bu da hobiyi baltalar. O zaman herkes Pale Ale gibi daha rahat yapılacak biralar kaynatsın, herkes kveik maya kullansın, kimse lagering için beklemesin, kimse farklı tarzlar denemesin, en zahmetsiz neyse herkes onu yapsın. Biz burada bunun peşinde miyiz, yoksa istediğimiz türün örneklerini kendi tüketim şeklimize göre en güzelini önümüze çıkarabilmenin mi? Ben 50 cl falan kullanmıyorum, kullanana da niye kullanıyosun diyemem. Daha çok şişe temizliyomuşum, kim karışabilir? Birasını yavaşça ve ılıtmadan içmek isteyen bir insanın 33 cl şişe kullanmasından daha doğal ne var? Sizin mantığınızla bakarsak küp şeker yerine toz şeker kullanmak da emek israfı, e burda kendinizle çelişmiyor musunuz?

9 Beğeni

Merhaba, neden kişilerin kendi tercihlerinde bir mantık arıyorsunuz onu anlamadım açıkcası. Kişi ister fıçılar ister 20lik şişelere dolum yapar. Vakit konusu tamam ama bu yaptığımız hobi kişi nasıl yapmaktan hoşlanıyorsa o şekilde devam eder.

3 Beğeni

Biri vardı ciğerci mi ciderci mi ne o geldi aklıma :slight_smile:

2 Beğeni

Yok bu durum tamamen tıklanma ile ilgili. İki kere tıkla, istediğini söyle. Yutubırlara kaldı hayat ama farketmediği şey buradakiler okuyor ve sorguluyor.

4 Beğeni

Ben hala nacizane ilk bira yapım setinden kalma 3 hazneli ölçeği kullanıyorum, aslında kesme şeker alıcam diyorum her seferinde 1000/360-1000/405 mi hangisini almam gerekiyor? diye hesap kitap yaparken her seferinde kendimi 3 kollu ölçekle şişeleme yaparken buluyorum.

İşin aslı sorsanız litrede kaç gram şeker konulmalı hala bilmiyorum, bakıyorum istediğim gazlanma oluşmuş zaten o saatten sonra iki hafta bile dayanmıyor bira. Fazla gazlanma olursa da “beh beh ne köpüklü olmuş diye…” kendimi avutuyorum.

4 Beğeni

Öncelikle şunu söylemek zorunda hissediyorum kendimi ki admin şeklindeki hitabınız hoşuma gitmiyor. Admin olmadığımdan ya da bir adım olmadığımdan değil de, bu şekilde hitap etmeniz bence hoş değil. Sonuç olarak teyzenizin kızı değilim ve size de buna benzer şekillerde hitap etmiyorum; bundan sonra dikkat ederseniz sevinirim.

Başkalarının ne yaptığı beni çok bağlamıyor ne yazık ki. Kişisel tecrübelerimin bana söylediği, her ne kadar pek çok farklı kereler aksini söylemiş olsam da [ki anlayan da anlıyor] bira yapımının sabır işi olduğu ve üç defa salla gibi her durumda geçerli olan önerilerin her zaman doğru olmadığı yönünde. Ne bileyim, iki kere sallasak olmayacak mı yani?

Ben küp şekerin içindeki kimyasallardan bahsetmenizi ve bunların benim kabul edeceğim şekilde ispatlamanızı bekliyorum. Hangi kimyasallar var işin içinde? Bana zarar verecek maddeler hangileri? Toz şekeri küp şekerden daha sağlıklı kılan ne? Toz şekerde olmayan ve küp şekerde olan kimyasallar hangileri?

Küp şeker kullanarak kendimizi hangi şekillerde tehlikeye attığımızı açıklamanız lazım yoksa yazdıklarınızın tümü ve hatta bundan sonra yazacaklarınız da çöp statüsünde olacak.

Bunlara yanıt bekliyorum.

10 Beğeni

@anon20317985 Anıl bey, youtube videosu izlendiğinde küp şekerin, toz şekerin su ile sıvı (bulamaç) haline getirilip kalıplara döküldüğü ve bu şekilde yapıldığı anlatılıyor. Kullanılan tek kimyasal, kutunun kapanması için kullanılan tutkal ve biz küp şekeri kullanıp kutularını kullanmıyoruz.

9 Beğeni

Bence bir şeyler yazarken yazdıklarınızı okumanız lazım çünkü ben çok anlamıyorum ne dediğinizi.

Ha ben yazarım, anlayan anlasın, anlamayanlar da çaba göstersinler de bir yaklaşımdır ama öte yandan hayatımızın da yeterince değerli olmadığı anlamına gelmez mi bu?

Yani ne bileyim, sizin yeterince özen göstermeden, anlaşılabilir mi anlaşılamaz mı diye dikkat etmeden yazdıklarınızı çözmek için neden zaman harcayayım ki ben?

3 Beğeni

Tam da böyle…

Kuyuya taş atalım, bakalım çıkarılabiliyor mu hesabı…

3 Beğeni

merhaba öncelikle ben kimya mühendisi değilim ve küp şeker yapımının videosunu attım o videoyu izledikten sonra hala kup şeker kullanıcaksanız hiç bir şey söylemiyorum ben bile lise bilgilmden toz şekerden küp şeker yapmak için bagzi maddeler ve prosedürlerden geçmesi gerektigini hatirliyorum. Bu zararlılık olayı yukardada belirttigim gibi belki 1000 de 1 belki 100 de 1. Toz şeker ile 42 tane şişeye koymak 2 dakka falan suruyor. Siz küp şeker kullanın ne diyim ki ? . Toz şeker ( mumkunse dekstroz ) Her türlü küp şekerden fark çok azda olsa daha iyi olacaktır. Bira mayaları dekstoruz daha iyi sindirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıs ve bunu sizde biliyorsunuz o yüzden gazlanma için daha iyi olmucak mi ?. Bu küp şeker olayını neden bu kadar büyüttüğünüzü ve neden kup şeker kullanmak istediğinizi hala anlamamaktayım. İnternette bir sürü video var ve ben izledıkten sonra daha çok tiksindim.

Merhaba tam tahıl yapmak hazır kitten kat ve kat daha zordur ne demek istedğinizi anlamadım ?. Sizce 2 hafta fermantasyon süresini ortalama olarak kabul edersek ve siz 11 12 litre bira yapiyorsanız ve bira mayasıda fermantasyon sonrası dibe çöktüğünü farz edersek ( ortalama 20 litrede 1 litre mayaydi diye hatirliyorum) ancak kovadan dolayi dibtekini almamız çok zor oldugu için kovamızın hacmini ne kadar azaltırsak aslında o kadar az bira alacağız ve bende mümkünse eğer olsaydı 23 litre değil daha çok yapardım ve gazlanma uzun süre surdugu için tek seferde daha çok bira yapar ve olgunlaşmasını beklerdim. Zaten evde yaptıklarımız ucuz oluyor ben 2 ay ilerden gidiyorum yani 60 tane dolu şişem hep oluyor. Sizin mantığınız bana pek worth gelmedi benim kendi fikrim. Teşekkürler

Benim fıçı sistemim olsa daha az hacimlerde içerdim. Benim testlerime göre şişedeki bira 0.1 dereceden tabi bardakda soğutulması lazım. 30 dakkada 3 4 dereceye anca geliyor ve hiç bir şekilde sıcaklık sorunu olmuyor bende tabiki bu şişeleme öncesi şişelerin temizliği çok sıkıcı ve uğraştırıcı bir işlem herkesde bunu bilir. Bana göre kendi fikirlerimi söyledim

Maalesef sizin anlamadığınız nokta o işte. Herkes siz değil, herkes sizin gibi yapmak zorunda değil.

Ben az üretip çeşit üretmekten hoşlanıyorum. Birayı kafa yapsın diye değil sadece tadımlık içiyorum. Bira yapım süreçleriyle uğraşmak bana keyif veriyor. Kaynatma esnasında evi dolduran tahıl kokusuna aşığım ben askljdfhl

Ayrıca ;

Böyle bir ön kabulde bulunamayız. Bira tipi ve mayaya göre değişir.

Bira tipine göre ve mayaya göre değişiyor olsada evet dibini almıyoruz. Tam tahılda bu kayıp daha çok hatta. Ve evet benim kovanın 1-2 ltsi lavaboya gidiyor heyhat !

Bu da bence yanlış. Bazı stiller olgunlaştırmaya açık iken bazı stilleri 2-3 ayda tüketmeniz gerekiyor. 60 şişe yapıp aroma kaybetmesin diye sabah akşam bira içemem kusura bakmayın.

Sanırım siz maliyet açısından bira yapıyorsunuz. Ben hobi olarak yapıyorum.

Bunlarda benim fikrim. Yan herkesin doğrusu kendine. Saygılar.

11 Beğeni

Bana çok gereksiz konuşuyorsunuz gibi geliyor. Biranizi bildiğiniz gibi yapıp bildiğiniz gibi gazlandirabilirsiniz. Ozgursunuz bu konuda ancak!! Şu gereksiz bu gerekli şeklinde kesin ifadeler kullanmayın. Burada eminim ki bu işi en az bilen sizin kadar zaten biliyordur. 3 kit siseleyip duzinelerce bira kaynatıp her aşamasını bilen insanlarla polemiğe girmenizi hoş karşılayamiyorum. Bizleri herhangi bir YouTube da videosu yayınlamış herhangi biri ilgilendirmiyor. Vereceğiniz örneklerde lütfen kullanmayınız. Sadece polemik olsun diye insanları germeyin. İyi forumlar…

5 Beğeni

Merhaba burada sıcaklıktan dolayı sorun çıkmıstı. 33 cl yapan kişiler biralarını soğuk içmek istedikleri için 33 cl tercih ettiklerini söylediler. Bende bira şişesinin hacmini ne kadar yükseltirsek şişenin dibindeki tortudan dolayı o kadar fazla bira içebileceğimizi söyledim ( bunada karşi çıkcaksınız sanırım :smiley: ) Aşağıdada biramı nasıl içtiğimi ve sıcaklık sorunu yaşamadığımdan bahsettim. Biz hazır kitte bile lagerin denedik. Tam tahıla yakın zamanda geçmeyi düşünüyoruz. 3 sitenin bütün hazır kitlerini bitirdikten sonra geçeceğiz. Burada 33 cl yapınca kalitemi artiyor tam anlamadım ne demek istediğinizi ? . Evet daha çok şişe temizliyorsunuz ve kasalarda daha çok yer kaplicak ve daha çok enerji harcıyorsunuz. Tabiki kişinin kendi tercihi. toz şeker kullanmanın nesi emek israfı tam anlamadım ?

Merhaba öncelikle bunlar benim şahsi yorumlarım ve sizinkilerde öyle. Ancak bildiğimiz birşey varki oda bira mayalarının dekstroz şekerini daha iyi sindirdiği, bu bilimsel olarak kanıtlanmış birşeydir. O kadar fazla şişeyi temizlemeyi yapan ve göze alan craft beercı kardeşlerimiz 2 dakikada dekstorz şekerinde şişeye koyabilirler bence. Doğru söylüyorsunuz herkes kendi tercihini yapmakta özgür ve bende kendi yaptığımı ve küp şekerle ilgilide gerekli video ve dekstrozla ilgili bilgileride yazdım. Polemik gibi bir amacımda yok. Burdaki herkes uzun vadede bira yapan gerek hazir kit gerek tam tahıl herkes az çok biliyor püf noktaları kimseye ahkam kesmek yada bilmişlik taslamıyorum sadece kendi fikrimi söylüyorum. Ben dekstrozla yoluma devam edicem :slight_smile: İyi forumlar

Konuyu nihayetine erdireyim. Sözünü ettiğim partinin birkaç şişesi açıldı, içildi. Kontaminasyona yorulacak herhangi bir tat veya koku gözlenmedi. Hafif şiddette de olsa endişem tamamen yersizmiş. Bundan sonra da şişelemeye mahkum olduğum sürece gazlanma için kesme şeker kullanacağım.