Şişede gazlanma yaparken tortuyu engelleyebilir miyim?

Merhaba arkadaslar. Normalde sordugum soru bana hep mantiksiz geliyordu ama bugun youtubeda video izlerken bir urune denk geldim. Sizce ise yariyor mudur? Mekanizmasi ne olabilir? Daha once kullanan oldu mu? saygilar.

https://hazkatturkiye.com/urun-detay-co2-brewing-sugar-gazlama-sekeri-100ml

Tortuyu yapan şeker olmadığı için işe yaramayacaktır. İsim de şahane, “CO2 Brewing Sugar”. Normal şekeri de atıığınızda mayalar şekeri tüketerek karbondioksit üretip gazlandırma yapıyor. Şişelemeyi sıfır tortuyla yapsanız bile şekeri tüketen mayalar dibe çökecektir.

5 Beğeni

Yurtdışında satılıp kullanılan bir ürün. İlk başladığım yıllarda Coopers’ın bu ürününü kullanmayı çok istemiştim, ama zaman içinde araştırıp okudukça doğru ölçüm ve kullanım rahatlığı dışında pek de bir göze dışe dokunur faydası yok. Hele hele bahsettiğiniz site de yazdığı gibi “tortusuz bira gazlamak” gibi bir şey olası değil. Yurtdışındaki benzer ürünleri satanlar böyle reklam yapmazlar, hatta check edebilirsiniz, coopers’ın sitesinde Co2 karbonat damlası ürününün açıklamalarında şu yazar “Damla tamamen çözündüğünde ve şişenin tabanında bir miktar tortu (ölü maya) gördüğünüzde, bu karbonatlaşma işleminin bittiğinin işaretidir.” Bu firma tortusuz gazlanmayı çözdü ise bravo :slight_smile:

7 Beğeni